Zavrieť

Porady

Usporiadanie účtu 325 - ostatné záväzky

Dobrý deň,

prebral som účtovníctvo a stará účtovníčka neusporiadala zostatky účtu 325 - ostatné záväzky, ktoré sa preniesli do roku 2010 - jedná sa hlavne o predpisy nájomného z roku 2009 a mylné platby?
Môže mi prosím niekto poradiť ako najlepšie postupovať?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    EConsult Pozri príspevok
    to je pravda, len by to znamenalo opravné DP, čomu som nie velmi naklonený.
    nie opravné, ale dodatočné.
    Dodatočné nie je nevyhnutné - V prípade, že rok 2009 skončil vykázaním daňovej povinnosti, tak v roku 2010 dodatočne účtované náklady za rok 2009 budú daňovo uznané v r.2010.
    Takisto nie je nutné podať dodatočné v takom prípade, ked ide o znítenie daňovej povinnosti, resp. zvýšenie daňovej straty. Je to na rozhodnutí daňovníka, či podá DDPPO alebo oželie naviac uhradenú daň.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Radila by som pozriet inventuru uctu z roku 2009 a pripadne lapsusy uviest na spravnu mieru.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    EConsult Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prebral som účtovníctvo a stará účtovníčka neusporiadala zostatky účtu 325 - ostatné záväzky, ktoré sa preniesli do roku 2010 - jedná sa hlavne o predpisy nájomného z roku 2009 a mylné platby?
    Môže mi prosím niekto poradiť ako najlepšie postupovať?
    Ďakujem.
    Najjednoduchšie sa záväzky vysporiadajú ich uhradením. Mylné platby - treba ich vrátiť, a vypárujú sa. Prečo zostali predpisy nájomného v záväzkoch? Bez zodpovedania tejto, prípadne ďalších otázok sa dosť ťažko radí...

    EConsult je offline (nepripojený) EConsult

    EConsult
    Ďakujem za odpoveď.

    Čo sa týka predpisu nájomného, ona zaúčtovala úhradu nájomného 325/221, ale nespravila predpis nájomného podľa splátkového kalendára 518x/325, čiže 325 stále vykazuje zostatok. A to nájomné bol okrem toho náklad roku 2009.

    EConsult je offline (nepripojený) EConsult

    EConsult
    durisovad Pozri príspevok
    Radila by som pozriet inventuru uctu z roku 2009 a pripadne lapsusy uviest na spravnu mieru.
    to je pravda, len by to znamenalo opravné DP, čomu som nie velmi naklonený.

    EConsult je offline (nepripojený) EConsult

    EConsult
    durisovad Pozri príspevok
    Ak sa jedna o vyznamnu sumu, ja by som opravne DP podala.
    je to spolu okolo 4000€

    EConsult je offline (nepripojený) EConsult

    EConsult
    KEJKA Pozri príspevok
    nie opravné, ale dodatočné.
    Dodatočné nie je nevyhnutné - V prípade, že rok 2009 skončil vykázaním daňovej povinnosti, tak v roku 2010 dodatočne účtované náklady za rok 2009 budú daňovo uznané v r.2010.
    Takisto nie je nutné podať dodatočné v takom prípade, ked ide o znítenie daňovej povinnosti, resp. zvýšenie daňovej straty. Je to na rozhodnutí daňovníka, či podá DDPPO alebo oželie naviac uhradenú daň.
    V roku 2009 vznikla daňová povinnosť a bola aj riadne odvedená daň. Takže je priechodné, že nezúčtovaný zostatok účtu 325 sa prenesie do nákladov v roku 2010? A chcel by som sa ešte spýtať, ako postupovať s dph z týchto platieb, nakoľko ju neuplatnila v 10 a 11/2009. DPH opravné podáva´t nebudeme, je len otázka, ako zaúčtovať túto platbu, nakoľko je tiež momentálne na 325. Ďakujem.

    EConsult je offline (nepripojený) EConsult

    EConsult
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Najjednoduchšie sa záväzky vysporiadajú ich uhradením. Mylné platby - treba ich vrátiť, a vypárujú sa. Prečo zostali predpisy nájomného v záväzkoch? Bez zodpovedania tejto, prípadne ďalších otázok sa dosť ťažko radí...
    Ťažko povedať prečo zostali predpisy nájomného len v záväzkoch, asi ich zabudla vypárovať a preniesť do nákladov, a okrem toho neuplatnila ani dph. Čiže zaúčtovala len úhradu voči 325 a to je všetko.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    EConsult Pozri príspevok
    ....ako postupovať s dph z týchto platieb, nakoľko ju neuplatnila v 10 a 11/2009. DPH opravné podávat nebudeme, je len otázka, ako zaúčtovať túto platbu, nakoľko je tiež momentálne na 325. Ďakujem.
    548 Nedaňové / 325

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.