Zavrieť

Porady

Účtovné výkazy pri ukončení združenia

Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. SZČO "A", platca DPH je v združení s ďalšou SZČO "B" v pomere 50:50. Dňa 30.4.2010 však došlo k ukončeniu činnosti združenia. SZČO "A" pokračuje v podnikaní v spoločnej činnosti, avšak SZČO "B" má nárok na vyrovnávací podiel majetku. SZČO "A" predložil účtovné výkazy ku dňu ukončenia činnosti združenia. Avšak v predmetných výkazoch nie je zahrnutá fakturácia (teda pohľadávka) vystavená v máji 2010 (so zdaňovacím obdobím apríl 2010). Ako správne zohľadniť majetkové vysporiadanie pri výstupe člena združenia SZČO "B", ak ide o skutočnosti, ktoré sa týkali obdobia spoločného podnikania, ale prejavia sa v účtovníctve až po dátumu 30.4.2010 ???
Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    printy Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Potrebovala by som poradiť. SZČO "A", platca DPH je v združení s ďalšou SZČO "B" v pomere 50:50. Dňa 30.4.2010 však došlo k ukončeniu činnosti združenia. SZČO "A" pokračuje v podnikaní v spoločnej činnosti, avšak SZČO "B" má nárok na vyrovnávací podiel majetku. SZČO "A" predložil účtovné výkazy ku dňu ukončenia činnosti združenia. Avšak v predmetných výkazoch nie je zahrnutá fakturácia (teda pohľadávka) vystavená v máji 2010 (so zdaňovacím obdobím apríl 2010). Ako správne zohľadniť majetkové vysporiadanie pri výstupe člena združenia SZČO "B", ak ide o skutočnosti, ktoré sa týkali obdobia spoločného podnikania, ale prejavia sa v účtovníctve až po dátumu 30.4.2010 ???
    Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
    Ja osobne som si pri rozpustení združenia FO spravila nad rámec zákona PROTOKOL k mimoriadnej účtovnej závierke , v ktorom boli zhrnuté jednotlivé položky majetku číselne, ale aj prípadné znenie dohody , ako sa rozchádzajúci členovia dohodli o vysporiadaní a ak bolo treba tak aj krátke popisy k jednotlivých položkám a boli tu riešené aj prípadné fakturácie vyplývajúce zo spoločnej práce po rozpustení združenia FO.

    Neoddeliteľnou súčasťou tohto PROTOKOLU boji jednotlivé inventarizácie majetku ku dňu výstupu a nazvala som to nasledovne :

    Zápis k Evidencii pohľadávok , vykonaný ku dňu xx xx xxxx , ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Evidencie pohľadávok ... atď.....

    Čiže každá účtovná kniha mala vytlačenú inventarizáciu ,zápis a to všetko som zhrnula ešte do PROTOKOLU .

    V tomto zápise som vyčíslila na základe inv.pohľadávok
    - zostatok neuhradených pohľadávok ku dňu mimoriadnej účt.závierky
    - sumu vylúčených pohľadávok ( DPH ktoré bol povinný odviesť poverený )
    - sumu nevyfakturovaných pohľadávok , na ktoré je nárok z dôvodu vykonávania spoločnej činnosti ešte pred termínom rozpadu združenia FO
    Ku všetkému mám priložené aj kópie odoslaných FA resp.iné doklady k preukázaniu pohľadávok .

    Najlepšie je v posledný deň združenia vyfakturovať všetko rozpracované a práce a ich ukončenie smerovať so zreteľom na rozpustenie združenia .

    Dohoda pri rešpektovaní zákona o účtovníctve a postupov JU a iných platných zákonov sa musí dodržať , ale ak by sa členovia rozpusteného združenia Dohodli o vysporiadaní aj napr. spísaním dodatku , že si ešte delia aj sumu z pohľadávok za vykonané spoločné práce ešte v čase združenia , tak to bude akceptovateľné a na základe tohto dodatku im to účtovne vysporiadate cez uzávierkové účtovné operácie(alebo v rámci zápočtu ,neviem aké sú výsledky vysporiadania ) , alebo riadnym zaúčtovaním do príjmu , pokiaľ mu poverený člen túto čiastku prevedie na účet po uhradení FA vo výške jeho prislúchajúceho podielu .

    Niekedy je to ťažko pochopiteľné a nie ešte o tom písať
    Naposledy upravil Zita5 : 09.08.10 at 07:11

    Účtovné výkazy pri ukončení združenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.