Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej núdzi

Dobrý deň,
chcel by som sa opytať, bol som poberateľom dávky v hmotnej nudzi, ale kedže som sa oženil, tak ma vyradili z evidencie, ale mi prišlo rozhodnutie že musim vratiť aj davku za mesiac v ktorom som sa oženil, pričom svadbu som mal 26 v mesiaci a splnal som narok na dávku a 5 dni do konca mesiaca som už nesplnal. Musim vratiť celu davku alebo len jej pomernú časť?? Mam sa odvolať? Prosím o radu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    arsenalx Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcel by som sa opytať, bol som poberateľom dávky v hmotnej nudzi, ale kedže som sa oženil, tak ma vyradili z evidencie, ale mi prišlo rozhodnutie že musim vratiť aj davku za mesiac v ktorom som sa oženil, pričom svadbu som mal 26 v mesiaci a splnal som narok na dávku a 5 dni do konca mesiaca som už nesplnal. Musim vratiť celu davku alebo len jej pomernú časť?? Mam sa odvolať? Prosím o radu. Ďakujem
    V ktorom mesiaci si sa oženil a kedy si naposledy dostal vyplatenú dávku v hmotnej núdzi ? Kedy si nahlásil zmenu na UPSvaR - sám, alebo na výzvu UPSVaR ?

    Zo stránky UPSVaR :

    Výplata dávky a príspevkov
    · Dávka a príspevky sa priznajú a vyplácajú od začiatku mesiaca, v ktorom sa začalo konanie o ich poskytnutí.
    · Dávka a príspevky sa vyplácajú za celý kalendárny mesiac, a to aj v prípade, ak podmienky nároku boli splnené len za časť mesiaca.
    · Úrad vypláca dávku a príspevky občanovi v hmotnej núdzi mesačne pozadu.
    · Dávka a príspevky sa nevyplácajú do cudziny a nepatria za čas, v ktorom sa občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi posudzuje, zdržiavajú v cudzine.


    Zánik nároku na dávku a príspevky
    · Dávku a príspevky úrad odníme a ich výplatu zastaví, ak sa priznali neprávom alebo sa nevyužívajú na účel, na ktorý sa poskytli.
    · Úrad odníme dávku a príspevky a ich výplatu zastaví alebo ich zvýši, alebo zníži a vyplatí ich vo vyššej sume alebo nižšej sume, ak sa zmenia skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku.
    · Ak úrad zistí, že dávku a príspevky nepriznal, vyplácal v nižšej sume alebo vyplácal vo vyššej sume, ako patrila, alebo priznal od neskoršieho dňa, ako patrili, dávku a príspevky dodatočne prizná, zvýši, zníži alebo doplatí odo dňa, od ktorého patrili.

    Kedy sa určuje osobitný príjemca:
    · so súhlasom osobitného príjemcu v prípade, ak sa doterajšou výplatou dávky a príspevkov nedosiahol alebo zrejme nedosiahne účel, na ktorý sú určené,

    Povinnosti osobitného príjemcu:
    · zabezpečiť dávku a príspevky v peňažnej alebo vecnej forme,
    · použiť ich len na prospech občana v hmotnej núdzi a fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú.

    Povinnosti a zodpovednosť občana
    · ohlásiť úradu písomne do ôsmich dní zmeny vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku a príspevky a na ich výplatu:
    oznámiť výšku svojich príjmov a hodnotu majetku,
    ohlásiť zmeny v ich výške ako aj zmeny v rodinných a majetkových pomeroch,
    · na výzvu úradu preukázať skutočnosti rozhodujúce na poskytovanie dávky a príspevkov, ich výšku alebo výplatu v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak úrad neurčil dlhšiu lehotu,
    · ak občan v hmotnej núdzi nevyhovie výzve v určenej lehote možno výplatu dávky a príspevkov zastaviť,
    · občan v hmotnej núdzi je povinný vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť zvýšené o 10% ak:
    nesplnil niektorú jemu uloženú povinnosť a prijímal dávku a príspevky, hoci vedel a musel z okolností predpokladať, že sa vyplácajú neprávom alebo vo vyššej sume než patrili; v prípade podozrenia z trestného činu podvodu úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania,
    [COLOR=black][FONT=Arial CE]úmyselne spôsobil, že dávka a príspevky sa vyplatili neprávom alebo vo vyššej sume ako patrili; úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania
    Naposledy upravil veronikasad : 10.08.10 at 09:52

    arsenalx je offline (nepripojený) arsenalx

    arsenalx
    26. juna som sa oženil a poslednu dávku som dostal v júli na jún,
    oznamil som im to telefonicky, lebo 29.6. este na matrike nemali zapisnici z farskeho úradu a tým padom napisaný sobašný list a 30.6. už sme isli na svadobnu cestu, takže komplet doklady som im doniesom po svadobnej ceste 12.7. - potom odomna chcela výplatnu pasku manželky v juli za jun, ale manželka dostava pasku okolo 20 v mesiaci tak som im to odovzdal 20.7. - pasku za jun. Vsetky doklady som odovzdaval sam, nemuseli ma vyzyvať, ale do posledneho rozhodnutia aj tak napisali že som si nesplnil povinnosť do 8 dni. Da sa proti tomu nieco robiť? vdaka

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    arsenalx Pozri príspevok
    26. juna som sa oženil a poslednu dávku som dostal v júli na jún,
    oznamil som im to telefonicky, lebo 29.6. este na matrike nemali zapisnici z farskeho úradu a tým padom napisaný sobašný list a 30.6. už sme isli na svadobnu cestu, takže komplet doklady som im doniesom po svadobnej ceste 12.7. - potom odomna chcela výplatnu pasku manželky v juli za jun, ale manželka dostava pasku okolo 20 v mesiaci tak som im to odovzdal 20.7. - pasku za jun. Vsetky doklady som odovzdaval sam, nemuseli ma vyzyvať, ale do posledneho rozhodnutia aj tak napisali že som si nesplnil povinnosť do 8 dni. Da sa proti tomu nieco robiť? vdaka
    Tých 8 dní asi rozumejú oznámenie o uzatvorení manželstva. Telefonickú informáciu neberú do úvahy. (pásku nemôžeš predložiť skôr ako ti ju vydá zamestnávatel - to by sa dalo obhájiť). Skús napísať odvolanie, ale mám obavy, že s tým už nič neurobíš. Dávku ti pozastavili - a žiadajú vrátiť - z dôvodu nesplnenia oznamovacej povinnosti.

    Dávka v hmotnej núdzi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.