Zavrieť

Porady

vedenie jed.učtovníctva

Ako účtovať SZČO neplatca DPH JU keď:
od februára 2010 zrušená živnosť (nie pozastavená)
od júla 2010 založená nová živnosť (ale s rovnakým IČO aj DIČ ako prvá živnosť)
Do februára 2010 paušálne výdavky
Od júna 2010 klasické JU (reálne výdavky)
Tak teraz nevie, či mám mať 2 účtovníctva (do februára jedno a od júla druhé) alebo jedno a od začiatku roka 2010 viesť len klasické účtovníctvo (bez paušálnych výdavkov).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Myslím si, že počas kalendárneho roka (zdaňovacieho obdobia) nemôže meniť spôsob evidencie a preto, ak chce viesť účtovníctvo, musí tak robiť od 1.1.2010.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Do februara, kedze si mal pausalne vydavky si povinny uschovat doklady, v pripade neskorsej danovej kontroly, nakolko mozu kontrolovat spätne ukonceny rok + 5 rokov .Samozrejme co sa tyka zdravotnej poistovne 10 rokov z hladiska odvodov si treba nechat odlozene doklady a SP ohladne odvodov az do odchodu do dochodku.
    Od juna 2010 si povinný viest normalne jednoduche uctovnictvo v zmysle zakona o uctovnictve , zakona o dani z prijmu, predpokladam , ze nie si platca DPH, ak ano tak i v zmysle zakona o DPH.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    I ked ide o zrusenie zivnosti a zalozenie novej i ked pod tym istym ICOM a DIC?
    Nepovazuje sa to za nove vedenie uctov? Ved za stare, ked zrusil musel podat danove priznanie pri zrusení, alebo nie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    I ked ide o zrusenie zivnosti a zalozenie novej i ked pod tym istym ICOM a DIC?
    Nepovazuje sa to za nove vedenie uctov? Ved za stare, ked zrusil musel podat danove priznanie pri zrusení, alebo nie?
    U FO je zdaňovacím obdobím kal. rok, do ktorého zahrňa všetky príjmy. DP podáva do konca marca nasl. kal. roku.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Veronika , dakujem, nemala som este taky pripad, aspon som sa poucila.A kolegovi hore sa ospravedlnujem.Mozno to bude poucenie i pre druhych.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    I ked ide o zrusenie zivnosti a zalozenie novej i ked pod tym istym ICOM a DIC?
    Nepovazuje sa to za nove vedenie uctov? Ved za stare, ked zrusil musel podat danove priznanie pri zrusení, alebo nie?
    Postupuje sa podľa §6 zákona o dani z príjmov.
    Nedá sa to kombinovať Veď je to jeden daňovník a podáva jednio daňové priznanie. Je taký problém za 1-2/2010 uplatniť skutočné výdavky?

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    No myslim, ze nie je, ak by mu to lepsie vychadzalo ak bude viest JU - teda skutocne vydavky , mohol by si 1-2/2010 urobit ako JU a tak pokracovat cely rok, ak mu lepsie vychadza pausal , tak pausal. Pretože ak som dobre citala citat:Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
    Takze ak si podla mna este moze vybrat, ako mu to lepsie vyjde.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No keď mu je lepšie 7 mesiacov ísť na skutočné výdavky, pochybujem, že by ho tie dva mesiace "vytrhli". Ale to rozhodnutie nechávam da zadávateľovi.

    A na príjmy z prenájmu si nemusí zakladať živnosť. §6 ods(3) To sa píše do iného riadku ako príjmy zo živnosti.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    No myslim, ze nie je, ak by mu to lepsie vychadzalo ak bude viest JU - teda skutocne vydavky , mohol by si 1-2/2010 urobit ako JU a tak pokracovat cely rok, ak mu lepsie vychadza pausal , tak pausal. Pretože ak som dobre citala citat:Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
    Takze ak si podla mna este moze vybrat, ako mu to lepsie vyjde.
    Ďakujem za cenné informácie. Z uvedeného som pochopil, že v jednom roku môžem viesť účtovníctvo len 1 spôsobom. Ešte nemám jasno, či mám mať 1 peňažný denník alebo 2 (pre predchádzajúcu živnosť jeden a pre novú živnosť druhy)?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    doktor01 Pozri príspevok
    Ďakujem za cenné informácie. Z uvedeného som pochopil, že v jednom roku môžem viesť účtovníctvo len 1 spôsobom. Ešte nemám jasno, či mám mať 1 peňažný denník alebo 2 (pre predchádzajúcu živnosť jeden a pre novú živnosť druhy)?
    Účtovníctvo ani tak nie. Môžeš skutočné výdavky a potom zjednodušenú evidenciu. Len uplatňovať daňové výdavky musíš podľa zákona o dani z príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.