Zavrieť

Porady

Leasing - prevod na spoločníka

Môže mi niekto poradiť?
S.r.o. si zobrala 8/2004 auto na leasing, 9/2005 prepísala leasing na spoločníka/ je živnostník/
1.akým spôsobom mám vyradiť vozidlo z majetku ?
2.ako mám odpísať 474?
3. musím fakturovať spoločníkovi / ak áno môžem to započítať ak poskytol pôžičku spoločnosti ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Alexa.k
    Môže mi niekto poradiť?
    S.r.o. si zobrala 8/2004 auto na leasing, 9/2005 prepísala leasing na spoločníka/ je živnostník/
    1.akým spôsobom mám vyradiť vozidlo z majetku ? 541/082 a 082/022
    2.ako mám odpísať 474?
    3. musím fakturovať spoločníkovi / ak áno môžem to započítať ak poskytol pôžičku spoločnosti ?
    bod 1 - vid citáciu
    najskôr k bodu 3. áno -treba fakturovať a účtovať 311/641
    započítať so záväzkom voči spoločníkovi môžete.
    predpokladám, že spoločnosť vám nič nevráti, teda sa finančne musite vysporiadať so spoločníkom - druhým nájomcom.

    2. účet 474 usporiadate podla vyššie uvedeného odkazu/jamajka
    píšem to takto na upresnenie, lebo ide o spoločníka-blízku osobu, takže altenatívy uvedené v odkaze neprichádzajú do úvahy.

    Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

    Alexa.k
    Ďakujem za radu, ešte by som sa chcela uistiť či som to pochopila:

    Fakturujem spoločníkovi len pomernú čast 1.zv.spláky to znamená že napr.
    1.zv. splátka bola napr. 100.000,- tu vydelím 36 a výsledok vynásobím počtom mesiacov prevzatia leasingu.

    /ešte podotázka ak sme platca DPH a predmet L. je osobne vozidlo M1 fakturujem "neplatcovi DPH" s DPH alebo bez ?/

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    Alexa.k

    /ešte podotázka ak sme platca DPH a predmet L. je osobne vozidlo M1 fakturujem "neplatcovi DPH" s DPH alebo bez ?/
    Ak je to osobné auto, faktúruješ ho bez DPH (pri jeho obstaraní, resp. pri leasingu si si neodpočítavala DPH). To je jedno či platcovi alebo neplatcovi DPH. S DPH by si musela faktúrovať, ak by si predávala úžitkové vozidlo.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jamajka
    Ak je to osobné auto, faktúruješ ho bez DPH (pri jeho obstaraní, resp. pri leasingu si si neodpočítavala DPH). To je jedno či platcovi alebo neplatcovi DPH. S DPH by si musela faktúrovať, ak by si predávala úžitkové vozidlo.
    pozor vsak na novy leasing. DPH sa neodpocitavala ale nie je ani sucastou istiny. Treba ju preto k cene dopocitat a vyčíslit na faktúre, kde sa uvedie že ide o prevod lísingu. Aspoň si myslím, že povodný nájomca nemusí byť zaťažený ani by nemal byť zaťažený celou DPH z 1. zvýšenej splátky. A 2. nájomca zasa tiež nemá nárok naodpočítanie.

    Leasing - prevod na spoločníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.