Zavrieť

Porady

Vecné bremeno vs. trvalý pobyt

Dobrý deň,
potrebujem poradiť s nasledovným problémom :

Pred piatimi rokmi sme kúpili nehnuteľnosť. Jedná sa o väčší dom, ku ktorému je napojený starší gazdovský dom.
V kúpnopredajnej zmluve bolo zriadené vecné bremeno v prospech bývalej majiteľky. Táto obýva starú časť gazdovského domu.
Vecné bremeno je v prospech menovenaj na celú časť nehnuteľnosti, uvedomujeme si, že už v kúpnopredajnej zmluve mala byť vytýčená časť domu, ktorú má právo užívať.
V podstate máme dva samostatné vchody, neexistujú dôvody pre trenice z hľadiska médií, pretože nie je napojená na našu elektrinu a plyn, vodomery máme dva, kde jej vieme odpočítať vlastnú spotrebu vody. Dotyčná pani sa obvykle v tejto časti domu už ani nezdržiava, chodí tu len raz mesačne pre dôchodok, netušíme kde je.
Od minulého roka sa však neustále po nej zháňajú rôzni ľudia, ktorí tvrdia, že im dlží peniaze. Pravdepodobne sa jedná o nebankovky.
Obávame sa teraz toho, že jedného dňa sa u nás zjaví nejaký exekútor a dostaneme sa do problémov pre jej dlhy, pretože ako vieme, exekútor nerieši v momente spisovania hnuteľných vecí, čo komu patrí. To znamená, že by nastalo vyviňovanie súdnou cestou a práve pred tým sa chceme uchrániť.

Moja otázka znie :
Môžme zrušiť trvalý pobyt osobe oprávnenej z vecného bremena?

Prosím o odpovede k téme. Nerada by som, aby sa tu rozoberali otázky, prečo dotyčná nemá na LV vytýčené a vymedzené presne vecné bremeno.
Jednoducho ma zaujíma či sa dá trv.pobyt zrušiť alebo nie a ak áno, konkrétnu odvolávku zákona.
Ak sa trvalý pobyt zrušiť nedá, ako sa chrániť pred exekútorom v prípade potreby.
Bude dostatočné na vchodové dvere obydlia, ktoré táto pani obýva dať menovku s jej menom a priezviskom a takto sa obhajovať prípadne pred exekútorom?

Ďakujem za Vaše rady, s úctou Vendula.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nepíšeš, či je bývalá majiteľka vlastníčkou alebo spoluvlastníčkou určitej časti nehnuteľnosti, či má nehnuteľnosť dve súpisné čísla alebo jedno ...

Preštuduj si zákon 253/1998 o hlásení pobytu občanov. Nájdeš tam aj tieto vety:

Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska ...

Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu ...


A veľmi mi vadí tá blikajúca reklama pri príspevku - nedá sa sústrediť na text!!!
12 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Vendula Vendula

Vendula je offline (nepripojený) Vendula

Bývalá majiteľká nemá žiadne vlastnícke práva k spomínanej nehnuteľnosti, som výlučným vlastníkom tohto domu a daná nehnuteľnosť nie je rozdelená na dve súpisné čísla.
Užíva časť domu, ktorá je oddelená samostatným vchodom.
Nerozumiem, či mám vecné bremeno z ktorého je oprávnená k danej nehnuteľnosti chápať ako užívacie právo...?

Veľmi rada by som Mária27 ocenila Tvoje rady, ale nemôžem, nemám dostatočný počet bodov na oceňovanie, takže sa ospravedlňujem a veľmi rada to v budúcnosti napravím
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vecné bremená sú rôzne, podľa toho, ako sú zmluvne dohodnuté. Trvalý pobyt je zase len evidenčného charakteru, môže byť zahlásený úplne inde, ako sa osoba zdržuje.
Ale určite si nemusíš si robiť starosti s exekútorom, nemá to vplyv na majetok.
6 0
Vendula Vendula

Vendula je offline (nepripojený) Vendula

Dotyčná má trvalý pobyt na našej adrese a v kúpnopredajnej zluve je oprávnená k vecnému bremenu všeobecne, teda s právom dožiť v celej nehnuteľnosti. V.bremeno nie je úzko špecifikované len na určitú časť nehnuteľnosti.

Ak by sa jedného dňa zjavil exekútor u nás, bude postačovať ak mu povieme, že obýva inú časť domu so samostatným vchodom, než tú, ktorú obývame my?
CHystáme sa jej vchodové dvere označiť menovkou, aby to bolo jasné.

Ďakujem za torerajšie odpovede.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Vendula Pozri príspevok
Dotyčná má trvalý pobyt na našej adrese a v kúpnopredajnej zluve je oprávnená k vecnému bremenu všeobecne, teda s právom dožiť v celej nehnuteľnosti. V.bremeno nie je úzko špecifikované len na určitú časť nehnuteľnosti.

Ak by sa jedného dňa zjavil exekútor u nás, bude postačovať ak mu povieme, že obýva inú časť domu so samostatným vchodom, než tú, ktorú obývame my?
CHystáme sa jej vchodové dvere označiť menovkou, aby to bolo jasné.

Ďakujem za torerajšie odpovede.
Vecné bremeno je vecnoprávne obmedzenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech iného subjektu. V tvojom prípade ide o vecné bremeno patriace určitej osobe a spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Vecné bremeno resp. právo patriace oprávnenej osobe zodpovedajúce vecnému bremenu určitej osoby je neprevoditeľné a časovo obmedzené (zaniká nejneskôr smrťou oprávneného).

Z uvedeného vyplýva, že na veriteľa nemôže prejsť právo vyplývajúce z vecného bremena dlžníka. Nemusíš sa teda obávať, že by exekútor siahol na tvoju nehnuteľnosť.
Inou otázkou sú hnuteľné veci patriace dlžníkovi umiestnené v časti domu, kt. dlžník obýva.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Menovka na dverách rozhodne nič nepokazí. Dá sa povedať, že pani má právo užívania nevymedzené, teda v celej nehnuteľnosti. Označenie, čo v skutočnosti užíva môže aspoň v prvej chvíli zamedziť, aby sa exekútor nerozbehol po celom dome.
Keďže má právo užívať nehnuteľnosť, trvalý pobyt zrušiť nemôžeš.
Rozhodne by som označila a to výrazne, menovkami vaše a jej dvere.
Veď i vy tam máte trvalý pobyt a na vaše veci siahnuť nemôžu.
A pohovorte s pani. Možno by súhlasila, aby ste presne vymedzili jej užívacie právo. A možno sa preto nezdržiava doma, aby ju veritelia nenašli.
0 0
Vendula Vendula

Vendula je offline (nepripojený) Vendula

majkii Pozri príspevok
Vecné bremeno je vecnoprávne obmedzenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech iného subjektu. V tvojom prípade ide o vecné bremeno patriace určitej osobe a spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Vecné bremeno resp. právo patriace oprávnenej osobe zodpovedajúce vecnému bremenu určitej osoby je neprevoditeľné a časovo obmedzené (zaniká nejneskôr smrťou oprávneného).

Z uvedeného vyplýva, že na veriteľa nemôže prejsť právo vyplývajúce z vecného bremena dlžníka. Nemusíš sa teda obávať, že by exekútor siahol na tvoju nehnuteľnosť.
Inou otázkou sú hnuteľné veci patriace dlžníkovi umiestnené v časti domu, kt. dlžník obýva.
Nám je jasné, že nehnuteľnosť nie je ohrozená veriteľmi a prípadnou exekúciou.
Obavy však máme o hnuteľné veci vo svojom obydlí.

Čiže postupovať budeme tak, že označíme menovkou jej vchod a budeme podľa všetkého žiadať od nej pred notárom overené, že v časti domu, kde bývame my - ona nič nevlastní a všetok jej majetok sa nachádza v časti domu, kde žije ona.

Ešte raz ďakujem za Vaše rady, ste úžasní
Naposledy upravil Vendula : 23.08.10 at 16:46
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ja len tak na okraj: pokiaľ nie si dlžníkom, nehnuteľnosť je výlučne tvojim majetkom (i keď s VB), exekútor nemôže siahnuť na majetok iného než majetok dlžníka. V tomto prípade, aj keď tam bude menovka, je to stále Tvoj majetok a ty exekútora jednoducho dnu nepustíš - nemá na to právo, aby vstupoval do cudzieho obydlia, alebo majetok. To by pre neho už malo trestnoprávne dôsledky, pokiaľ by si po jeho úkone podal na neho trestné oznámenie (nedotknuteľnosť obydlia a majetku je zaručená ústavou!).
1 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

tak to urcite.. preco by nemohol ?? ..tak to potom kazdy kto ma veci podliehajuce exekucii by ich mohol odlozit u kamarata a exekutor by len stal pred dverami perfektne
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Niektoré pasáže z Ústavy SR
Čl.12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

Čl.16
(1) Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom.

Čl.19
(2) Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.

Čl.20
(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.

Čl.21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.



Teda, ak vstúpi exekútor do niektorej časti majetku (i keď s exekučným príkazom) a tento majetok (nehnuteľnosť a pod.) nie je majetkom oprávneného, je exekútor OKAMŽITE tento majetok opustiť. Ak by tak neurobil, porušil by čl.21 ústavy (a ústava je najvyšším zákonom!).
Príklad: ja napr. vlastním dvojdom, v jednej časti bývam ja, druhú časť plne zariadenú prenajímam, exekútor príde za podnájomníkom vykonať exekúciu. Lenže to nesmie, pokiaľ zistí, že mu tam nič nepatrí, je povinný nehnuteľnosť opustiť. Ak by tak neurobil, môžem ja, ako majiteľ zavolať políciu, milého exekútora dať zatknúť za neoprávnený vstup na cudzí majetok a podať naň trestné oznámenie - darmo, že je exekútor a vykonáva si prácu, je povinný si zistiť všetko o majetkových pomeroch oprávneného a nie bezhlavo vykonávať exekúciu. Dokonca ani nemôže vstúpiť bez súhlasu podnájomníka (čl.21, ods.1 ústavy)
2 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

scar Pozri príspevok
tak to urcite.. preco by nemohol ?? ..tak to potom kazdy kto ma veci podliehajuce exekucii by ich mohol odlozit u kamarata a exekutor by len stal pred dverami perfektne
len sa zamysli čo si napísal... nejaký tzv. kamarát povie, že si u mňa odložil plazmu, ktorú môžem užívať... A zrazu sa mi vovalí do bytu exekútor a zoberie mi ju?... Môže ma akurát tak vyzvať aby som vydal dotyčného veci (pred mojou bránkou) a keď mu poviem, že u mňa nič nemá, môže sa otočiť a ísť.
alebo si myslíš že mi zbalí všetko od čoho nebudem mať nákupné doklady, pretože niekto povedal?
Naposledy upravil Flinstone : 29.08.10 at 17:26 Dôvod: pravopisná chyba
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

scar Pozri príspevok
tak to urcite.. preco by nemohol ?? ..tak to potom kazdy kto ma veci podliehajuce exekucii by ich mohol odlozit u kamarata a exekutor by len stal pred dverami perfektne
poobzeraj sa okolo seba poprípade si prečítaj zopár príbehov/probémov tu na porade a veľmi ľahko zistíš, že pokiaľ dlžník nemá niečo čo je oficiálne jeho (auto, nehnuteľnosť prípadne tučné konto v banke, prípadne stály príjem) tak veriteľ spravidla VŽDY ťahá za kratší koniec a skôr uvidí pád meteoritu pri súčasnom zatmení slnka s mesiacom na pravé poludne ako vyinkasovanú svoju pohľadávku..
Naposledy upravil Ice dive : 29.08.10 at 19:27
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

no to je všetko pekne..ale on ma zo zakona opravnenie urobit prehliadku bytu a iných priestorov kde ma povinny majetok.. a ked ma informacie o tom ze sa v byte nachadza majetok tak preco nie ?? a na tento ucel si moze vymoct pristup do týchto priestorov ....spise majetok..a potom je na vlastnikovi veci, ktora nepatri do exekucie podat navrh na vylucenie veci z exekucie proti povinnemu
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

scar Pozri príspevok
no to je všetko pekne..ale on ma zo zakona opravnenie urobit prehliadku bytu a iných priestorov kde ma povinny majetok.. a ked ma informacie o tom ze sa v byte nachadza majetok tak preco nie ?? a na tento ucel si moze vymoct pristup do týchto priestorov ....spise majetok..a potom je na vlastnikovi veci, ktora nepatri do exekucie podat navrh na vylucenie veci z exekucie proti povinnemu
ani prezident sa do môjho bytu nedostane ak ho nepustím... ledaže by mal príkaz na domovú prehliadku. Nejaký cigán si niečo vymyslí a mne nabehne exekútor do domu a poberie mi všetko čo nejaký chudák povedal. Zabudni. skončil by s porušovaním domovej slobody na krku...
exekútor môže behať po byte povinného... nie mojom.
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

ked tam ma zapisany trvaly pobyt(v zakone sa nepise ze v byte ktory je vo valstnictve povinneho ale v byte povinneho..to moze byt aj prenajaty byt).... a opravneny(nie hocikto) da podnet exekutorovi ze v tomto byte sa nachadza majetok povinneho alebo v inych priestoroch, kde ma povinny majetok tak nepotrebuje ziadne povolenie.Ide o prelomenie ustavne ochrany osobnej a domovej slobody...
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

scar Pozri príspevok
ked tam ma zapisany trvaly pobyt(v zakone sa nepise ze v byte ktory je vo valstnictve povinneho ale v byte povinneho..to moze byt aj prenajaty byt).... a opravneny(nie hocikto) da podnet exekutorovi ze v tomto byte sa nachadza majetok povinneho alebo v inych priestoroch, kde ma povinny majetok tak nepotrebuje ziadne povolenie.Ide o prelomenie ustavne ochrany osobnej a domovej slobody...
lenže už sme sa bavili o tom, že by exekútor chcel prezrieť byt tretej osoby, nie byt povinného. a trvalý pobyt je len administratívny úkon, nezakladá žiadne majetkové práva.
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

Flinstone Pozri príspevok
lenže už sme sa bavili o tom, že by exekútor chcel prezrieť byt tretej osoby, nie byt povinného. a trvalý pobyt je len administratívny úkon, nezakladá žiadne majetkové práva.
citujem:" Vecné bremeno je v prospech menovenaj na celú časť nehnuteľnosti" - tak ked toto NIE JE MAJETKOVE PRAVO .tak potom uz neviem co je znamena to ze obyva cely dom... zato ze 3. osoba povie ze byva len tam dade vzadu nakonci pri okne tak exekutor sa otoci na nohe a odide
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

scar Pozri príspevok
citujem:" Vecné bremeno je v prospech menovenaj na celú časť nehnuteľnosti" - tak ked toto NIE JE MAJETKOVE PRAVO .tak potom uz neviem co je znamena to ze obyva cely dom... zato ze 3. osoba povie ze byva len tam dade vzadu nakonci pri okne tak exekutor sa otoci na nohe a odide
je to vecné bremeno... to nieje to isté ako keď to vlastní... a to ešte neznamená, že bude kvôli tomu behať exekútor po celom dome, prípadne spíše čo kde uvidí, nebodaj zoberie...
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

ano nie je to to iste ako vlastnicke pravo ale je to vecne bremeno in personam..to znamena ze v tom dome byva a ani vlastnik ho nemoze z neho vyhnat ...cize z toho vyplyva ze je to obydlie povinneho ..teda opravneneho z vecneho bremena a to staci na to aby tam exekutor vosiel ..
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

scar Pozri príspevok
ano nie je to to iste ako vlastnicke pravo ale je to vecne bremeno in personam..to znamena ze v tom dome byva a ani vlastnik ho nemoze z neho vyhnat ...cize z toho vyplyva ze je to obydlie povinneho ..teda opravneneho z vecneho bremena a to staci na to aby tam exekutor vosiel ..
a súčasne stačí ak exekútora vyzvem, že v tejto časti domu povinný(a) nebýva a je povinný ho okamžite opustiť, resp. nieje oprávnený vstúpiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať