Zavrieť

Porady

nevyplatenie odchodného

Zamestnávateľ doteraz nevyplatil zamestnankyni, ktorá odišla do dôchodku /31.12.2009/odstupné, hoci uznal nárok.
Ako postupovať, aby dostala peniaze? Stačí pokus o zmier a následné podanie na platobný rozkaz, alebo je nutné podať podanie na súd pre porušenie podľa &214 Tresného zákona?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Najskôr by som napísala žiadosť o vyplatenie dĺžnej sumy a ako prílohu by som dala návrh na platobný rozkaz, s odkazom, že ak do.... dní svoju podĺžnosť nevyrovnajú postúpim ho súdu. Za pokus to stojí, možno sa zľaknú a zaplatia aj bez súdu. Poslať doporučene!

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    záleží tiež od spôsobu ukončenia pracovného pomeru / ale odchodné mal vyplatiť každopádne, ak vznikol nárok

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VladoG Pozri príspevok
    Ani jedno, ospravedlňujem sa za nepresnosť
    doplň prosím do akého dôchodku odišla a dôvod a spôsob skončenia prac. pomeru

    VladoG je offline (nepripojený) VladoG

    VladoG
    do starobn=ho, robila "sociálne poradenstvo" pre organizáciu v rámci celého kraja a už toho mala dosť a aj keď to robila už viac ako 30 rokov vv rámci "nového" zákona 448 nemala vzdelanie, tak radšej odišla

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VladoG Pozri príspevok
    do starobn=ho, robila "sociálne poradenstvo" pre organizáciu v rámci celého kraja a už toho mala dosť a aj keď to robila už viac ako 30 rokov vv rámci "nového" zákona 448 nemala vzdelanie, tak radšej odišla
    Nemusel si písať prečo odišla. Dôvod=výpoveď zo strany zamestnanca - nemá nárok na odstupné.
    Ak je to jej prvý odchod po vzniku nároku na starobný dôchodok, má nárok na odchodné. Dôležitý je ešte dátum skončenia prac.pomeru a dátum priznania starobného dôchodku.

    gven75 je offline (nepripojený) gven75

    Večne nespokojný človek :D gven75
    Ahojte, ako riešiť situáciu kedy sa nevyplatilo odchodné pri 1. skončení PP od priznania predč. star. dôchodku? Niektorí zam. pozerám, že mali vyplatené odmeny miesto odchodného to by som už nechala tak, ale tí čo nemali viac mám im to teraz doplatiť dodatočne? Z odchodného sa odvedie len daň bez odvodov? pls, pls o rýchlu odpoveď! Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gven75 Pozri príspevok
    Ahojte, ako riešiť situáciu kedy sa nevyplatilo odchodné pri 1. skončení PP od priznania predč. star. dôchodku? Niektorí zam. pozerám, že mali vyplatené odmeny miesto odchodného to by som už nechala tak, ale tí čo nemali viac mám im to teraz doplatiť dodatočne? Z odchodného sa odvedie len daň bez odvodov? pls, pls o rýchlu odpoveď! Ďakujem
    Odmena nenahrádza odchodné. Pozri do mzdového predpisu firmy alebo KZ, či nie je v súlade s týmto predpisom.

    Nárok na odchodné vyplýva z § 76 odst.6 ZP

    § 76
    Odstupné a odchodné

    Na začiatok

    (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

    gven75 je offline (nepripojený) gven75

    Večne nespokojný človek :D gven75
    ja viem, že mali nárok, ale neviem ako to mám teraz dodatočne riešiť keď už u nás nepracujú..??????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.