Zavrieť

Porady

oprava základu dane

Keď mi príde faktúra s textom "Oprava základu dane k faktúre z 13.4.2010". Faktúra je vystavená 21.7.2010, jedná sa o zvýšenie základu dane. Môžem to uplatniť v DPH za 3. štvrťrok 2010, alebo musím podať dodatočné daňové priznanie k dph za 2. štvrťrok 2010?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som to vratila a poziadala o dofakturaciu, ked je to vystavene v juli. Ale aj keby to neopravili, uctovala by som v 7. mesiaci ten plusovy rozdiel a DPH uplatnila v riadnom termine.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno presne tak. Tvoje zadanie som si zle prečítala - buchlo mi do očí omylom...........s DPH ato že 0% zaniklo, kedže skratku DPH zobrazuje zvýraznene.
    teda tvoj postup je správny, storno zlej a vystavenie novej faktúry mi pripadá "zrozumiteľnejšie". Dá sa to včak vyrieišť jedným dokladom-ťarchopisom, kde ZD z chybnej fa uvedieš s mínusovým znamienkom /aj s odvolávkou an jej číslo/ a pod to dáš správne základ a 19%DPH.
    Odberateľ si odpočíta DPH v mesiaci, kedy ťarchopis dostane.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    netreba vrátiť, ved ide o riadny doklad - ťarchopis, dokonca správne s odvolávkou na pôvodný doklad.
    DPH uplatníš v III.Q.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Dnes som zistila, ze faktura vystavena v 06/2010 bola omylom vystavena s DPH 0%. Mozem to spravit tak, ze fakturu opravim, podavam DDP a odberatelovi poslem opravenu fakturu (to iste cislo faktury) so sprievodnym listom, datumy zostanu tak ake boli pri vystaveni?
    Naposledy upravil nika.sum : 21.09.10 at 11:15

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    musíš mysleiť na to, že tvoj odberateľ možno DPH uplatnil na vstupe, aj keby sám mal prísť na to, že to bolo nesprávne. To neviem.
    Podľa mňa a podľa okolností ktoré poznáš len ty by si dbp. mala vystaviť a aktuálnym dátumom, rovnako aj opravenú faktúru, len dátum dodania dáš ten pôvodný.
    Správnejšie by bolo vystaviť len jeden doklad - dobropis na tú chybne vystavenú DPH, tiež pôvodný dátum dodania a číslo pôvodnej faktúry = dodatočné DPH

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    KEJKA Pozri príspevok
    musíš mysleiť na to, že tvoj odberateľ možno DPH uplatnil na vstupe, aj keby sám mal prísť na to, že to bolo nesprávne. To neviem.
    Podľa mňa a podľa okolností ktoré poznáš len ty by si dbp. mala vystaviť a aktuálnym dátumom, rovnako aj opravenú faktúru, len dátum dodania dáš ten pôvodný.
    Správnejšie by bolo vystaviť len jeden doklad - dobropis na tú chybne vystavenú DPH, tiež pôvodný dátum dodania a číslo pôvodnej faktúry = dodatočné DPH
    Asi som to v prispevku nenapisala zrozumitelne. Omylom bola vystavena faktura bez DPH a mala byt s 19% DPH:
    Ked som spravne pochopila, co bolo popisane o dobropisoch, tak ten sa ma vystavit ak sa opravuje zaklad dane. V tomto pripade sa neopravuje, len bola zle vystavena faktura. A kedze bola vystavena bez DPH, tak ani odberatel si ju asi neuplatnil. Ono sa stalo to, ze omylom to bolo vystavene akoby odberatel bol z IČŠ. A ked dostane odberatel teraz opravenu fakturu, moze si uplatnit odpocet DPH v 3Q a nemusi podavat DDP.Samozrejme nasa firma musi.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    KEJKA Pozri príspevok
    áno presne tak. Tvoje zadanie som si zle prečítala - buchlo mi do očí omylom...........s DPH ato že 0% zaniklo, kedže skratku DPH zobrazuje zvýraznene.
    teda tvoj postup je správny, storno zlej a vystavenie novej faktúry mi pripadá "zrozumiteľnejšie". Dá sa to včak vyrieišť jedným dokladom-ťarchopisom, kde ZD z chybnej fa uvedieš s mínusovým znamienkom /aj s odvolávkou an jej číslo/ a pod to dáš správne základ a 19%DPH.
    Odberateľ si odpočíta DPH v mesiaci, kedy ťarchopis dostane.
    A ako je to potom s danovou povinnostou u nas, ked vystavim tarchopis? Aj tak budem musiet podat DDP? (asi ano, kedze chyba nastala u nas)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, presne tak - lebo chyba bola u vás.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.