Zavrieť

Porady

Fakturácia

Chcem sa opýtať na jeden problém, na ktorý neviem jednoznačne reagovať a navigovať klienta.
Klient - švajčiarska spoločnosť je materskou spoločnosťou slovenskej s.r.o., doplnujem 100% vlastníkom.Dováža si materiál zo Švajčiarska na SR, kde si ho predá, použije lacnú slovenskú pracovnú silu a potom ho odkúpi naspäť vo forme vyrobených výrobkov.
Nastala situácia, ked dovezený materiál na SR sa spracoval, vyrobili sa výrobky, teda v slovenskej réžii, pracovnej sile s použitím aj materiálu nakúpeného v SR,ale toho v menšej miere a švajčiarska materská firma ale dala taký pokyn,že sa tieto výrobky vyviezli do Anglicka jednej anglickej firme, iba na základe proformy faktúry s tým, že vyšlú celkovú faktúru vystaví materská švajčiarska firma,nie skutočný dodávateľ, teda sloveská s.r.o.
Čo si vy o tomto kroku celkovo myslíte?
Moj názor je,že švajčiari pochybili, pretože ak by oni v skutočnosti vyvážali tie výrobky, tak by anglická strana platila clo. Nie? Vývoz na základe proforma faktúry, síce s oslobodením podľa § 43,ale tu sa tento paragraf nemože aplikovať, ked faktúruje si za tovar švačiarska firma. Angličanom ani nevadí,že majú tovar s CMR slovenskou,ale faktúra je švajčiarska.
Slovenská firma iba vystaví potom faktúru švajčiarskej za tovar, ktorý sa v skutočnosti vyviezol do Anglicka.
Riadny guláš, ale taká realita...čo si o tomto myslíte?
Ja si myslím,že toto neni dobre a su porušené zákony.
Dakujem za každý názor
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    toto by som skôr riešil v sekcii DPH, ako je to tam potom s DPHčkou...či by sa to dalo evidovať ako trojstranný obchod, kedy slovenská firma dodala tovar priamo do anglicka, hoci ho fakturuje švajčiarska...a zas švajčiarsko je mimo EÚ...
    CLO tam určite nie je, keďže ide o anglickú firmu - je v EÚ...ale čo so švajčiarmi, či oni nemusia precliť...alebo...

    ale to sú len moje také základné úvahy zrána ale nestretol som sa ešte s týmto

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, nechcem otvarat novu temu (ani neviem ako by som ju nazvala). Moja otazka.
    Firma A ma uzatvorenu zmluvu s firmou B, v zmluve je uvedene, ze fakturovat sa bude vzdy po vykonani urcitych prac - vyfakturuje prace vykonane za mesiac 11-12/2010. Ale...firma A ma na tieto prace subdodavatela firmu C a s nim ma uzatvorenu zmluvu, kde sa uvadza, ze fakturovat sa bude po odovzdani diela. Firma C vyfakturuje v 03/2011.
    Z pohladu firmy A je danovym prijmom za r. 2010 faktura vystavena firme B (samozrejme faktura za obdobie r.2011 bude dan.prijmom r.2011), ale faktura vystavena firmou C je pre nu danovym vydavkom az v r. 2011. Je to tak spravne?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Určite nie, súvisiace náklady a výnosy musia byť v jednom účtovnom období, tu by som v roku 2010 cez ID účtoval rezervu na služby od firmy C alebo by som to riešil cez účty časového rozlíšenia.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    IvoM Pozri príspevok
    Určite nie, súvisiace náklady a výnosy musia byť v jednom účtovnom období, tu by som v roku 2010 cez ID účtoval rezervu na služby od firmy C alebo by som to riešil cez účty časového rozlíšenia.
    Aj mne to neslo do hlavy, ale dostala som jednu mylnu informaciu. Uctovat mozem cez 323. A neviete mi poradit. Ked teraz firma A nie je platitel DPH , ale v case vystavenia faktury firmou C uz bude platitelom DPH, ako treba riesit s DPH?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Rezerva sa tvorí na základe dostupných informácii v čase účtovania takže keď viem že A bude plátca DPH keď obdrží faktúru od C tak A by mala tvoriť rezervu v hodnote bez DPH, keďže DPH v roku 2011 už nebude pre A nákladovou položkou.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    IvoM Pozri príspevok
    Rezerva sa tvorí na základe dostupných informácii v čase účtovania takže keď viem že A bude plátca DPH keď obdrží faktúru od C tak A by mala tvoriť rezervu v hodnote bez DPH, keďže DPH v roku 2011 už nebude pre A nákladovou položkou.
    a nebude treba rozpocitavat fakturu od C co sa tyka DPH casovo rozlisit na obdobie ked nebolo A platitelom DPH a ked bolo. Alebo ak vcase vyuctovania, odovzdania diela bude A platitelom moze si celu DPH odpocitat?
    Je to mozno hlupa otazka, ale viem, ze napr. pri mobile ak prechadza z obdobia ked nie je platitelom do obdobia ked sa stal platitelom, tak sa to rozpocitava.

    Neviete mi s tymto poradit?
    Naposledy upravil nika.sum : 08.12.10 at 08:59

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.