Zavrieť

Porady

Ako účtovať kurzový rozdiel v Jú

K dnešnému dňu mám mať vo valutovej pokladni CZK v prepočte 16 Eur. V Czk mám 0.-. Vedeli by ste mi povedať, je to kurzový zisk, alebo strata? /v Eurách by som ešte mala mať ale v skutočnosti nemám/. Na konci roka mi bude treba zaúčtovať kurzový rozdiel. Viete mi vysvetliť, či mám zisk, alebo stratu?
Ďakujem každému za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    alicacka Pozri príspevok
    K dnešnému dňu mám mať vo valutovej pokladni CZK v prepočte 16 Eur. V Czk mám 0.-. Vedeli by ste mi povedať, je to kurzový zisk, alebo strata? /v Eurách by som ešte mala mať ale v skutočnosti nemám/. Na konci roka mi bude treba zaúčtovať kurzový rozdiel. Viete mi vysvetliť, či mám zisk, alebo stratu?
    Ďakujem každému za vysvetlenie.
    Ak tvoj účtovný stav je 0 CZK čo je 16. Eur, tak potom tých 16 Eur je kurzový zisk. Kurzové rozdiely vo valutovej pokladni, tak ako aj na devízových účtoch sa účtujú až na konci roka k 31.12.2010

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    Pozri: http://www.porada.sk/t42256-kurzove-rozdiely.html
    Ak máš 0 CZK a 16 € tak je to podľa mňa strata.
    Ak by si mala 0 CZK a -16 € to by bol zisk.
    Naposledy upravil beatam : 08.09.10 at 07:59

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ďakujem pekne, už som to pozrela, a je tam práve aj môj jeden z problémov, ale pani Acsová práve na tú otázku Zužu neodpovedala. Takže to ostalo otvorené.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Je to kurzová strata. Máš mať hodnotu 0 CZK = 0 EUR, ale účtovne tam máš 16 EUR, ktoré ozaj nemáš, takže sa stratili pri kurzoch....

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Aha. Teraz ako je to vlastne ? Najprv mi poradili zisk a teraz stratu. Už mám v tom chaos.

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    Ja som tiež za stratu, pretože CZK už nemáš a v pokladni ti vysí 16 €, ktoré musíš odpísať,čiže mínus 16 = 0!

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    alicacka Pozri príspevok
    Aha. Teraz ako je to vlastne ? Najprv mi poradili zisk a teraz stratu. Už mám v tom chaos.
    Tak si v príklade od ing. Acsovej dosaď "svoje" čísla a vypočítaj
    Naposledy upravil beatam : 08.09.10 at 08:26 Dôvod: preklep

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Alicacka, ja som ťa doplietla. Keďže v skutočnosti je 0 CZK 0 EUR, tak potom tých 16 Eur, ktoré eviduješ ako účtovný stav je strata.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Najprv treba počkať na 31.12.2010 Možno budeš ešte robiť s touto pokladňou, takže to nie je ešte aktuálne. A čo sa týka toho, keby si to takto mala na konci roka je to kurzová strata - musíš ten zostatok vydať z pokladne teda -16 EUR, takže je to strata....

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    no áno. Ja som sa snažila doplniť aj do tzv. "vzorca" pani Acsovej t-j.
    zostatok v cudzej mene 0 CZK
    kurz k 31.12. napr. 24,728.... 24,728x0 = 0
    takže by to mala byť strata, lebo pani Acsová píše /nie je to presný opis jej vyjadrenia/:
    V pokladničnej knihe by vám vychádzal ekvivalent pred prepočtom /väčší ako po prepočte/ - ja mám 16 Eur, lebo po prepočte je to 0, tak rozdiel bude kurzová strata.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Môj druhý problém však je, že ak do toho vzorca doplním moju druhú valutovú pokladňu v HUF, kde mám zostatok 100 HUF a 3,45 Eur, tak vychádza nasledovné:
    zostatok v cudzej mene 100 HUF
    zostatok v Eur 3,45 Eur
    kurz k 31.12. napr. 285,16 HUF.... 285,16 x 100HUF = 28516 Eur ???
    čo je podľa mňa blbosť. Tu by som asi mala deliť 100 HUF : 285,16 = 0,35 Eur. A keďže pred prepočtom mám v Eur viac 3,45 ako po prepočte 0,35, zase je to kurzová strata. No neviem, či je to takto správne.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Určite je problém niekde v prepočte. Ten kurz, ktorý použijem, zoberiem z ECB k 31.12. a mám sledovať kurz Maďarsko napr. 285,16 HUF/1 EUR - predpokladám. Nemôžem násobiť HUF x HUF, lebo mi vyjde blbosť /100HUF x 285,16 HUF ???/

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    alicacka Pozri príspevok
    Môj druhý problém však je, že ak do toho vzorca doplním moju druhú valutovú pokladňu v HUF, kde mám zostatok 100 HUF a 3,45 Eur, tak vychádza nasledovné:
    zostatok v cudzej mene 100 HUF
    zostatok v Eur 3,45 Eur
    kurz k 31.12. napr. 285,16 HUF.... 285,16 x 100HUF = 28516 Eur ???
    čo je podľa mňa blbosť. Tu by som asi mala deliť 100 HUF : 285,16 = 0,35 Eur. A keďže pred prepočtom mám v Eur viac 3,45 ako po prepočte 0,35, zase je to kurzová strata. No neviem, či je to takto správne.
    HUF máš deliť: 100HUF : 285,16=0,35 to by tol skutočný stav. Účtovný stav t.j. stav pred prepočtom je 3,45. Skutočný stav sa ti oproti účtovnému stavu znížil takže vznikla kurzová strata 3,10 Eur.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ďakujem. Toto som potrebovala vedieť, lebo u p. Acsovej takýto príklad nie je. Tam sa násobí.
    Naposledy upravil alicacka : 10.09.10 at 10:24

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Uvažujem správne, ak faktúru z iného štátu zaúčtujem kurzom ECB? Tovar na sklad prijímam tiež v kurze ECB. Až úhradu účtujem v kurze, v ktorom som cudziu menu nakúpila. Robím jednoduché účtovnídtvo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Správne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.