Zavrieť

Porady

Odstupné

Dobrý deň. Mám nárok na odstupné, keď pracujem na živnosť pre firmu, kde mám zmluvu na dobu neurčitú so 4-mesačnou výpovednou lehotou?
Pracujem na základe zmluvy o dielo.
Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď z organizačných dôvodov.
Ako postupovať? Prijať výpoveď alebo uzavrieť so zamestnávateľom dohodu o ukončení pracovného pomeru?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    to máš nejakeé popletené aj ty aj zamestnávateľ, keď pracuješ na živnosť zamestnávateľ ti nemože dať výpoveď z organizačných dovovdov a už vobec nemožete uzavrieť dohodu o skončení pracovného pomeru. Predpokladám, že máte spolu uzavretú nejaký typ zmluvy o spolupráci, kde máte dohodnutú 4 mesačnú výpovednú lehotu. Nárok na odstupné ako to ty nazývaš máš len v prípade, ak to máte dohodnuté v zmluve, Zákonník práce sa na teba nevzťahuje pokiaľ si živnostník.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak pracuješ na živnosť nič čo je uvedené v ZP sa ťa netýka / platia len zmluvné podmienky -

    pojanko je offline (nepripojený) pojanko

    pojanko
    Skusim este otazku polozit inak, vypoved by mala byt k 31.8 a zaujimalo by ma, ci mam narok na 4 mes. plat, kedze ide o vypovednu lehotu v tomto trvani a ci musim chodit do prace alebo mozem zostat doma a zamestnavatel bude platit dovtedy ako trva zmluva.
    Dakujem

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    to záleží od toho, aké podmienky máte dohodnuté v zmluve, tebe netrvá pracovný pomer, u teba by to malo fungovať tak, že čo oodrobíš a vyfakturuješ, to dostaneš zaplatené

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    pojanko Pozri príspevok
    Skusim este otazku polozit inak, vypoved by mala byt k 31.8 a zaujimalo by ma, ci mam narok na 4 mes. plat, kedze ide o vypovednu lehotu v tomto trvani a ci musim chodit do prace alebo mozem zostat doma a zamestnavatel bude platit dovtedy ako trva zmluva.
    Dakujem
    To či musíš chodiť do práce resp.ako budeš platený musí byť dohodnuté v tej zmluve, ktorú ste spolu podpísali.
    Pozri si definíciu závislej práce v zákonníku práce kde je uvedené:
    § 1

    (1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

    (2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    (4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na tieto právne vzťahy všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka.

    (5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

    (6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.

    pokiaľ pracuješ na živnosť neriadiš sa zákonníkom práce.

    pojanko je offline (nepripojený) pojanko

    pojanko
    tak co mam teda robit aby som mala z toho prospech?Ak to chapem spravne oni tiez nie su moc v prave ma vyhodit ked mam zmluvu na dobu neurcitu a plnim si vsetky svoje zavazky. V zmluve narok na odmenu pocas vypovednej lehoty nemam uvedeny. To znamena ze ak mi vypovedaju zmluvu k 31.8 dostanem poslednu vyplatu za mesiac august a uz nic?

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    pojanko Pozri príspevok
    tak co mam teda robit aby som mala z toho prospech?Ak to chapem spravne oni tiez nie su moc v prave ma vyhodit ked mam zmluvu na dobu neurcitu a plnim si vsetky svoje zavazky. V zmluve narok na odmenu pocas vypovednej lehoty nemam uvedeny. To znamena ze ak mi vypovedaju zmluvu k 31.8 dostanem poslednu vyplatu za mesiac august a uz nic?
    ak máš naozaj zmluvu o dielo, tak podmienky ste si určovali navzájom.
    každá zmluva sa dá vypovedať aj bez udania dôvodu, nato máš v zmluve uvedenú výpovednú lehotu aby si sa vedela zariadiť tak, že až tá doba uplynie už pre nich nebudeš pracovať.

    Objednávateľ môže teda od zmluvy odstúpiť kedykoľvek, a to aj bez uvedenia dôvodu, pričom však musí uhradiť vykonané práce a náklady zhotoviteľovi. Oznámenie o odstúpení odporúčame uskutočniť písomnou formou; doručením oznámenia zhotoviteľovi sa zmluva o dielo ruší.
    Naposledy upravil Nutricia : 20.08.10 at 07:58

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.