Zavrieť

Porady

preddavková faktúra vystavená

Dobrý deň, zákazníkovi som vystavil preddavkovú faktúru- záloha na materiál na výrobu nábytku. Po nej som vystavil už aj ďaľšie s pokračujúcimi číslami. V alfe sa ma to vždy pýta, či ju chcem evidovať medzi pohľadávkami - tak to teda tak robím. Len teraz mám chaos nakoľko zákazník si to s tým nábytkom rozmyslel, teda ani neuhradil preddravkovú faktúru, a tá mi teraz stále vyskakuje ako neuhradená pohľadávka. Čo s tým robiť? Mám vôbec evidovať predfaktúry medzi pohľadávkami, neviem či to vôbec dobre robím, lebo keď sa vyskytne takýto zákazník, čo potom s tým. Prosím o radu. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ja by som preddavkové faktúry neevidoval ako pohľadávky. Pretože ak ty príjmeš preddavok, automaticky ti tým vzniká záväzok voči tomu čo ti preddavok poskytol. Teda ty nemáš pohľadávku ale záväzok. A tiež je dobré si urobiť zvlášť číslovanie na preddavkové faktúry a na klasické vystavené faktúry za už vykonanú prácu, tovar a pod. Ak ti zákazník neuhradí preddavkovú faktúru, ty ani nezačneš robiť na zákazke. Tým pádom ju môžeš mať kľudne evidovanú ďalej, označíš si ju ako neaktívnu a pokračuješ v číslovaní.

    gcm je offline (nepripojený) gcm

    gcm
    PdFA neevidujem ako pohľadávku - ni je ani daňový doklad. Ak mi praddavok neuhradia, nemusím nič stornovať. V Alfe môžeš opätovne vymazať už vystavené doklady, aj PdFA, zároveň ich vymazať z knihy pohľadávok.
    Ak vysstavenú PdFA uhradia, v záložke Fakturácia-Faktúry na základe PdFA vystavím faktúru pomocou tlačítka Kópia z preddavkovej faktúry a uložím do knihy pohľadávok a do knihy DPH.
    marta bodonova
    Ja by som potrebovala poradiť - / som SZCO, platca DPH, učtujem v programe ALFA, JU/, v 12/2010 mi došla preddavková FA na program ALFA - 47,10 EUR./ bola uhradená v 12/2010.
    Je na nej dátum vyhovenia a dátum splatnosti, DPH neni rozpísané. Teraz v 01/2011 príde FA, kde bude už aj DPH a celková suma k úhrade bude 0.
    Ako to mám zaučtovať a DPH bude k 31/12/2010?, ked som FA vtedy uhradila.
    Ďakujem

    marandy je offline (nepripojený) marandy

    marandy
    Prosim o radu. SZCO neplatca DPH.
    V decembri 2012 som vystavil preddavkovu fakturu na tovar, odberatel ju zaplatil 12/2012. Od mojho dodavatela som nakupil tovar az 1/2013 a nasledne ho poslal mojmu odberatelovi. Ako to mam spravne zauctovat? ( pohladavky, zaavzky,..). Nechcem platit DPH za rok 2012 kedze tovar som kupil az 1/2013. Do PD to dam ako vydavky neovplyvnujuce ZD (ostatné príjmy vynalož.na nezdaňov. činnosť)?
    Dakujem

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    marandy Pozri príspevok
    Prosim o radu. SZCO neplatca DPH.
    V decembri 2012 som vystavil preddavkovu fakturu na tovar, odberatel ju zaplatil 12/2012. Od mojho dodavatela som nakupil tovar az 1/2013 a nasledne ho poslal mojmu odberatelovi. Ako to mam spravne zauctovat? ( pohladavky, zaavzky,..). Nechcem platit DPH za rok 2012 kedze tovar som kupil az 1/2013. Do PD to dam ako vydavky neovplyvnujuce ZD (ostatné príjmy vynalož.na nezdaňov. činnosť)?
    Dakujem
    Na prijatú platbu z decembra si mal vystaviť faktúru - daňový doklad do 15 dní od prijatia platby. Tento príjem je samozrejme príjmom ovplyvnujúcim ZD. To čo si robil v r. 2013, to do r. 2012 nerátaš.

    marandy je offline (nepripojený) marandy

    marandy
    Som myslel ze lehota 15 dni je iba ked som platca DPH a kedze doslo k naplneniu sluzby z mojej strany az v roku 2013 tak som to chcel zdanit az teraz

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    marandy Pozri príspevok
    Prosim o radu. SZCO neplatca DPH.
    V decembri 2012 som vystavil preddavkovu fakturu na tovar, odberatel ju zaplatil 12/2012. Od mojho dodavatela som nakupil tovar az 1/2013 a nasledne ho poslal mojmu odberatelovi. Ako to mam spravne zauctovat? ( pohladavky, zaavzky,..). Nechcem platit DPH za rok 2012 kedze tovar som kupil az 1/2013. Do PD to dam ako vydavky neovplyvnujuce ZD (ostatné príjmy vynalož.na nezdaňov. činnosť)?
    Dakujem
    Preddavok bude tvojím príjmom v roku 2012. Dph neplatíš, kedže nie si platiteľom.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    [QUOTE=mondes;2257578]Na prijatú platbu z decembra si mal vystaviť faktúru - daňový doklad do 15 dní od prijatia platby.

    Toto sa týka len platiteľov.

    marandy je offline (nepripojený) marandy

    marandy
    aha.. zle som as vyjadril.
    Je najaka moznost dat prijaty preddavok do primov neovp. zaklad dane kedze tovar som nakupil az v roku 2013? Prijata platba mi zbytocne navysi zisk v r 2012 z ktoreho budem musiet zaplatit dan.
    Ako to mam spravit aby som to dostal do roku 2013 ( zavazok alebo nieco take )?
    Kedze som nevystavil FA do 15 dni od prijatia zalohy, co teraz?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    marandy Pozri príspevok
    aha.. zle som as vyjadril.
    Je najaka moznost dat prijaty preddavok do primov neovp. zaklad dane kedze tovar som nakupil az v roku 2013? Prijata platba mi zbytocne navysi zisk v r 2012 z ktoreho budem musiet zaplatit dan.
    Ako to mam spravit aby som to dostal do roku 2013 ( zavazok alebo nieco take )?
    Kedze som nevystavil FA do 15 dni od prijatia zalohy, co teraz?
    Veď som napísala, že si ani povinnosť vystaviť faktúru k prijatému preddavku nemal. Ale prijatá platba je dec. príjmom , tak ako som napísala. S tým už nič nenarobíš. Nemal si žiadať preddavok ak si vedel, že tovar objednáš až v januári.

    marandy je offline (nepripojený) marandy

    marandy
    dakujem za radu.
    Na zalohovej platbe je datum 12/2012, na riadnej 1/2013. Podla uctovnictva zalohova FA nie ej uctovny doklad, mam pravdu? Takze ja priznam prijem za rok 2012 a odberatel vydavok za rok 2012 pricom na riadnej fakture ma odberatel uvedeny rok 2013.
    Mam v tom ale bordel..

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    marandy Pozri príspevok
    dakujem za radu.
    Na zalohovej platbe je datum 12/2012, na riadnej 1/2013. Podla uctovnictva zalohova FA nie ej uctovny doklad, mam pravdu? Áno, tak. Takze ja priznam prijem za rok 2012 a odberatel vydavok za rok 2012, u odberateľa záleží od toho, v akom účtovníctve účtuje. pricom na riadnej fakture ma odberatel uvedeny rok 2013.
    Mam v tom ale bordel. .
    V texte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.