Zavrieť

Porady

Konateľ s.r.o - dôchodca - spoločník

Máme v s.r.očke 2 spoločníkov (zároveň konatelia). 1 konateľ ide do starobného dôchodku, ale nechce prísť o pravidelný príjem. No zároveň chce minimalizovať náklady spoločnosti (i svoje) na odvodoch. Takže ako postupovať čo najefektívnejšie? Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. Keď si bude vyplácať mesačne odmenu konateľa cca 700€ čo musí urobiť firma a aké odvody sa platia? Ak by si vyplácala podiely na zisku, to síce môže iba 1 ročne ale dá sa nejakou formou to vyplácať preddavkom? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    Enie Pozri príspevok
    Máme v s.r.očke 2 spoločníkov (zároveň konatelia). 1 konateľ ide do starobného dôchodku, ale nechce prísť o pravidelný príjem. No zároveň chce minimalizovať náklady spoločnosti (i svoje) na odvodoch. Takže ako postupovať čo najefektívnejšie? Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. Keď si bude vyplácať mesačne odmenu konateľa cca 700€ čo musí urobiť firma a aké odvody sa platia? Ak by si vyplácala podiely na zisku, to síce môže iba 1 ročne ale dá sa nejakou formou to vyplácať preddavkom? Ďakujem za radu.
    pravidelný príjem. ............ to môže byť aj podiel na zisku, ktorý budete vyplácať postupne v mesačných splátkach.
    Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. ........áno, nebudú už odvody
    mesačne odmenu konateľa cca 700€ ...........platí sa do ZP 14%
    ================
    preddavkovo sa zisk vyplácať nesmie.
    odmena konateľa by mohla byť nižšia - symbolická do 300 € tak, aby mu vrátili ZP na základe RZZP.
    a rozdiel by dostával splátkami zo zisku. /uvádzam len ako príklad/
    ==================
    uvedomte si, že ak bude dôchodca od 1.1., tak za ten rok sa už neodpočítava nezdaniteľná suma.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Dohodu o vykonaní práce by som si dobre rozmyslela...je obmedzená hodinami a nemala by to byť činnosť opakujúca sa každý mesiac, lebo vtedy by už išlo o dohodu o pracovnej činnosti

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Enie Pozri príspevok
    Máme v s.r.očke 2 spoločníkov (zároveň konatelia). 1 konateľ ide do starobného dôchodku, ale nechce prísť o pravidelný príjem. No zároveň chce minimalizovať náklady spoločnosti (i svoje) na odvodoch. Takže ako postupovať čo najefektívnejšie? Odhlásiť ho z poisťovní ako zamestnanca. Keď si bude vyplácať mesačne odmenu konateľa cca 700€ čo musí urobiť firma a aké odvody sa platia? Ak by si vyplácala podiely na zisku, to síce môže iba 1 ročne ale dá sa nejakou formou to vyplácať preddavkom? Ďakujem za radu.
    Keď s konateľom uzavriete "zmluvu o výkone funkcie konateľa", budú odvody iba do ZP a to zamestnávateľ 10 %, zamestnanec 4 % a ešte zamestnanec daň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    [QUOTE=Enie;1466500]
    m.hladka Pozri príspevok
    Správne, myslela som na Dohodu o pracovnej činnosti.

    Ďakujem krásne za všetky odpovede. Ešte ma napadla otázka pri tej pracovnej činnosti. Ak bude mať príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy, nemusí sa prihlásiť do ZP a platiť si zdravotku sám? Len tak sledujem všetky možnosti, ktoré môžu nastať. A dôchodcom bude až k nejakému júnu, teda nie k 1.1.
    Príjem z dohod u dochodcov nie je obmedzený. Neplatia preddavky na zdr. poistenia, ani nemusia robiť RZZP.

    Zaujímavejšie je sledovať výšku príjmu kvoli vráteniu preplatku z preddavkov na daň. Ak ročný príjem dôchodcu nepresiahne 1/2 NČZD, pri podaní DP mu daňový úrad vráti celú zrazenú daň.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Skôr by som navrhla Dohodu o vykonaní práce. Môže zarobiť koľko chce a odvádza sa len do SP a DzM.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Zdenka 0705 Pozri príspevok
    Dohodu o vykonaní práce by som si dobre rozmyslela...je obmedzená hodinami a nemala by to byť činnosť opakujúca sa každý mesiac, lebo vtedy by už išlo o dohodu o pracovnej činnosti
    Správne, myslela som na Dohodu o pracovnej činnosti.
    Čo môže taký omyl narobiť?!

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    [QUOTE=m.hladka;1464884]Správne, myslela som na Dohodu o pracovnej činnosti.

    Ďakujem krásne za všetky odpovede. Ešte ma napadla otázka pri tej pracovnej činnosti. Ak bude mať príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy, nemusí sa prihlásiť do ZP a platiť si zdravotku sám? Len tak sledujem všetky možnosti, ktoré môžu nastať. A dôchodcom bude až k nejakému júnu, teda nie k 1.1.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    ZP nemusí platiť, pretože bude musieť urobiť za ten rok RZZP a tam sa to vyrovná. Dohodu nech má od toho nejakého júna, teda asi už augusta.

    scorpions je offline (nepripojený) scorpions

    som aká som scorpions
    Chcela by som sa informovať čo môže byť dôchodca spoločníkom v s.r.o. Ak ano, ako je to s platením do SP a ZP ak by nepoberal žiadny príjem z s.r.o.?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Prečo by nemohol byť dôchodca spoločníkom ? Pokiaľ nebude poberať žiadne príjmy , tak ani odvody nebudete platiť.

    pildo je offline (nepripojený) pildo

    pildo
    ahojte.

    z viacerych dovodov rozmyslam, ci prepisem firmu na brata (ma invalidny dochodok), alebo na mamu, ktora je uz na starobnom dochodku.

    co by bolo vyhodnejsie s ohladom na platenie dani a odovodov do ZP a SP? napisat sro na mamu - starobnu dochodkynu, alebo na brata - invalidneho dochodcu?

    mam pocit, ze brat by musel platit cca 25€ mesacne do zdravotnej poistovni. neviete poradit, ako by to bolo v pripade mamy?

    rovnako co je vyhodnejsie pri vyplacani zisku? vyplacat to invalidnemu dochodcovi, alebo starobnemu dochodcovi? ci je to narovnako?

    je potom mozne aj nejak pravne zabezpecit, aby som v pripade zaujmu o svoju terajsiu firmu mal na nu opatovne narok? nejakep predkupne pravo alebo nieco podobne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.