Zavrieť

Porady

Živnosť - maródka-nezamestaný. Postup.

Poprosím o radu pre jednu moju známu. Je SZCO , kaderníčka 3 roky pre dôchodkom. Neslúži jej zdravie (celý život na nochách ) , už je to všetko nebaví včítane nespolahlivých zákazníčok, čo sa objedná a nepríde , prenajmov , hygienicych kontrol....... K tomu má plánovanú operáciu , a bude asi 3 mesiace marodovať. Rozhodla sa , že zároveň skončí živnosť a zozačiatku bude chvílu dobrovolne nezamestnana platiaca soc.poistovni.( teraz plati odvody z minima ) Otázka je v akom poradí to urobiť. Marodovať ešte ako SZČO ? Platí tu pre ňu ochranná doba 42 dni ako u zamestanaca ?
Je tam ešte jedna vec čo časove stresuje - do konca roka má mať upravenú reg. Pokladňu podla noveho zákona a do toho už nechce investovať .
Poradite nám ako najlepšie postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Ja by som poradila najskor ukoncenie zivnosti kedy jej to bude vyhovovat, potom PN ochranna doba plati a potom ist na urad prace, nakolko plati z MVZ tak tam nepojde o velke peniaze, ale dolezity je zapocet do dochodku.

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    Mám ešte jednu podotázku na uvahu. Myslím, že tu je i viditeľný jeden rozdiel medzi zamestnancom a SZČO ( nedávno sa o tom dosť diskutovalo ) .
    Táto kaderníčka má zmluvu s Obecným Úradom o prenájom kaderníctva v obci do konca roka. Vo vlasníctve obce sú priestory + nábytok.
    Kaderníčka hlavne zo zdrav. dôvodov kadernítvo prevádzkovať nebude , ale prenájom musí zaplatiť. Je zmluva a obec s tými peniazmi počíta. Myslíte , že by bol zo zákona dôvod vyhnúť sa platby prenájmu ? Ja myslím , že jediná možnoť je si tam nájsť nástupcu , ktorý bude v platení pokračovať.

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    Dakujem za radu. Chapem dobre , ak chapem, ze zivost treba ukoncit tak , aby marodka zacala do 42 dni od ukoncenia zivnosti ? Operacia je planovana na stred oktobra.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    comodo Pozri príspevok
    Dakujem za radu. Chapem dobre , ak chapem, ze zivost treba ukoncit tak , aby marodka zacala do 42 dni od ukoncenia zivnosti ? Operacia je planovana na stred oktobra.
    Treba sledovať zákony - pripravuje sa skrátenie ochrannej doby na 7 dní. (do konca oktobra to určite nebude).

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    comodo Pozri príspevok
    Dakujem za radu. Chapem dobre , ak chapem, ze zivost treba ukoncit tak , aby marodka zacala do 42 dni od ukoncenia zivnosti ? Operacia je planovana na stred oktobra.
    ... ak by aj nestihla ochrannú dobu, môže sa prihlásiť na NP dobrovoľne a prakticky hneď by v prípade PNky mala nárok na nemocenské.
    ... a dokonca by aj dávka bola o niečo vyššia (ak teda ako szčo platila z minima).

    A ja by som doporučila (na rozdiel od VierkyP) hneď po ukončení živnosti zaregistrovať sa na UPSVaR .. až potom k lekárovi...

    Živnosť - maródka-nezamestaný. Postup.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.