Zavrieť

Porady

Daňový bonus - nerozvedený otec

Dobrý deň,
chcem sa uistiť či je môj názor na vyplatenie daňového bonusu v tomto prípade správny: Otec detí je nerozvedený, ale s manželkou nežije v spoločnej domácnosti /s manželkou má dve deti, bonus uplatňuje manželka/.
V spoločnej domácnosti /má aj trvalý pobyt/ žije s družkou, s ktorou má dve deti a družka nie je zamestnaná /zložité vzťahy/. Môže si uplatniť bonus na tieto deti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Tweety Pozri príspevok
    Nie.§33
    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
    Majka, nerozumiem tomu "nie", čo tým myslíš? podľa mňa si môže uplatniť DB, nakoľko Jaana píše, že z družkou má dve deti a žije s nimi v spoločnej domácnosti, či zle tomu rozumiem?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Olgica Pozri príspevok
    Prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý žije s družkou v spoločnej domácnosti. Družka má dieťa, ktorému dal tento náš ZC svoje meno, čiže si ho osvojil. Má nárok na DB? a doklad bude asi rodný list?
    Samozrejme podmienkou na jeho uplatnenie je jeho výška mesačnej mzdy,určenej v §33 Zákona o dani z príjmov. AK toto splňa, nárok si môže uplatniť a to buď na základe RL dieťaťa- ak je do 16. rokov, ak má viac- musí predložiť ešte aj potvrdenie o návšteve školy.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jaanna Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa uistiť či je môj názor na vyplatenie daňového bonusu v tomto prípade správny: Otec detí je nerozvedený, ale s manželkou nežije v spoločnej domácnosti /s manželkou má dve deti, bonus uplatňuje manželka/.
    V spoločnej domácnosti /má aj trvalý pobyt/ žije s družkou, s ktorou má dve deti a družka nie je zamestnaná /zložité vzťahy/. Môže si uplatniť bonus na tieto deti?
    Nie. Samozrejme nárok má, ja som to zle prečítala,(že deti sú len jej) §33
    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
    Mea culpa.
    Naposledy upravil Tweety : 08.09.10 at 05:41

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    babi2 Pozri príspevok
    Majka, nerozumiem tomu "nie", čo tým myslíš? podľa mňa si môže uplatniť DB, nakoľko Jaana píše, že z družkou má dve deti a žije s nimi v spoločnej domácnosti, či zle tomu rozumiem?
    Joj, jasné, ja som to celé zle prečítala, sú to jeho deti, takže má. Vďaka za upozornenie.

    jaanna je offline (nepripojený) jaanna

    jaanna
    Ešte Vás poprosím, aký je postup, pretože v minulých obdobiach mal zrejme urobené ročné zúčtovanie u zamestnávateľa a tento mu daňový bonus nevyplatil. Je teda potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Aký doklad potrebuje od zamestnávateľa?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jaanna Pozri príspevok
    Ešte Vás poprosím, aký je postup, pretože v minulých obdobiach mal zrejme urobené ročné zúčtovanie u zamestnávateľa a tento mu daňový bonus nevyplatil. Je teda potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Aký doklad potrebuje od zamestnávateľa?
    Áno, DP. Potrebuje potvrdenie o RZD, potvrdenie k nároku na DB- ak sú školopovinné, stačia ich RL.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý žije s družkou v spoločnej domácnosti. Družka má dieťa, ktorému dal tento náš ZC svoje meno, čiže si ho osvojil. Má nárok na DB? a doklad bude asi rodný list?

    lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

    lydus2001
    má nárok a doklad bude rodný list prípadne aj potvrdenie o návšteve SŠ/VŠ a vypýtala by som si aj čestné prehlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Ďakujem za odpovede. Ale som čítala, že osvojiť dieťa si môžu len manželia a to oni nie sú a tak mi je záhadou ako si ho mohol osvojiť. Musím si to zistiť ale zrejme to dieťa bude jeho, len najprv malo priezvisko po matke a neskôr (dieťa má cca 2roky) priznal otcovstvo.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Olgica Pozri príspevok
    Prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý žije s družkou v spoločnej domácnosti. Družka má dieťa, ktorému dal tento náš ZC svoje meno, čiže si ho osvojil. Má nárok na DB? a doklad bude asi rodný list?
    zmena priezviska dieťaťa neznamená osvojenie si dieťaťa..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.