Zavrieť

Porady

Prestávky na odpočinok a jedenie počas pracovných ciest

Zdravím Vás,
prešiel som viacero príspevkov týkajúcich sa pracovných ciest, ale akosi som nenašiel, čo by ma zaujímalo.
Zaujíma ma, či sa na zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu (podľa zákona o cestovných náhradách) vzťahuje ustanovenie týkajúce sa prestávky na odpočinok a jedenie (podľa Zákonníka práce)a ak áno, tak v akom rozsahu. Vychádzam len z toho, že napr. podľa § 153 Zákonníka práce nemá zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu.
Ako má teda takýto zamestnanec postupovať, keď napríklad je vyslaný na pracovnú cestu a prestávku na odpočinok a jedenie nemôže z dôvodu cestovania alebo neexistujúceho stravovacieho zariadenia využiť?
Ak teda zamestnanec počas cestovania na miesto práce (počas pracovnej cesty) sa zastaví na obed v inom čase ako je bežný čas na obed (t. j. 11.00 - 13.00) je to porušenie pracovnej disciplíny?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    focalor Pozri príspevok
    Zdravím Vás,
    prešiel som viacero príspevkov týkajúcich sa pracovných ciest, ale akosi som nenašiel, čo by ma zaujímalo.
    Zaujíma ma, či sa na zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu (podľa zákona o cestovných náhradách) vzťahuje ustanovenie týkajúce sa prestávky na odpočinok a jedenie (podľa Zákonníka práce)a ak áno, tak v akom rozsahu. Vychádzam len z toho, že napr. podľa § 153 Zákonníka práce nemá zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu.
    Ako má teda takýto zamestnanec postupovať, keď napríklad je vyslaný na pracovnú cestu a prestávku na odpočinok a jedenie nemôže z dôvodu cestovania alebo neexistujúceho stravovacieho zariadenia využiť?
    Ak teda zamestnanec počas cestovania na miesto práce (počas pracovnej cesty) sa zastaví na obed v inom čase ako je bežný čas na obed (t. j. 11.00 - 13.00) je to porušenie pracovnej disciplíny?
    Ďakujem.
    Nie je to porušenie pracovnej disciplíny v žiadnom prípade, prestávku na obed si ustanovíš sám, ako ti to časovo vychádza na služobnej ceste, samozrejme, že ak v čase 11,00-13,00. kedy predpokladám si vo firme povinný čerpať čas na obed, ty vybavuješ inú prácu, týkajúcu sa SC, určíš si sám, kedy ti to vyhovuje.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Po pravde, nechápem problém. Aké porušenie prac. disciplíny? Veď zamestnanca na prac. ceste (alebo aj mimo nej) nemôže nikto prinútiť jesť v ktoromkoľvek dennom čase.

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    Pýtal som sa len preto, pretože jednému zamestnancovi dali toto ako dôvod na upozornenie na menej závažné porušenie pracovnej disciplíny a následne došlo k výpovedi z pracovného pomeru.
    Po preštudovaní príslušných predpisov som došiel som k podobným záverom, ale kvôli istote som si to chcel potvrdiť najmä niekým, kto už podobnú skúsenosť má, alebo niečo riešil.

    Ďakujem.

    Prestávky na odpočinok a jedenie počas pracovných ciest

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.