Zavrieť

Porady

PN-ka a jej časti

Potrebujem poradiť, viete mi niekto rozpísať alebo kde si to mám nájsť z akých časti sa skladá PN-ka a komu sa každá jedná z nich dáva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Pomôcka, ktorú mám skopírovanú z porady, ale bohužiaľ už neviem presne z ktorej témy, ale je to verľmi super pomôcka:

    Nárok na náhradu príjmu pri DPN zamestnanca (PN) sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej PN. Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.
    Vznik dočasnej PN potvrdzuje zamestnancovi príslušné zdravotnícke zariadenie, resp. lekár zdravotníckeho zariadenia. Lekár vyplní tlačivo POTVRDENIE O DOČASNEJ PRACOVNEJ NESCHOPNOSTI. Druhú časť tohto potvrdenia (označuje sa rímskou číslicou II.) predloží zamestnanec zamestnávateľovi, čím mu oznamuje vznik dočasnej PN. Táto druhá časť sa skladá z dvoch dielov a to:
    - diel II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok
    - diel IIa. – Žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti
    Zamestnanec má nárok, počas prvých desiatich dní dočasnej PN, na náhradu príjmu pri dočasnej PN, ktorú vypláca zamestnávateľ, preto je diel IIa. - Žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti URČENÝ práve pre ZAMESTNÁVATEĽA.
    Od jedenásteho dňa dočasnej PN vzniká zamestnancovi nárok na nemocenské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, preto je diel II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok URČENÝ pre SOCIÁLNU POISŤOVŇU, túto časť postúpi zamestnávateľ Sociálnej poisťovni iba v prípade, že PN zamestnanca trvá dlhšie ako 10 dní a to v termíne najneskôr do 3 dní po desiatom dni PN.

    Spolu s dielom II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok, zamestnávateľ odošle na Sociálnu poisťovňu vyplnené tlačivo Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, ktoré možno nájsť na webovej stránke Sociálnej poisťovne

    http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=362

    Po skončení dočasnej PN lekár vydá zamestnancovi tlačivo Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti – diel IV. – Hlásenie zamestnávateľovi, platiteľovi nemocenského alebo úrazového príplatku o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti. V prípade, že PN trvá viac ako 10 dní, originál tohto tlačiva postúpi zamestnávateľ Sociálnej poisťovni do 3 dní po skončení dočasnej PN (kópiu si necháva u seba).

    V prípade dočasnej PN, ktorá prechádza z mesiaca na mesiac, lekár vystaví zamestnancovi Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý má byť odovzdaný Sociálnej poisťovni ihneď po jeho vyplnení, avšak iba v prípade, že PN trvá dlhšie ako 10 dní, ináč toto tlačivo ostáva u zamestnávateľa.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Lucia Lafkova Pozri príspevok
    Pýtam sa ako zamestnanec. Bola som na liečení tam mi vypisovali PN-ku a ostali mi ešte dve zelené časti čo stým?
    Okrem iného je aj v téme http://www.porada.sk/t109620-pn-a-doklady.html
    tj. tá téma, ktorú tu prilepila "janaGT" v "príspevku č. 5"

    od "mzdarka renca" v "príspevku č. 8" odpoveď na taký istý dotaz:
    "Toto sa stalo aj mne a poslala som to ihneď do SP. Ale tiež ma to zarazilo. Z kúpeľov do mali poslať sami na SP, predpokladám, že ide o nepozornosť vystavovateľa PN-ky."

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Veronika, v poriadku. Jednotlivé časti PN-ky majú nielen svoje číslo časti od I. do V., dve časti sú zelenej farby a spravidla sa s nimi mzdári nestretávajú (jedna je legitimácia chorého a druhú posiela lekár SP - občas sa stane, že mi ju zamestnanci prinesú spolu s časťou IIa a II. - to len pre doplnenie).
    Naposledy upravil Ingrid G. : 04.08.10 at 15:57 Dôvod: doplnenie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Od zadavatelky sme nedostali doplňujúcu odpoveď aké diely PN-ky má doma.
    Moja skúsenosť asi spred 2 rokov - kúpele šetria na poštovnom, pacient dostal do roky aj diel pre SP, aby ho odovzdal na SP.
    Naposledy upravil veronikasad : 04.08.10 at 15:40

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lucia Lafkova Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť, viete mi niekto rozpísať alebo kde si to mám nájsť z akých časti sa skladá PN-ka a komu sa každá jedná z nich dáva?
    Pýtaš sa ako mzdárka alebo zamestnanec na PN ?

    Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

    Lucia Lafkova
    Pýtam sa ako zamestnanec. Bola som na liečení tam mi vypisovali PN-ku a ostali mi ešte dve zelené časti čo stým?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lucia Lafkova Pozri príspevok
    Pýtam sa ako zamestnanec. Bola som na liečení tam mi vypisovali PN-ku a ostali mi ešte dve zelené časti čo stým?
    Napíš prosím názov častí, ktoré ti zostali

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Lucia Lafkova Pozri príspevok
    Pýtam sa ako zamestnanec. Bola som na liečení tam mi vypisovali PN-ku a ostali mi ešte dve zelené časti čo stým?
    Ak Ti ostali, ako píšeš, ešte dve zelené časti PN-ky - predpokladám, že časti IIa a II sú už u zamestnávateľa, ak Pn ešte stále trvá - časť IV. by mala byť ešte u lekára. Ak PN už skončila, tak aj časť IV. má zamestnávateľ. Samozrejme za predpokladu, že si tieto časti PN-ky zamestnávateľovi doručila.
    PN-ka má ešte dve zelené časti (v Tvojej otázke si myslela asi tieto) - jednu časť posiela na začiatku PN-ky lekár Sociálnej poisťovni a ďalšia zelená časť je legitimáciou chorého, na toto tlačivo píšu lekári termíny kontrol u lekára.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    veronikasad Pozri príspevok
    Od zadavatelky sme nedostali doplňujúcu odpoveď aké diely PN-ky má doma.
    Moja skúsenosť asi spred 2 rokov - kúpele šetria na poštovnom, pacient dostal do roky aj diel pre SP, aby ho odovzdal na SP.
    Veronika, Lucia vo svojom prísp. č. 3 písala, že jej ostali dve zelené časti - reagovala som na tento jej príspevok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ingrid, zmazala som tvoju citáciu z príspevku. Neovládam popis dielu PN-ky podľa farby ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.