Zavrieť

Porady

nenahlasena prevadzkaren

Ahoj, chcem sa spytat ci je velky problem v pripade ze nenahlasim prevadzkaren? kedze prevadzkujem zivnost na niekolkych miestach....mam jeden priestor, ktory pouzivam najcastejsie, ale nechcem to nahlasit ako prevadkaren, nebude to problem?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Nikomu nevnucujem svoj názor, ale to čo je pre veriaceho Biblia, by mal byť pre živnostníka Živnostenský zákon.

    § 17
    Prevádzkareň
    Na začiatok

    (1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

    (2) Združenou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

    (3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

    a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
    b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
    c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
    d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
    e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

    (4) Za technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

    a) stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu, 29a)
    b) zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy; ľudovou technickou zábavou sa na účely tohto zákona rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu, 29b)
    c) vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
    d) pojazdné predajne,
    e) zariadenia na poskytovanie reklamy,
    f) predajné automaty.

    (5) Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskôr zriadených prevádzkarňach. Podnikateľ oznámi túto skutočnosť najneskôr v deň jej zriadenia príslušnému živnostenskému úradu.

    (6) Zrušenie prevádzkarne je podnikateľ povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu do 15 dní od zrušenia.

    (7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).


    2) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 50 000 Sk 1659 eur, ak podnikateľ

    a) neustanoví v prípadoch, keď je povinný to urobiť, zodpovedného zástupcu pre ohlasovaciu živnosť (§ 11 ods. 6 až 8),
    b) neohlási zriadenie prevádzkarne živnostenskému úradu,
    c) nedodržiava podmienky podľa § 29 ods. 1; pokutu nemožno uložiť, ak iný orgán začal v rovnakej veci konanie o uloženie pokuty podľa osobitných predpisov.


    Takže kľudne mu raďte, aby prevádzku neohlásil a potom sa mu prípadne zložte na pokutu .

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Z praxe: živnostenský úrad po kontrole uložil pokutu cca 330 EUR.

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    Melnick Pozri príspevok
    No, ja by som polemizovala o dôležitosti a nedôležitosti prihlásenia. V jednej téme ohľadne odvodov sa diskutovalo mimo iného aj o SZČO. Vznikla dosť ostrá diskusia a ja sa ani nečudujem. Jeden SZČO si plní povinnosti a znáša všetky výhody aj nevýhody podnikania. Iný SZČO sa zašíva a vrecká mu praskajú od čiernych bubáčikov, ale zrazu sa pri hodnotení živnostníkov ocitnú v jednom vreci a je im tam dosť tesno. A preto zastávam názor, ktorý som napísala s tým, že ten Váš názor Vám nevyvraciam.
    Je to aj o sebadisciplíne, o ktorej všetci vieme krásne hovoriť, ale s jej uplatnením v praxi sa už tak presvedčivo nestotožňujeme.
    Mne nevadia pravidlá, ani zákony. Mne len vadí, že niekto ich dodržovať musí a niekto nie. Väčšinou úrady idú po malých živnostníkoch. Ak by to kontrolovali stroje, ktoré by nerobili rozdiely, tak OK, ale ľudia robia rozdiely.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    saabinna Pozri príspevok
    Ahoj, chcem sa spytat ci je velky problem v pripade ze nenahlasim prevadzkaren? kedze prevadzkujem zivnost na niekolkych miestach....mam jeden priestor, ktory pouzivam najcastejsie, ale nechcem to nahlasit ako prevadkaren, nebude to problem?
    Dúfam, že to nie je pokus o "Vtipnejšia odpoveď vyhráva ".
    Samozrejme, že pri odhalení to PROBLÉM bude.
    Ak nerobíš čiernotu, tak nechápem, prečo sa vyhýbaš povinnostiam, ktoré Ti vyplývajú zo zákona.

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    - ak ta nenahlasia, nemaju ako na teba prist
    - ak na teba pridu, dodatocne si ju nahlasis
    - ak ju nahlasis, budes musiet splnit vsetky povinnosti vzhladom ku prevadzke: otvaracie hodiny, v pripade zatvorenia prevadzky napriklad z dovodu choroby to musis hlasit na urade, ak nenahlasis, mas pokutu, musis tam umiestnit svoje meno (to aby ta lahsie nasla konkurencia ), obcas privitas navstevy z uradov ako zivnostensky, danovy, inspektorat prace),
    - pokial to bude prevadzka urcena len pre tvoju osobu, nie pre stranky, mozes ju nahlasit ako iny priestor, kedy nemusis mat napr. otvaracie hodiny, kedze nie je urcena pre verejnost

    - ale lepsie je ju mat nahlasenu

    preco ju nechces nahlasit?

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    Zuziana Pozri príspevok
    Z praxe: živnostenský úrad po kontrole uložil pokutu cca 330 EUR.
    Bodaj by kontrolovali dôležitejšie veci, než toto

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Dantess Pozri príspevok
    Bodaj by kontrolovali dôležitejšie veci, než toto
    No, ja by som polemizovala o dôležitosti a nedôležitosti prihlásenia. V jednej téme ohľadne odvodov sa diskutovalo mimo iného aj o SZČO. Vznikla dosť ostrá diskusia a ja sa ani nečudujem. Jeden SZČO si plní povinnosti a znáša všetky výhody aj nevýhody podnikania. Iný SZČO sa zašíva a vrecká mu praskajú od čiernych bubáčikov, ale zrazu sa pri hodnotení živnostníkov ocitnú v jednom vreci a je im tam dosť tesno. A preto zastávam názor, ktorý som napísala s tým, že ten Váš názor Vám nevyvraciam.
    Je to aj o sebadisciplíne, o ktorej všetci vieme krásne hovoriť, ale s jej uplatnením v praxi sa už tak presvedčivo nestotožňujeme.

    rchrenko je offline (nepripojený) rchrenko

    rchrenko
    Melnick Pozri príspevok
    Nikomu nevnucujem svoj názor, ale to čo je pre veriaceho Biblia, by mal byť pre živnostníka Živnostenský zákon.

    § 17
    Prevádzkareň

    (1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti......
    Popri TPP mam uz od roku 2004 aj zivnost na vytvaranie internetovych stranok a programovanie. Ja moc tomu nerozumiem. Mam teda podla toho zivnostenskemu uradu nahlasit svoju domacu adresu ako Prevadzku? Ved ju mam uvedenu uz ako miesto podnikania vo vypise zo zivnostenskeho registra.
    Ja v podstate klientov osobne neprijimam na ziadnej adrese. Vsetko robim z domu cez telefon a internet.
    Ak svoj byt nahlasim ako prevadzku dodatocne, pokute sa uz nevyhnem?

    wampier123 je offline (nepripojený) wampier123

    wampier123
    rchrenko Pozri príspevok
    Popri TPP mam uz od roku 2004 aj zivnost na vytvaranie internetovych stranok a programovanie. Ja moc tomu nerozumiem. Mam teda podla toho zivnostenskemu uradu nahlasit svoju domacu adresu ako Prevadzku? Ved ju mam uvedenu uz ako miesto podnikania vo vypise zo zivnostenskeho registra.
    Ja v podstate klientov osobne neprijimam na ziadnej adrese. Vsetko robim z domu cez telefon a internet.
    Ak svoj byt nahlasim ako prevadzku dodatocne, pokute sa uz nevyhnem?
    ja to mám presne ako ty, v ŽL mám iba miesto podnikania (trvalý pobyt) a prevádzku nemám, čiže ju nemusíš nahlasovať....

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    rchrenko Pozri príspevok
    Popri TPP mam uz od roku 2004 aj zivnost na vytvaranie internetovych stranok a programovanie. Ja moc tomu nerozumiem. Mam teda podla toho zivnostenskemu uradu nahlasit svoju domacu adresu ako Prevadzku? Ved ju mam uvedenu uz ako miesto podnikania vo vypise zo zivnostenskeho registra.
    Ja v podstate klientov osobne neprijimam na ziadnej adrese. Vsetko robim z domu cez telefon a internet.
    Ak svoj byt nahlasim ako prevadzku dodatocne, pokute sa uz nevyhnem?
    Joj - tomuto byrokratickemu statu sa podarilo tak uspesne zastrasit vsetkych, ktori chcu a vedia neco robit, ze uz ste z toho vsetci polepeni.

    Co chces nahlasovat? Ved ty mozes sediet s notebookom na namesti na lavicke, alebo na kavicke a robit odtial stranky.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    rchrenko Pozri príspevok
    Popri TPP mam uz od roku 2004 aj zivnost na vytvaranie internetovych stranok a programovanie. Ja moc tomu nerozumiem. Mam teda podla toho zivnostenskemu uradu nahlasit svoju domacu adresu ako Prevadzku? Ved ju mam uvedenu uz ako miesto podnikania vo vypise zo zivnostenskeho registra.
    Ja v podstate klientov osobne neprijimam na ziadnej adrese. Vsetko robim z domu cez telefon a internet.
    Ak svoj byt nahlasim ako prevadzku dodatocne, pokute sa uz nevyhnem?
    tak potom nemáš prevadzkáreň

    prečítaj si túto tému: http://www.porada.sk/t146591-prevadz...tovnictva.html

    rchrenko je offline (nepripojený) rchrenko

    rchrenko
    misomiso Pozri príspevok
    Joj - tomuto byrokratickemu statu sa podarilo tak uspesne zastrasit vsetkych, ktori chcu a vedia neco robit, ze uz ste z toho vsetci polepeni.

    Co chces nahlasovat? Ved ty mozes sediet s notebookom na namesti na lavicke, alebo na kavicke a robit odtial stranky.
    Dakujem za odpoved. Tak s prevadzkou uz nebudem stresovat. Je este dost tem v ktorych nemam uplnu istotu, ale zatial som to nemal kedy riesit.

    Otevko je offline (nepripojený) Otevko

    Otevko
    Melnick Pozri príspevok
    Nikomu nevnucujem svoj názor, ale to čo je pre veriaceho Biblia, by mal byť pre živnostníka Živnostenský zákon.

    [B]§ 17
    Prevádzkareň


    (1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

    (2) Združenou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

    (3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

    a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
    b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
    c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
    d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
    e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

    (4) Za technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

    a) stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu, 29a)
    b) zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy; ľudovou technickou zábavou sa na účely tohto zákona rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu, 29b)
    c) vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
    d) pojazdné predajne,
    e) zariadenia na poskytovanie reklamy,
    f) predajné automaty.

    (5) Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskôr zriadených prevádzkarňach. Podnikateľ oznámi túto skutočnosť najneskôr v deň jej zriadenia príslušnému živnostenskému úradu.

    (6) Zrušenie prevádzkarne je podnikateľ povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu do 15 dní od zrušenia.

    (7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).


    2) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 50 000 Sk 1659 eur, ak podnikateľ

    a) neustanoví v prípadoch, keď je povinný to urobiť, zodpovedného zástupcu pre ohlasovaciu živnosť (§ 11 ods. 6 až 8),
    b) neohlási zriadenie prevádzkarne živnostenskému úradu,
    c) nedodržiava podmienky podľa § 29 ods. 1; pokutu nemožno uložiť, ak iný orgán začal v rovnakej veci konanie o uloženie pokuty podľa osobitných predpisov.


    Takže kľudne mu raďte, aby prevádzku neohlásil a potom sa mu prípadne zložte na pokutu .
    čiže na predaj z auta nemusím nič nahlasovať?...aa ešte ma zaujíma taka otázka...predaj na parkovisku...chodniku?...treba povolenie od samosprávy?...ďakujem za pomoc

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.