Zavrieť

Porady

Ako zabrániť dediť druhej strane

Som jedna z vás
Po rozvode som nadobudla kúpou od OSBD byt, ktorého som jediný vlastník. Po babke som zdedila ornú pôdu v určitej výmere a tiež som vlastníkom záhradky s chatkou tiež v určitej výmere.
Mám dve dospelé deti.
Môj priateľ, ktorý so mnou žije v spoločnej domácnosti, už v spomínanom byte, je rozvedený a má tiež dve dospelé deti.

1) Všetko, čo som nadobudla "za slobodna" by sa v prípade nášho manželstva nestalo predmetom bezpodielového spoluvlastníctva?
2) V prípade mojej smrti (ak by ešte môj manžel žil) by všetko, čo som už vyššie spomínala zdedili moje deti rovnakým dielom?
Pretože vzťah mojich detí k môjmu priateľovi (neskôr k manželovi) nie je ideálny, je predpoklad, že v prípade mojej smrti by už nemohol zostať v byte, ktorý by zdedili moje deti (nadobudnutím dedičstva by ho z bytu vyhodili).
Chcela by som to ošetriť (ale neviem ako - možno prepísaním časti bytu naňho), aby v prípade mojej smrti mohol môj manžel zostať v byte, avšak aby po jeho smrti sa nestal "jeho podiel" predmetom dedenia, z ktorého by dedili jeho deti.

Prosím poradiť, ako to urobiť, aby (ako sa hovorí) "vlk bol sýty, aj ovca zostala celá". Ďakujem.
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

V spomínaných nehnuteľnostiach ho oprávni k vecnému bremenu - práva dožitia. Nebude vlastníkom, ale bude mať právo dožitia a dediť po ňom jeho dediči užívacie právo nebudú mať.
Takto chcem ošetriť svoj majetok naodobudnutý pred sobášom. Manžel má deti z prvého manželstva. A moje deti keby náhodou príliš špekulovali keby som tu nebola a môj druhý manžel ma prežije - tak ho chcem ochrániť. Čo ja viem, akú múdru nevestu alebo zaťa dostanem .
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

rodina1 Pozri príspevok
Po rozvode som nadobudla kúpou od OSBD byt, ktorého som jediný vlastník. Po babke som zdedila ornú pôdu v určitej výmere a tiež som vlastníkom záhradky s chatkou tiež v určitej výmere.
Mám dve dospelé deti.
Môj priateľ, ktorý so mnou žije v spoločnej domácnosti, už v spomínanom byte, je rozvedený a má tiež dve dospelé deti.

1) Všetko, čo som nadobudla "za slobodna" by sa v prípade nášho manželstva nestalo predmetom bezpodielového spoluvlastníctva?
2) V prípade mojej smrti (ak by ešte môj manžel žil) by všetko, čo som už vyššie spomínala zdedili moje deti rovnakým dielom?
Pretože vzťah mojich detí k môjmu priateľovi (neskôr k manželovi) nie je ideálny, je predpoklad, že v prípade mojej smrti by už nemohol zostať v byte, ktorý by zdedili moje deti (nadobudnutím dedičstva by ho z bytu vyhodili).
Chcela by som to ošetriť (ale neviem ako - možno prepísaním časti bytu naňho), aby v prípade mojej smrti mohol môj manžel zostať v byte, avšak aby po jeho smrti sa nestal "jeho podiel" predmetom dedenia, z ktorého by dedili jeho deti.

Prosím poradiť, ako to urobiť, aby (ako sa hovorí) "vlk bol sýty, aj ovca zostala celá". Ďakujem.
1, NIE

2, je rozdiel, či by v čase tvojej smrti bol iba priateľ, alebo manžel. Ako manžel má nárok na dedenie, tak ako aj tvoje deti...

DEDENIE ZO ZÁKONA
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
6 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
arizona Pozri príspevok
1, NIE

2, je rozdiel, či by v čase tvojej smrti bol iba priateľ, alebo manžel. Ako manžel má nárok na dedenie, tak ako aj tvoje deti...

DEDENIE ZO ZÁKONA
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
Ak v čase mojej smrti budeme manželia, má teda môj manžel nárok dediť zo všetkých nehnuteľností, ktoré som napísala, rovnakým dielom ako moje deti?
Ale, ak už ja budem mŕtva, a po jeho smrti potom budú z jeho dedičstva (po mne) dediť jeho deti. A to vlastne ja nechcem.
Takže asi najlepší spôsob bude ten, ktorý mi napísala danushka.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

On môže potom byt darovať ( s právom dožitia) tvojim deťom, alebo formou závetu.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
arizona Pozri príspevok
On môže potom byt darovať ( s právom dožitia) tvojim deťom, alebo formou závetu.
Formou závetu asi nie, pretože závet by mohli napadnúť jeho deti (podľa mňa).
Vydedenie

§ 469a

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

Čo v prípade jeho detí nie je pravda.
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Môžeš majetok prepísať na svoje deti (ešte pred manželstvom) s vecným bremenom práva dožitia, tak deti tvojho priateľa nebudú z tvojho majetku dediť.
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Môžeš majetok prepísať na svoje deti (ešte pred manželstvom) s vecným bremenom práva dožitia, tak deti tvojho priateľa nebudú z tvojho majetku dediť.
Okúsila som na vlastnej koži , že nie je vždy vhodný ani tento spôsob.
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Každý spôsob má svoje pre aj proti.
Čo sa zdá dnes najvhodnejšie, po rokoch sa môže zmeniť...žiaľ k horšiemu.

Poznám prípad, ked rodičia tiež chceli to najlepšie, darovali svoj dom s láskou dieťaťu (samozrejme sa zabezpečili právom dožitia), ale po rokoch sa ich bývanie zmenilo na peklo...
Žiaľ, takých prípadov je veľmi veľa

Odvtedy som zástancom toho-nevzdať sa za života strechy nad hlavou.
10 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Nerada by som ešte počas svojho života niečo prepisovala na svoje deti.
Aj napriek tomu, že ich mám veľmi rada, nerada by som sa zbavila strechy nad hlavou. Pretože môj syn už pomaly nevie, ako jeho mama vyzerá a čoskoro možno na svoju stranu pretiahne aj svoju sestru.
To všetko len preto, že môjho priateľa (čoskoro manžela) nemôže ani vystáť (o jeho vzťahu k nemu som už na porade písala).
Nebolo by zlé napísať majetok aj na vnúčence, ale nakoľko sú maloleté (Klaudia má 6 rokov, Kristiánko 4 roky) aj tak by majetok spravovali moje deti.
1 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..teda, ja by som si to nechala riadne prejsť hlavou..však oceniť priateľa- budúceho manžela máš vždy čas..nemusíš hneď a ani pred svadbou..byt je tvoj- ten by som si, byť tebou, nechala len pre seba, priateľ bude bývať- aj ako manžel, v tvojom byte, užívať tvoj majetok- tak, ako ty užívaš jeho.(lebo iste nie je nemajetný.)..to si dohodnite spolu...časom, (lebo nevieš, koľko budete spolu,ani ako dlho budeš žiť) sa uvidí,ako vám to ide a vždy máš čas svoj majetok podeliť...a detičkám vysvetli, že sú dospelé, majú vlastné záujmy a mama predsa nebude večne sama, hlavne ak ju má kto ľúbiť, tak nech tiež prehodnotia svoj vzťah ku tvojmu priateľovi a akceptujú ho ako tvoju súčasť...lebo tiež sa im môže stať, že prídu o lásku matky(nedajbože)...
Naposledy upravil pepsikova : 29.08.10 at 12:10
12 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja neviem, možno ma niekto odsúdi , ale je uzavretie manželstva s priateľom nevyhnutné ? Je potrebné vlastniť papier, že dvaja ľudia sa rozhodli spolu
žiť ? Beriem do úvahy vek nás sedemnásťročných a možných komplikácii Neriešila som túto situáciu , ale len uvažujem .
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

Potešila som sa tejto téme, lebo už niekoľko týždňov uvažujem, že darujem byt synovi. Ale zatiaľ tu nie je odpoveď na to,čo ma trápi. Som rozvedená, ex ešte žije. Byt darujem synovi s bremenom doživotného užívania bytu. Ale keďže život už raz bol ku mne veľmi krutý a stratila som dcérku, tak uvažujem, ako to urobiť, keby sa nedajbože stalo niečo môjmu synovi, aby som ešte nemusela vyplácať z môjho vlastného bytu ex, ktorý od rozvodu nejavil záujem o deti vôbec. Čiže niečo podobné ako uvádza zadávateľka tejto témy...budem vďačná za radu. Ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tara1 Pozri príspevok
Potešila som sa tejto téme, lebo už niekoľko týždňov uvažujem, že darujem byt synovi. Ale zatiaľ tu nie je odpoveď na to,čo ma trápi. Som rozvedená, ex ešte žije. Byt darujem synovi s bremenom doživotného užívania bytu. Ale keďže život už raz bol ku mne veľmi krutý a stratila som dcérku, tak uvažujem, ako to urobiť, keby sa nedajbože stalo niečo môjmu synovi, aby som ešte nemusela vyplácať z môjho vlastného bytu ex, ktorý od rozvodu nejavil záujem o deti vôbec. Čiže niečo podobné ako uvádza zadávateľka tejto témy...budem vďačná za radu. Ďakujem
Prečo vlastne chceš ten byt darovať? Veď syn ho po tebe zdedí. Dedičská daň sa už neplatí.
7 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tara1 Pozri príspevok
Potešila som sa tejto téme, lebo už niekoľko týždňov uvažujem, že darujem byt synovi. Ale zatiaľ tu nie je odpoveď na to,čo ma trápi. Som rozvedená, ex ešte žije. Byt darujem synovi s bremenom doživotného užívania bytu. Ale keďže život už raz bol ku mne veľmi krutý a stratila som dcérku, tak uvažujem, ako to urobiť, keby sa nedajbože stalo niečo môjmu synovi, aby som ešte nemusela vyplácať z môjho vlastného bytu ex, ktorý od rozvodu nejavil záujem o deti vôbec. Čiže niečo podobné ako uvádza zadávateľka tejto témy...budem vďačná za radu. Ďakujem
máte s ex vysporiadané BSM po rozvode ?
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

Som už 30 rokov rozvedená, vysporiadané je všetko. Ale keď mi zomrela dcérka-slobodná, vlastnila len kobylku a bývalý aj z tej chcel polovicu..Syn je tiež slobodný a druhá dcéra je plne invalidná, preto chcem byt darovať synovi, aby sa vzájomne nemuseli vyplácať..
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..nechápem takéto porcovačky...človek už má nejakú istotu, ktorú si nadobudol žitím a teraz sa ideme deliť?..a prečo?..aby detičky mali istotu?..a čo potom?..čo ak ?..kto sa dnes môže spoľahnúť na slovo svojich detí?...ano, iste, sú to naše deti,dali by sme im aj modré z neba..ale kde je nejaká záruka?..
..mám troch synov, ale majetok by som teraz nedelila..
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Tara1 Pozri príspevok
Som už 30 rokov rozvedená, vysporiadané je všetko. Ale keď mi zomrela dcérka-slobodná, vlastnila len kobylku a bývalý aj z tej chcel polovicu..Syn je tiež slobodný a druhá dcéra je plne invalidná, preto chcem byt darovať synovi, aby sa vzájomne nemuseli vyplácať..
..

..mojuš a ty si sa už nejako dozvedela, že ideš zomrieť?..máš možnosť závetu..keby teda..už..no..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tara1 Pozri príspevok
Som už 30 rokov rozvedená, vysporiadané je všetko. Ale keď mi zomrela dcérka-slobodná, vlastnila len kobylku a bývalý aj z tej chcel polovicu..Syn je tiež slobodný a druhá dcéra je plne invalidná, preto chcem byt darovať synovi, aby sa vzájomne nemuseli vyplácať..
Ak máte vysporiadané BSM, ex manžel nemá žiadny nárok na tvoj majetok v prípade tvojej smrti.

Dedenie po dcére - to je niečo iné ...
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

to áno, po mne nededí, ale myslím na to, čo keby sa niečo stalo synovi, vtedy by určite rád...tomu chcem predísť, ale neviem ako na to. K tomu darovaniu synovi mám svoj dôvod, nechcem to nechávať na dedenie..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tara1 Pozri príspevok
to áno, po mne nededí, ale myslím na to, čo keby sa niečo stalo synovi, vtedy by určite rád...tomu chcem predísť, ale neviem ako na to. K tomu darovaniu synovi mám svoj dôvod, nechcem to nechávať na dedenie..
otec je zákonným dedičom syna - s tým nič neurobíš
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať