Zavrieť

Porady

Auto - dph - kradez

Automobil kupeny na firmu v 06/2010, s odpoctom DPH ukradli v 08/2010.
DPH musime samozrejme vratit DU, ale neviem presne ako vypocitat pomernu cast kedze ide o tak kratku dobu ... vie mi niekto poradit aby som to vypocitala spravne. Taktiez s vypoctom odpisov, mozem si upratnit odpis za tie 2 mesiace alebo nie?
(zaradenie auta do uzivania bolo 16.6. a vyradenie pre kradez 6.8.)

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katarína Cigánová
    Bambi23 Pozri príspevok
    Automobil kupeny na firmu v 06/2010, s odpoctom DPH ukradli v 08/2010.
    DPH musime samozrejme vratit DU, ale neviem presne ako vypocitat pomernu cast kedze ide o tak kratku dobu ... vie mi niekto poradit aby som to vypocitala spravne. Taktiez s vypoctom odpisov, mozem si upratnit odpis za tie 2 mesiace alebo nie?
    (zaradenie auta do uzivania bolo 16.6. a vyradenie pre kradez 6.8.)

    Dakujem
    DPH vrátiš celú , pretože výška vrátenej DPH sa odvíja od zostatkovej ceny daňovej . Keďže nebudeň mat žiadny daňový odpis za r. 2010 , tak celú DPH .
    Odpis robíš len účtovný .
    Zrejme ste to dali na políciu , prípadne na poistovnu - tak podla toho by sa ti mohlo niečo dostat aj do danových nákladov .
    ale DPH vrátiš určite celú - pozri §53 odst.5
    Katarína Cigánová
    Bambi23 Pozri príspevok
    nemate nahodou niekto priklad na zauctovanie, ako to vsetko zauctovat ... od kupy auta az po vyradenie z dovodu kradeze?
    Nejako sa mi to podarilo zauctovat, len by som si to rada overila podla niekoho kto s tym ma skusenosti

    dakujem
    skusim ti to popisat ,
    042 /
    343.19 / 321 - obstaranie vozidla
    321 / 221 - uhrada faktury za vozidlo
    343.5 / 343.19 - odpočet Dph - vo výkaze pri nákupe

    022 / 042 - zaradenie do majetku
    551 / 082 - ak je odpisované - / iba účtovné odpisy /
    549 / 082 - krádež / do výšky ZC - účtovnej /
    082/ 022 - vyradenie z majetku
    343.19 / 343.5 - vratenie do št.rozpočtu - výkaz DPH
    378 / 648 - oznámenie poistovne o výške náhrady
    221/378 - inkaso od poistovne na BU
    343.5 / 221 - zaplatenie daňovému úradu vrátenú DPH

    účet 343.5 - ja používam voči DU pri zúčtovaní DPH - daňovej povinnosti , alebo nadm. odpočtu

    snad som na žiadny krok nezabudla
    Katarína Cigánová
    Bambi23 Pozri príspevok
    dakujem ... ano islo to na policiu aj na poistovne, ale zatial nemam od nich ziadne vyjadrenie. Cakat za nimi vsak nemozem, kedze v tom par 53 k DPH je, ze sa dph musi vratit pri zisteni kradze nie az po ukonceni vysetrovania ... je to trosku divne podla mna, co ak sa auto najde? .. o com sice pochybujem, ale aj to sa stava ... tiez mohli to vratenie dph-cky nejako posunut az do vyjadrenia policie, no nie?
    Ale dakujem za rychlu odpoved, pomohla mi ...
    no - zákon je taký , a ano DPH musíš vrátit v tom zdan. období ako píšeš. Ak sa auto nájde , tak si ju znovu uplatníš. / aspon myslím , ešte som nemala prípad , že by sa odcudzené veci našli , hoci nám nebolo ukradnuté auto / .
    vyjadrenie polície , resp náhrada od poistovne ti bude dobrá ked budeš riešit DPPO - na konci roka . teraz vyriešiš DPH

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    dakujem ... ano islo to na policiu aj na poistovne, ale zatial nemam od nich ziadne vyjadrenie. Cakat za nimi vsak nemozem, kedze v tom par 53 k DPH je, ze sa dph musi vratit pri zisteni kradze nie az po ukonceni vysetrovania ... je to trosku divne podla mna, co ak sa auto najde? .. o com sice pochybujem, ale aj to sa stava ... tiez mohli to vratenie dph-cky nejako posunut az do vyjadrenia policie, no nie?
    Ale dakujem za rychlu odpoved, pomohla mi ...

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    nemate nahodou niekto priklad na zauctovanie, ako to vsetko zauctovat ... od kupy auta az po vyradenie z dovodu kradeze?
    Nejako sa mi to podarilo zauctovat, len by som si to rada overila podla niekoho kto s tym ma skusenosti

    dakujem

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Čo keby si uviedla svoje zaúčtovanie a isto dostaneš odpoveď, či je to dobre.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Myslím, že si nič nevynechala, akurát mi nie je jasné, kedy sa zúčtuje MD 343 19.
    Vzhľadom k tomu, že sa vzťahuje k škode a je nutné túto DPH odviesť, osobne by som zaúčtovala na MD 549.
    Katarína Cigánová
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    skusim ti to popisat ,
    042 /
    343.19 / 321 - obstaranie vozidla
    321 / 221 - uhrada faktury za vozidlo
    343.5 / 343.19 - odpočet Dph - vo výkaze pri nákupe

    022 / 042 - zaradenie do majetku
    551 / 082 - ak je odpisované - / iba účtovné odpisy /
    549 / 082 - krádež / do výšky ZC - účtovnej /
    082/ 022 - vyradenie z majetku
    343.19 / 343.5 - vratenie do št.rozpočtu - výkaz DPH
    378 / 648 - oznámenie poistovne o výške náhrady
    221/378 - inkaso od poistovne na BU
    343.5 / 221 - zaplatenie daňovému úradu vrátenú DPH

    účet 343.5 - ja používam voči DU pri zúčtovaní DPH - daňovej povinnosti , alebo nadm. odpočtu

    snad som na žiadny krok nezabudla
    ano - Rozárka , máš pravdu vrátená DPh na 549 - len som to chcela nejak vyznačit - že je to Dph , čiže ešte posledný zápis : 549 /343.19
    zuzzkaa Dobrý deň, k tejto téme by som sa chcela spýtať či som to všetko správne pochopila hlavne prejavenie sa v daňovom priznaní :
    1. 549/082 - škoda - krádež
    2. 551/082 - účtovný odpis
    3.

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    dakujem to uctovanie mi pomohlo ... este by som sa chcela opytat, vo stvrtrocnom vykaze DPH sa v ktorom riadku objavi to DPH? Ja uctujem v MRP a tam som nevedela najst spravny typ DPH pre par. 53. Ak niekto uctujete tiez v MRP neviete mi s tym poradit? Dakujem

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    V daňovom priznaní do r.19 (pozor na znamienka, lebo štátu vraciaš už odpočítanú daň) a v MRP sa to dá s použitím kódu D. Tak sa to dostane do patričného riadku daň.priznania.

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    dobý deň v súvislosti stouto témou by som sa rada opýtala, neviem,či som to pochopila správne, ak som v r. 2011 kúpila auto, to mi cca za 3 mesiace odcudzili, do 31.12.11 nemám vyjadrenie z poisťovňe, uplatňujem si len odpisy za 3 mesiace, ktoré sú pripoč. položkou v DP, ZC účtovnú dám na 549. Ak teda nemám vyjadrenie od poisťovne je táto 549 pripočitateľnou položkou v DP?, alebo ako potom mám upraviť HV len o účt. odpisy?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kimart Pozri príspevok
    dobý deň v súvislosti stouto témou by som sa rada opýtala, neviem,či som to pochopila správne, ak som v r. 2011 kúpila auto, to mi cca za 3 mesiace odcudzili, do 31.12.11 nemám vyjadrenie z poisťovňe, uplatňujem si len odpisy za 3 mesiace, ktoré sú pripoč. položkou v DP, ZC účtovnú dám na 549. Ak teda nemám vyjadrenie od poisťovne je táto 549 pripočitateľnou položkou v DP?, alebo ako potom mám upraviť HV len o účt. odpisy?
    odpoveď máš o pár príspevkov vyššie.
    nemusíš mať vyjadrenie z poisťovne, aj ked je to divné, obvykle to tak dlho netrvá. Vieš, na čo máš nárok v zmysle zmluvy a teda vieš odhadnúť výšku plnenia od poisťovne. Ten odhad účtuješ 378/648.
    Pri krádeži je smerodajné vyjadrenie polície, ak ho máš, pachateľ je neznámy, suma na 549 bude daňovo uznaná.
    Je dôležité súčasne s účtovanou vyškou škody účtovať aspoň odhad náhrady od poisťovne, prípadne iné nároky od /napr./ hmotne zodpovednej osoby.
    UO sú pripočitateľné, ale ZC daňová bude vlastne OC auta.
    nezabudni zúčtovať aj odvod DPH z titulu krádeže.
    zuzzkaa Dobrý deň, vedeli by ste mi len odsúhlasiť či som to správne pochopila? Daňová a účtovná ZC sa rovnajú a do konca roku sme nedostali vyjadrenie polície.
    1. Krádež 549/082 - nedaňové (zvyšuje základ dane tab. A r.14
    2. Účtovné odpisy 551/082 (náklad)
    3. keďže nemám vyjadrenie polície musím daňovú ZC dať do r. 180 DP - zvyšujúce základ dane
    4. predpis od poisťovne (odhad) 378/648 (výnosy-súčasť základu dane)
    bude to takto správne v DP?
    ďakujem

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    Kejka moc pekne ďakujem za usmernenie, už mi len chýba doriešiť to poistné plnenie..

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    A som tu znova, nemám odhad ! Zmluve nie je nič, a v poisťovni mi povedali, že mi v tom nemôžu pomôcť, vraj si to nezoberú na zodpovednosť, tak ako ho spraviť? Jedná sa nové auto, čo sa stane, ak poistné plnenie zaúčtujem až v nasledujúci rok??? Prosím!!!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kimart Pozri príspevok
    A som tu znova, nemám odhad ! Zmluve nie je nič, a v poisťovni mi povedali, že mi v tom nemôžu pomôcť, vraj si to nezoberú na zodpovednosť, tak ako ho spraviť? Jedná sa nové auto, čo sa stane, ak poistné plnenie zaúčtujem až v nasledujúci rok??? Prosím!!!
    aký dohad nemáš? odhad si urobíš sám/sama, resp. zodpovedný pracovník vo firme.
    Ako že v zmluve nie je nič? Vari zo zmluvy nevyplýva, na čo sa vzťahuje poistka?
    a všeobecné podmienky stanovujú, ako sa vypočítajú náhrady, či nie?
    je nejaký predpoklad, že by sa poisťovňa mohla z povinnosti poskytnúť plnenie "vyzuť"?
    ak účtuješ o škode a je nárok na plnenie, musíš zaúčtovať oboje v tom istom období.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    A ako to je v prípade lízingu? Auto bolo odcudzené v apríli, čiže už zo splátok si DPH neodrátavam? Vyjadrenie z polície ani poisťovne ešte nemám. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.