Zavrieť

Porady

Platenie odvodov

Ahojte. Som zamestnaná ako zamestnanec vo firme a platím riadne odvody aj dane. V ďalšej firme pracujem tiež ako zamestnanec a z tejto firmy taktiež platím odvody aj daň, iba si neuplatňujem nezdaniteľnú čiastku dane.
Vie mi niekto povedať, či musím odvádzať daň aj platiť všetky odvody z obidvoch firiem?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Jáj vierka, koľkí by boli radi, keby mohli platiť dane a odvody z dvoch zamestnaní (aby bolo aspoň jedno)

    ... samozrejme platí hranica pre max odvody ... ale to určite vieš - pri tvojej profesii

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    armor1 Pozri príspevok
    Ako sa to teda rieši pri 2 PP pomeroch? Príklad. V jednom mam Hrubú mzdu 1000 Eur v druhom 500 Eur.
    Pozri § 138 odst. 18 Zákona o sociálnom poistení

    18) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.

    armor1 je offline (nepripojený) armor1

    armor1
    Katy a R Pozri príspevok
    ... samozrejme platí hranica pre max odvody ... ale to určite vieš - pri tvojej profesii
    Ako sa to teda rieši pri 2 PP pomeroch? Príklad. V jednom mam Hrubú mzdu 1000 Eur v druhom 500 Eur.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    armor1 Pozri príspevok
    Ako sa to teda rieši pri 2 PP pomeroch? Príklad. V jednom mam Hrubú mzdu 1000 Eur v druhom 500 Eur.
    Klasicky, odvody budú z jedného, aj z druhého PP.

    armor1 je offline (nepripojený) armor1

    armor1
    Vyplýva mi z toho, že z obidvoch zamestnaní môžem odvody platiť odvody len z max. vymeriavacieho základu. Ak mám v jednom zamestnaní 1200 Eur a začalo skôr ako druhé zamestnanie tak z druhého zamestnania neplatím žiadne odvody. Ako teda zabezpečiť aby mi druhý zamestnávateľ nezrážal odvody?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    armor1 Pozri príspevok
    Vyplýva mi z toho, že z obidvoch zamestnaní môžem odvody platiť odvody len z max. vymeriavacieho základu. Ak mám v jednom zamestnaní 1200 Eur a začalo skôr ako druhé zamestnanie tak z druhého zamestnania neplatím žiadne odvody. Ako teda zabezpečiť aby mi druhý zamestnávateľ nezrážal odvody?
    Postup si treba dohodnúť priamo v SP.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    armor1 Pozri príspevok
    Vyplýva mi z toho, že z obidvoch zamestnaní môžem odvody platiť odvody len z max. vymeriavacieho základu. Ak mám v jednom zamestnaní 1200 Eur a začalo skôr ako druhé zamestnanie tak z druhého zamestnania neplatím žiadne odvody. Ako teda zabezpečiť aby mi druhý zamestnávateľ nezrážal odvody?
    ... a prečo by si neplatil žiadne odvody ... max hranice si pozri

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.