Zavrieť

Porady

archeologické nálezisko

Ako máme zaradiť náklady súvisiace s archeologickým náleziskom?
prieskum (17 tis. €) + prestrešenie a osvetlenie (20 tis. €)
a ako to odpisovať?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

    137Cs
    Emika Pozri príspevok
    Ako máme zaradiť náklady súvisiace s archeologickým náleziskom?
    prieskum (17 tis. €) + prestrešenie a osvetlenie (20 tis. €)
    a ako to odpisovať?
    Aj keď to nie je v otázke uvedené, predpokladám, že ide o archeologický prieskum v súvislosti spredpokladanou investičnou výstavbou v zmysle § 37 ods. 1 a 2 zákona č. 49/2002 Z.z. o ochrane pamiatkového fondu.
    Podľa § 38 uvedeného zákona
    § 38
    Financovanie výskumu
    (1) Náklady na výskum uhrádza vlastník kultúrnej pamiatky alebo stavebník.
    Podľa § 35/1 Postupov účtovania v PÚ sú súčasťou obstarávacej ceny aj náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, najmä na:
    "a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku...
    b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce..."
    V § 35/2 PPÚ náklady na archeologický výskum nie sú taxatívne uvedené medzi nákladmi, ktoré nie sú súčasťou obstrávacej ceny. Ak sa záchranný archeologický výskum uskutočňuje v súvistosti s pripravovanou investičnou výstavbou a zo zákona ho hradí investor, je podľa mňa súčasťou výdavkov súvisiacich s obstaraním dlhodobého majetku a do nákladov by sa mal premietnuť až vo forme odpisov dlhodobého majetku, ktorého sa archeologický prieskum týka.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Skúsim Vás trošku aspoň nakopnúť:
    Prešla som si trošku zákon č. 115/1998 o múzeách a galériách a ich ochrane.

    ZDP mi definuje, kt. majetok je vylúčený z odpisovania: 23/1/g predmety muzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty

    Idete skúmať archeologivké nálezisko. Keďže tento par. definuje čo je vylúčené s odpisovania (umelecké diela, predmety muzejnej a galerijnej hodnoty....)

    Pristupujeme k ďalšej časti, Čo mám spraviť s prieskumom a presvetlením??
    Tu musíte konať v súvislosti s pamiatkovým úradom a ten Vám dal stanovisko, mali by ste mať i nejaké stanovisko od stavebného úradu ..... a tu je to najdôležitejšie na papiery, aké sú lehoty, ako sa bude s tým nakladať......

    Tiež nevylučujem možnosť odpisovania v zmysle par. 26/6, ak by sa jednalo o nejakú dočasnú stavbu a výdavky s ňou súvisiace na základe povolenia stavebného úradu. .....

    Dajte i vy nápady a myšlienky.

    RAda by som vedieť tiež odpoveď. Je to zaujímavá téma.

    Emika je offline (nepripojený) Emika

    Emika
    Nejedná sa o prieskum z titulu budúcej výstavby. Pri kostole sa odkryli zostatky bývalej rotundy a ďalším hrabkaním sa zistilo, že ide o bývalú kostnicu. Celé toto nálezisko bolo zaradené do zoznamu kultúrnych pamiatok, zakonzervovalo sa to, kostičky niekde odviezli... Zabezpečili sme prestrešenie tohto náleziska, a osvetlenie. Je pravda, že prestrešenie je povolené ako dočasná stavba na 24 mesiacov, takže to by som odpisovala počas doby používania, alo čo ten samotný výskum, teda to odhrabanie kostičiek?

    archeologické nálezisko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.