Zavrieť

Porady

PN - ukončenie v skúšobnej dobe, chýba doklad o ukončení PN

Ahojte poraďáčky,
prosím o radu v tejto pekelnej situácii. Mám zamestnankyňu ktorá je dlhodobo PN od 4.6.2010. Pracovný pomer začal 22.3.2010.PN začala ešte v skúšobnej dobe, ja som s ňou chcela rozviazať pracovný pomer, ale nevedela som že môžem aj počas PN. Dnes som jej chcela poslať ukončenie PP v skúšobnej dobe, pretože som si myslela že maroduje. Náhodou som sa na sociálke dozvedela že ona má ukončenú PN 19.8.2010 a do dnešného dňa t.j. 7.9. mi nedoniesla ani ukončenie PN a ani nenastúpila do práce.telefony nedvíha, ani nereaguje na sms. Myslím si že to urobila úmyselne aby som prešvihla skúšobnú dobu . Čo teraz?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sofia1111 Pozri príspevok
Ahojte poraďáčky,
prosím o radu v tejto pekelnej situácii. Mám zamestnankyňu ktorá je dlhodobo PN od 4.6.2010. Pracovný pomer začal 22.3.2010.PN začala ešte v skúšobnej dobe, ja som s ňou chcela rozviazať pracovný pomer, ale nevedela som že môžem aj počas PN. Dnes som jej chcela poslať ukončenie PP v skúšobnej dobe, pretože som si myslela že maroduje. Náhodou som sa na sociálke dozvedela že ona má ukončenú PN 19.8.2010 a do dnešného dňa t.j. 7.9. mi nedoniesla ani ukončenie PN a ani nenastúpila do práce.telefony nedvíha, ani nereaguje na sms. Myslím si že to urobila úmyselne aby som prešvihla skúšobnú dobu . Čo teraz?
Kedže jej skúšobná doba ešte trvá, lebo tá sa predlžuje o dni PN , ešte stále s ňou môžete skončiť PP v SD. Takže jej pošlite list s oznámením o skončení PP v SD.
4 0
sofia1111 sofia1111

sofia1111 je offline (nepripojený) sofia1111

Ďakujem za reakciu, ale ona mi nedala vedieť o ukončení PN dňa 19. augusta, dodnes sa mi neozvala, nenastúpila do práce a keď jej spočítam dni po ukončení PN-ky ku odpracovaným dňom od 22.3. (začiatok PP) do 4.6 (začiatok PN), tak dnes je už po SD. Ak by som jej poslala ukončenie v SD, tak by mohla podať žalobu na súd o neplatnosti skončenia PP v SD. O tom, že jej PN už skončila som sa dozvedela na sociálke, keď som tam dnes volala a potvrdila mi to aj jej lekárka, ktorú som hneď kontaktovala po tejto informácií.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sofia1111 Pozri príspevok
Ďakujem za reakciu, ale ona mi nedala vedieť o ukončení PN dňa 19. augusta, dodnes sa mi neozvala, nenastúpila do práce a keď jej spočítam dni po ukončení PN-ky ku odpracovaným dňom od 22.3. (začiatok PP) do 4.6 (začiatok PN), tak dnes je už po SD. Ak by som jej poslala ukončenie v SD, tak by mohla podať žalobu na súd o neplatnosti skončenia PP v SD. O tom, že jej PN už skončila som sa dozvedela na sociálke, keď som tam dnes volala a potvrdila mi to aj jej lekárka, ktorú som hneď kontaktovala po tejto informácií.
Môžete potom skončiť PP okamžite pre závažné porušenie pracovnej disciplíny( Absencia).
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
2 0
sofia1111 sofia1111

sofia1111 je offline (nepripojený) sofia1111

OK, ale nemusí byť pred okamžitým skončením PP aj upozornenie o závažnom porušení PD? A následne po upozornení bude zaslané okamžité ukončenie PP.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sofia1111 Pozri príspevok
OK, ale nemusí byť pred okamžitým skončením PP aj upozornenie o závažnom porušení PD? A následne po upozornení bude zaslané okamžité ukončenie PP.
Nie, nemusí. To, čo opisuješ, sa týka VÝPOVEDE podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce:
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
Ale ani v tomto prípade, ak by si jej dala VÝPOVEĎ pre hrubé porušenie prac. disciplíny, tak ju na základe uvedenej citácie na to nemusíš vopred upozorniť.
2 0
sofia1111 sofia1111

sofia1111 je offline (nepripojený) sofia1111

Aháááá, tak jej pošlem okamžité skončenie PP.
Čo s odhlásením a teraz ja mám za ňu zaplatiť odvody, keďže ju musím viesť v evidencií do doručenia zásielky? Aj keď som žiadnu chybu neurobila? Toto je systém!!! Ja si robím všetko podľa zákona, keď niečo poruším, mám problém! Ak poruší niečo zamestnanec, tak nemusí nič platiť, dostane padáka a hotovo.
Ďakujem za rýchle odpovede.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sofia1111 Pozri príspevok
Aháááá, tak jej pošlem okamžité skončenie PP.
Čo s odhlásením a teraz ja mám za ňu zaplatiť odvody, keďže ju musím viesť v evidencií do doručenia zásielky? Aj keď som žiadnu chybu neurobila? Toto je systém!!! Ja si robím všetko podľa zákona, keď niečo poruším, mám problém! Ak poruší niečo zamestnanec, tak nemusí nič platiť, dostane padáka a hotovo.
Ďakujem za rýchle odpovede.
Môžeš jej krátiť dovolenku o 1-2 dni za každý deň neospravedlnenej absencie - za predpokladu, že jej nejaký nárok vznikol, a že jej nejaká dovolenka zostala. (Mne vyšlo, že ak má nárok na 20 dní dovolenky za rok, tak jej vznikol nárok na 3,5 dňa.)
Naposledy upravil Llívia : 07.09.10 at 17:59
0 0
sofia1111 sofia1111

sofia1111 je offline (nepripojený) sofia1111

To áno. ale aj tak na to doplatím tým, že musím za ňu zaplatiť odvody, aj keď v práci nebola. A to neviem oficiálne o ukončení PN, iba telefonicky. Pekelná situácia :-(
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sofia1111 Pozri príspevok
To áno. ale aj tak na to doplatím tým, že musím za ňu zaplatiť odvody, aj keď v práci nebola. A to neviem oficiálne o ukončení PN, iba telefonicky. Pekelná situácia :-(

neviem, no aj tak by som ju písomne do vlastných rúk s doručenkou na poslednú znamu adresuvyzvala, aby objasnila situáciu (napr. či jej nevznikla nová PN u dalšieho lekára, aj ked to nepredpokadám).

Predpokladám, že sa to začalo tým, že si chcela od nej získať doklad od lekára o pokračovaní PN ku koncu mesiaca. Na nu si sa nemohla nakontaktovať telefonicky, ani napr. mailom. Potom si sa dozvedela v sP o ukončení PN dna xx.xx.xx, čo však ona do dnešného dna nikomu neoznámila a ani nenastúpila do práce. Tým závažným spôsobom porušila prac. disciplínu, čo môže byť dôvodom na okamžité ukončenie PP.

(nemám s takýmito prípadmi skúsenosť, či pri okamžitom ukončení PP podla § 69 ZP neplatí to, čo platí pri výpovedi v § 63 ods.5, tj. či by som jej hned oznámila, že s nou ukončujeme okamžite PP dnom xx.xx.xx. na to sú tu povolanejší.

ale dala by som si bacha napr. na § 70 +74 ZP.

pozerám, že trochu si protirečím, ale už to nechám tak, doplnia/opravia snád skúsenejší.
1 0
sofia1111 sofia1111

sofia1111 je offline (nepripojený) sofia1111

Presne ako píšeš. Nevedela som sa dostať ku PN-ke, tak som začala "pátrať" a došla som k spomínanému výsledku. Teraz fakt neviem, čo mám robiť, lebo dať jej okamžité skončenie PP § 69 je dosť riskantné. A vyzývať ju, aby nastúpila do práce? Veď ja "neviem" o jej ukončení PN-ky. Keby tá inteligentná pracovníčka aspoň zodvihla telefón...A to sme už skúšali z niekoľkých telefónov, aj pevných liniek. Ona pokiaľ nemá telefón v mobile, jednoducho nedvíha. Má osobné problémy (bývalá podnikateľka a kopec exekúcií) a bojí sa zodvihnúť už asi každý telefón.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. len taký laický návrh ... keďže ti zrejme neodovzdala ani potvrdenie o trvaní DPN ... tak by si ju mohla o to písomne požiadať ... a ak sa neozve - potom to riešiť radikálne
0 0
sofia1111 sofia1111

sofia1111 je offline (nepripojený) sofia1111

Zrejme mi nič iné ani neostáva, akurát stratím opäť niekoľko týždňov čakaním na doručenku/-y (predpokladám, že si ju/ich ani neprevezme), potom ďalšie čakanie s listom o závažnom porušení PD a výzva na dostavenie sa na pracovisko a potom okamžité skončenie PP. Ak dobre počítam 18 + 18 + 18 dní = 54 dní = takmer dva mesiace. Samozrejme odvody a poštovné (1,50 x 2 x 3 = 9 €, má dve známe adresy) platím ja a to len pre nezodpovednosť zamestnanca. Toto je legislatíva... :-(
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

brčko Pozri príspevok
...ale dala by som si bacha napr. na § 70 +74 ZP.
§ 74 Zákonníka práce: Účasť zástupcov zamestnancov pri skončení pracovného pomeru
Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.
Keď nie sú zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľ nie je povinný prerokovať okamžité skončenie prac. pomeru s nikým.

§ 70 kamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
Lehota je takáto
§ 68 ods. (2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sofia1111 Pozri príspevok
Zrejme mi nič iné ani neostáva, akurát stratím opäť niekoľko týždňov čakaním na doručenku/-y (predpokladám, že si ju/ich ani neprevezme), potom ďalšie čakanie s listom o závažnom porušení PD a výzva na dostavenie sa na pracovisko a potom okamžité skončenie PP. Ak dobre počítam 18 + 18 + 18 dní = 54 dní = takmer dva mesiace. Samozrejme odvody a poštovné (1,50 x 2 x 3 = 9 €, má dve známe adresy) platím ja a to len pre nezodpovednosť zamestnanca. Toto je legislatíva... :-(
Úložná lehota na pošte môže byť aj kratšia ako 18 dní. V posledných dňoch sa to tu rozoberalo, skús pohľadať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

rozoberáme tu okamžité ukončenie PP, ale východiskom je podla mna ukončenie PP v skúšobnej dobe. Ona od 4.6. súvisle nepracuje, tj. bez ohladu na to, či je PN, očr, má absenciu, ide stále o prekážky na strane zamestnanca. T.j. jej skúšobná doba ešte stále trvá. Jedine čerpanie riadnej dovolenky by predpokladám nebola prekážka na strane zamestnanca, ale tú mu nikto neposkytol/neschválil a ani dodatočne neschváli. Samozrejme pre odvody a nahlásenia do poistovne je dôležité z akého dôvodu nechodí do práce.

Na tvojom mieste jej pošlem (či už s odbernou dobou 10 alebo aj 18dní) ako som už písala a čo iste vieš doporučene s doručenkou do vlastných rúk na poslednú známu adresu "oznámenie o ukončení PP v skúšobnej dobe" asi v takomto znení.

Oznamujem vám, že s Vami končíme/ukončujeme (čo je správne netuším ) PP v skúšobnej dobe podla § 72 ZP dnom xx.xx.xx (napr. dnom 11.9.2010, ak pošlete 8.9.2010, ale problém nebude ani ked dáš skorší dátum).

Váš prac.pomer začal 22.3.2010 s trojmesačnou skúšobnou dobou, ktorá neskončila 21.6.2010, ale trvá doteraz. Od 4.6.2010 súvisle do dnešného dňa trvajú prekážky v práci z Vašej strany. O dni prekážok v práci na strane zamestnanca sa skúšobná doba podla § 45 ods. 2 ZP predlžuje.(Skúšobná doba by jej trvala ešte 18dní po ukončení prekážok v práci na jej strane)

Dňa 4.6.2010 Vám vznikla dočasná práceneschopnosť. Do dnešného dňa ste zamestnávatelovi nedoručili doklad od lekára "preukaz o trvaní dočasnej PN ku dnu 31.8.2010", príp. doklad o jej ukončení, ani ste sa nedostavili do práce. Skontaktovať s Vami telefonicky sa nám ani po viacnásobných pokusoch nepodarilo. Z toho dôvodu Vás žiadame o dodatočné doručenie dokladov týkajúcich sa dôvodu neprítomnosti v práci za obdobie do ukončenia Vášho PP.


UKončiť poistenie v SP na základe doručenia (vrátenia poštou) môžeš dnom uvedeným v liste. V zdr. poistovni potom ale záleží od ukončenia PN, či treba platiť nejaké odvody (v ZP sa nejako zvlášť nevyznám). Ak ti nič nedoručí, tak by som písomne požiadala soc.poistovnu o písomné potvrdenie dočasnej PN. Príp. by som napísala mailom dotaz na SP a ZP, ako to riešiť, ked na základe telefonickej info si zistila, že "vraj" jej PN skončila xx.xx.xx, no doklad o tom žiadny písomný nemáš a jej PP skončil v skúšobnej dobe xx.xx.xx.
Naposledy upravil brčko : 07.09.10 at 21:13
2 0
kocka503 kocka503

kocka503 je offline (nepripojený) kocka503

Súhlasím s Brčkom, + by som jej dala absenciu za každý deň, ktorý mala odpracovať, no neodpracovala. Z toho odvody neplatíš.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

brčko Pozri príspevok
rozoberáme tu okamžité ukončenie PP, ale východiskom je podla mna ukončenie PP v skúšobnej dobe. Ona od 4.6. súvisle nepracuje, tj. bez ohladu na to, či je PN, očr, má absenciu, ide stále o prekážky na strane zamestnanca. T.j. jej skúšobná doba ešte stále trvá. ...
Je absencia (neospravedlnená) prekážkou na strane zamestnanca? V ZP § 141 to uvedené nie je.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

kocka503 Pozri príspevok
Súhlasím s Brčkom, + by som jej dala absenciu za každý deň, ktorý mala odpracovať, no neodpracovala. Z toho odvody neplatíš.
a veru platí - do zdravotnej poisťovne
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ja by som na vasom mieste isla odniest dotycnej domov osobne ukoncenie PP v skusobnej dobe.
Isla by som v zostave aspon 2 ludia, ktori podpisom potvrdia, ze si dotycna ukoncenie odmietla prevziat a tym padom bude platne tym dnom (ak si ho ona skutocne neprevezme).
Musite ju sice zastihnut doma, ale usetri vam to cas cakania na dorucenku.
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ivka70 Pozri príspevok
Ja by som na vasom mieste isla odniest dotycnej domov osobne ukoncenie PP v skusobnej dobe.
Isla by som v zostave aspon 2 ludia, ktori podpisom potvrdia, ze si dotycna ukoncenie odmietla prevziat a tym padom bude platne tym dnom (ak si ho ona skutocne neprevezme).
Musite ju sice zastihnut doma, ale usetri vam to cas cakania na dorucenku.
Je zamestnankyňa ešte stále v skúšobnej dobe?
Llívia Pozri príspevok
Je absencia (neospravedlnená) prekážkou na strane zamestnanca? V ZP § 141 to uvedené nie je.
Postup Ivka70 je dobrý, len ja by som to riešila okamžitým skončením pracovného pomeru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať