Zavrieť

Porady

Dátum účtovania pri splátke nájomného uhradenej vopred

Naša spoločnosť prenajíma priestory nájomcom, ktorí nám splátku nájomného za august uhrádzajú 5.8., za september 5.9. atď. Splátku prijatú 5.8. na náš účet považujem za platbu prijatú vopred a účtujem ako prijatý preddavok MD221/D324. 31.8. nahrám splátku nájomného ako odoslanú faktúru s dátumom účtovania zhodným s dátumom dodania a dátumom splatnosti, ktorým je 31.8. (dátum účtovania je dátum splnenia dodávky, čo je pri službách posledný deň mesiaca, dátum dodania pri opakovanom zdaniteľnom plnení vyplývajúci z novely zákona o DPH je posledný deň mesiaca a dátum splatnosti by podľa mňa nemal byť skôr ako dátum účtovania a dodania) a 31.8. účtujem aj odpočítanie prijatého preddavku MD324/D311. Stretol som sa však aj s takým názorom, že splátku nájomného je potrebné nahrať ako odoslanú faktúru s dátumom účtovania zhodným s dátumom dodania a dátumom splatnosti, ktorým má byť deň prijatia platby na účet, t.j. 5.8. a platbu prijatú 5.8. na účet je potrebné účtovať MD221/D311. Prosím poraďte mi, ako je to správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Ja by som to robila takto:
    vystavím fa 1.8.2010 - dátum vystavenia, dátum účtovania, (faktúru môžeš vyhotoviť aj pred dodaním služby).
    5.8.2010 dátum splatnosti
    31.8.2010 dátum dodania pre DPH.
    T.j. neriešim preddavky a podľa par. 71 ods. 1 ak máš viac plnení vrámci jedného mesiaca stačí ti vystaviť 1 faktúru do 15 dní od poslednej povinnosti.

    Dátum účtovania pri splátke nájomného uhradenej vopred

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.