Zavrieť

Porady

odkupenie casti pozemku-kde zacat?

Dobry den, potreboval by som poradit ohladom nasl.situacie:
Mam moznost odkupit cast pozemku od pribuznych, na ktorom by som nasledovne realizoval stavbu rodinneho domu. Ide o dvoch vlastnikov (pomer k pozemku pravdepodobne 1:1); predbezny suhlas mam; neviem vsak ako a kde zacat (vysporiadanie?, vymera pozemku?, pozem.fond?, najst vhodneho pravnika?...).......za akukolvek radu vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    juraj818 Pozri príspevok
    Dobry den, potreboval by som poradit ohladom nasl.situacie:
    Mam moznost odkupit cast pozemku od pribuznych, na ktorom by som nasledovne realizoval stavbu rodinneho domu. Ide o dvoch vlastnikov (pomer k pozemku pravdepodobne 1:1); predbezny suhlas mam; neviem vsak ako a kde zacat (vysporiadanie?, vymera pozemku?, pozem.fond?, najst vhodneho pravnika?...).......za akukolvek radu vopred dakujem
    Najprv si nájdi geodeta, ktorý vymeria ten nový pozemok. Lepšie povedané, ten pozemok tých 2 vlastníkov rozdelí na nové 2 parcely - ktorých vlastníkmi budú stále oni. Potom jednu z tých novovytvorených pariciel prevedú kúpnou zmluvou na teba.

    Geodet ti povie, či bude treba zapísať najprv tie nové parcely do katastra a potom spísať kúpnu zmluvu, alebo či sa to bude dať spraviť v jednom kroku - teda rozdelenie zapísanie aj prevod na teba naraz jedným návrhom.

    Takže potrebuješ geodeta a následne advokáta, ktorý ti pripraví kúpnu zmluvu.

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    ak som to správne pochopila, že chceš kúpiť doteraz nevymedzenú časť pozemku, najprv musíš zavolať geodeta, ktorý Ti to v teréne vymeria, spraví geometrický plán a následne musíš vypracovať (resp. odporúčam dať si vypracovať právnikovi) kúpnu zmluvu, na novovytvorený stav podľa GP, tú dať podpísať spoluvlastníkom pozemku s overeným podpisom a následne podať na kataster. Pokiaľ tam nemáš nejaké iné problémy malo by to byť všetko

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ja len doplnim aby nevznikol neskor problem. Najprv si dajte navrh geometrickeho planu - umiestnenie a vymera odsuhlasit obidvoma spoluvlastnikmi. Da sa to aj u geodeta - na pocitaci maju mapy a predbezne by vedel urobit / vytlacit navrh.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    - pozor na drobenie pozemkov !!!

    - zák.č.180/1995 - § 23
    (1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.

    - novu parcelu polnohospodarskej pody mensiu ako 2000 m2 aj ked bude vyhotoveny GP kataster nezapise
    - geodet by ta mal v tomto smere usmernit
    - az potom kupna zmluva

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    olybaba Pozri príspevok
    - pozor na drobenie pozemkov !!!

    - zák.č.180/1995 - § 23
    (1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.

    - novu parcelu polnohospodarskej pody mensiu ako 2000 m2 aj ked bude vyhotoveny GP kataster nezapise
    - geodet by ta mal v tomto smere usmernit
    - az potom kupna zmluva
    Keďže chce stavať, nebude to asi poľnohospodársky ani lesný pozemok.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Chobot Pozri príspevok
    Keďže chce stavať, nebude to asi poľnohospodársky ani lesný pozemok.
    To, že chce stavať neznamená, že pozemok neni poľnohospodársky...ak aj je v územnom pláne určený na zástavbu tak až na základe projektu si vyjme časť pozemku na zastavané plochy a nádvoria, zbytok ostane podľa pôvodnej klasifikácie...ale v podstate by nemal byť problém ho rozdeliť aj na menej ako 2000 m2, ja len na margo klasifikácie pozemku

    odkupenie casti pozemku-kde zacat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.