Zavrieť

Porady

Skvarova kvadra, navlhnute murivo

Staršia záhradná chata typu Javorina. Vek chaty je cca 30 rokov. Chata je postavená vo svahu. Prízemie je murované a nadstavba je drevená. Ako materiál na murivo bola použitá „Škvarová kvádra“.

Problém je pri zadnej stene prízemia. Táto je cca 1,7m pod úrovňou terénu. Na jednom mieste pri podlahe sa objavili stopy po vlhkosti. Odkryl som napadnuté miesto a zistil som, že je porušená izolácia proti vlhkosti. V čase dažďov nájdem v otvore cca 1 až 1,5 cm vody. Ide zrejme o prenikajúcu povrchovú vodu. Kvádra, z ktorej je stena postavená, je zjavne zvlhnutá.

Otázky:

a) Predpokladám, že obnovou drenáže sa mi podarí znížiť, alebo celkom odstrániť, množstvo prenikajúcej vody. Ako potom odstránim vlhkosť z muriva (z kvádre)?
b) Do akej miery ohrozuje navlhnuté kvádrové murivo kvalitu a životnosť obvodových múrov?

Ďakujem za odpoveď

Zd.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    murivo sa necha jednoducho vyschnut.Zial ziadny zazracny system na odvlhcenie mokrych murov nieje.Neviem co presne myslite skvarova kvadra.Existuje skvarobetonova aj plynosilikat{sedy ytong},tomu ak je navlhnuty jednorocny mraz moc neublizi.Skvarobetonove sa casto vyrabali doma podomacky ,tie mozu byt na vodu+mraz haklivejsie.Samotna voda im takmer vobec neublizi

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    Zdeno13 Pozri príspevok
    Staršia záhradná chata typu Javorina. Vek chaty je cca 30 rokov. Chata je postavená vo svahu. Prízemie je murované a nadstavba je drevená. Ako materiál na murivo bola použitá „Škvarová kvádra“.

    Problém je pri zadnej stene prízemia. Táto je cca 1,7m pod úrovňou terénu. Na jednom mieste pri podlahe sa objavili stopy po vlhkosti. Odkryl som napadnuté miesto a zistil som, že je porušená izolácia proti vlhkosti. V čase dažďov nájdem v otvore cca 1 až 1,5 cm vody. Ide zrejme o prenikajúcu povrchovú vodu. Kvádra, z ktorej je stena postavená, je zjavne zvlhnutá.

    Otázky:

    a) Predpokladám, že obnovou drenáže sa mi podarí znížiť, alebo celkom odstrániť, množstvo prenikajúcej vody. Ako potom odstránim vlhkosť z muriva (z kvádre)?
    b) Do akej miery ohrozuje navlhnuté kvádrové murivo kvalitu a životnosť obvodových múrov?

    Ďakujem za odpoveď

    Zd.
    A) no pri drenáži dobre odvodníš a nezabudni si opraviť aj tú izoláciu. Drenáž všetku vodu von nedostane sama o sebe. Vlhkosť sa ti odparí len treba poriadne vetrať alebo si požicaj vysušovač v požičovni. Dokáže stiahnuť až 5OL vody za den. Záleží na type.
    B) no životnosť ti to ovplyvní hlavne po tlakovej stránke. Vydrží ti to ppár cyklov mráz-teplo ale nikto ti nepovie koľko to presne bude. Môže sa stať, že mráz ti narobí takú pohromu že budeš musieť sanovať. Takéto veci sa neoplatia odkladať

    Zdeno13 je offline (nepripojený) Zdeno13

    Zdeno13
    Ďakujem za obe odpovede.

    Neviem presne o aký typ kvádre ide. Určite nebola vyrábaná podomácky, ale priemyselne. Môže teda ísť aj o plynosilikátovú kvádru. Nie je na nej vidieť stopy drolenia a pod. Zdá sa byť pevná.

    Izoláciu sa budem snažiť opraviť.

    Prijemný deň

    Zd.

    Skvarova kvadra, navlhnute murivo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.