Zavrieť

Porady

Drevenica - vykurovanie kachlami & prirodzena cirkulacia

Dobry den. Staviam drevenicu v Malej Fatre a uz niekolko mesiacov zvazujem sposob vykurovania. Podorys drevenice je 10 x 6,5 m, cize cca 120 m2 obytnej plochy (prizemie + posch) a cca 240 m3 priestoru. Ide o vikendovu chalupu,kde pridem v piatok vecer a co najskor potrebujem mat teplo. Drevenica bude zateplena a bude mat kvalitne okna. Riesenie krbom s teplovzdusnymi prieduchmi do 4 hornych izieb (3izby + kupelna) sa mi nepozdava pre riziko poziaru (prasnost, vedenie zvuku..., cena). Zvazujem kvalitne krbove kachle (Jotul, Pacific energy a pod. cca 10 kW), ktore by boli umiesteny centralne v dolnej miestnosti (cca 40 m2) hned pri schodoch.Znamy mi poradilmi vytvorit system prirodzenej cirkulacie, kedy by teplo z kachli fyzikalne stupalo cez otvor schodov do 1.posch, kde by sa sirilo do jednotlivych izieb (cez otvorene dvere, event. perforaciou vo dverach alebo znizenym prahom). V tychto izbach v najvzdialenejsich kutoch pri podlahe by som vytvoril komunikacne prieduchy s dolnou izbou, ktore by v nej vyustovali tiez pri podlahe.Tymito by studeny vzduch z hornach izieb klesal dolu, v centralnej miestnosti sa ohrieval a stupal opat nahor (cirkulacia). Poprosil by som skusenejsich kolegov :-) o nazor k tomuto systemu event. radu. Dakujem, Samo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vadis je offline (nepripojený) vadis

    vadis
    Zdravím, myslím, že Vaše riešenie nieje najvhodnejšie. Treba brať na zreteľ termiku a ťah. To zn. že pri cirkulácii teplého vzduchu potrebujeme pretlak na to, aby sme ho dostali kde potrebujeme, na rozdiel teplôt v spodných a horných izbách nevznikne pretlak, teda ťah min. 5 Pa. Teda takéto kúrenie bude neúčinné.
    Naposledy upravil arizona : 19.08.10 at 22:24 Dôvod: zmazaná NEPOVOLENÁ REKLAMA ! porušovanie Etikety

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Minule som o podobnom rieseni cital, ale zabi ma, nespomeniem si kde. Malo by to ale fungovat tak, ako pises. Ak to najdem, alebo si spomeniem, tak sem vlepim odkaz.
    Bratranec má klasickú goralskú drevenicu - kopia podľa pôvodnej zo zamaguria. Najlepšie je akumulačná kahľová pec. Keď chceš vidieť ohnisko tak dvierak s keramickým sklom. Zakúriš, dobre ho rozpáliš a o dve hodiny v janúary behéš v kratasoch.

    Drevenica - vykurovanie kachlami & prirodzena cirkulacia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.