Zavrieť

Porady

akumulačná nádrž

Zdravim vas,

budem robit kurenie na drevoplyn a v dome mam staru montaznu jamu o rozmeroch cca 1*1,6*4 m. Poter sa este len bude robit, tak dopredu rozmyslam, ze tento takmer nevyuzity priestor by sa dal prerobit na akumulacnu nadrz. Jama je cela vybetonovana a bude do nej pristup len z vrchu (v podlahe budu dvierka) asi 1x1m. Je mozne nejakym sposobom z tohto spravit akumulacnu nadrz ku kureniu? Planujem totiz okrem toho klasicku 600l nadrz s druhym okruhom cez spiralu na ohrev TUV. Predpokladam, ze najskor to cele bude treba oblozit polystyrenom aspon 15 cm cim mi stale zostane asi troj kubikovy priestor, ale co dalej. Asi to nebude mozne spravit ako plnohodnotnu nadrz v ramci okruhu s kurenim ktora by sa mohla natlakovat...skor ratam ze z toho spravit nieco ako bazen s prikrivkou, ale ako to spravit aby to bolo trvacne a mohla tam byt horuca voda?
Takze ak to zhrniem, potreboval by som 2 rady:
1. ako z tejto jamy spravit nadrz a aku uzavretu/otvorenu? (skor ratam utvorenu).
2. ako to pripojit do systemu kotol, radiatory, akumulacka 600 litrov a tato "vana".

Dakujem za rady a napady
Naposledy upravil Michael0 : 10.09.10 at 07:51 Dôvod: zmena pravopisu :)
Usporiadat
kiwi0105 kiwi0105

kiwi0105 je offline (nepripojený) kiwi0105

Otvorená akumulačná nádrž, podľa toho čo píšeš predpokladám pod úrovňou kotla a vykurovacích telies- Nemožné. Polystyrén je nevhodný 80-90°C v akumulačke? Skús min.izoláciu.Samotná nádrž 6mm plech naformátovať a zvárať do bezvedomia.A ako to všetko pospájať tak aby to fungovalo je otázka pre odborníka, najlepšie priamo na mieste.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Michael0 Michael0

Michael0 je offline (nepripojený) Michael0

Dakujem za odpoved. Nie som odbornik a v prvom momente ma to nenapadlo, ale je to logicke. Takze jedine uzavreta nadrz, kedze by to malo byt pod urovnou celeho systemu.
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
akumulačné nádrže bývajú valcové, keďže sú tlakové!
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
Takže do jamy veľký bojler obalený mirelonom a zvyšok vyplniť kusami polystyrénu, ktorý dopeníš pur-penou.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Boli časy, keď si ľudia, ale skôr niektoré firmy urobili akumulačnú nádrž tak, že v jame mali bazén s vodou, v ktorom šli ohrievacie rúry. Systém bol otvorený, ale jeho účinnosť mohla byť tak 20%. Pri dnešných cenách energií je tento systém úplne nevhodný. Možno že by sa to dalo nejak prepracovať a poriešiť, ale chceš za vlastné peniaze robiť drahý výskum?
Nádrž je ináč dobrá vec pod zemou, lepšie by boli izolačné vlastnosti, no tlakovo uzavretá, veď by z nej vytekala voda zo systému alebo z kotolne zhora
0 0
kiwi0105 kiwi0105

kiwi0105 je offline (nepripojený) kiwi0105

nadrz nemusi mat nevyhnutne tvar valca, v pripade ze bude kvader,kocka, kazdopade vystuzit z vnutra,dno a dekel, taktiez bocne steny, teplo a tlak aj ked nie vysoky robia svoje.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Prosím Vás o názor. Dnes nám dorobili ústredné kúrenie, ktorého súčasťou je akumulačná 1500 l nádrž. Pri napúšťaní nádrže vodou - nádrž jednoducho roztrhlo v bočnej časti. Nádrž má tvar kvádra a robil nám ju človek, ktorý takého nádrže vyrába cca 8 rokov a nikdy sa mu nič podobné nestalo. Tvrdí, že zabudol niečo vystužiť tak ako mal. Som toho názoru, nech si nádrž odvezie nazad. Môjho manžela ale presviedča, že to opraví a bude to určite dobre. No a manžel samozrejme mňa, s čím ja ale absolutne nesúhlasím. Proste ju nechcem ani keby nám ju dal zadarmo. Budem rada za každý názor. Mohla by takáto opravená nádrž fungovať bezpečne?
Pán výrobca tvrdí, že má na nádrže certifikát/zatiaľ som ho nevidela/
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Prečo by opravená nádrž nemala byť bezpečná ?

Podľa mojho názoru bude ešte pevnejšia ako predtým , nakoľko sa bude opravovať presne tou technológiou
akou bola vyrobená /zváraním/ a prídu do nej dodatočné výztuže.

Pán zvarač má certifikat v tom zmysle,že ak má uradné skúšky pre zvaranie EN-287 , tak súčasťou tejto skúšky,je aj poučenie o tom
ako zvárať tlakové nádoby,
čo samozrejme nemusí nahrádzať vedomosti konštruktera /statický prepočet/
1 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ďakujem pekne za odpoveď. Keďže ja sa do toho vôbec nevyznám, tak som chcela počuť viac názorov, nie len ten jeden, o ktorom ma presviedčajú. Nádrž je na jednom boku mierne vydutá a v strede je diera a priemere cca 6 cm.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Tlaková nádoba štvorcoveho tvaru musí mať množstvo výstuh a tieto medzi protilahlími stranami prepojené tiahlami (nieje nutné,záleží od pevnosti výstuh) ,nieje vôbec jednoduché spraviť hranatú tlakovú nádobu ale samozrejme dá sa to.
Hlavný rozdiel je v tom že pri hranatej je materiál (kov)namáhaní na ohyb,pri valcovej nádrži z klenutým dnom je materiál namáhaní ťahom a sila kovu (plechu) v ťahu je podstatne väčšia ako pri ohybe.
2 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Martin1310 Pozri príspevok
Tlaková nádoba štvorcoveho tvaru musí mať množstvo výstuh a tieto medzi protilahlími stranami prepojené tiahlami (nieje nutné,záleží od pevnosti výstuh) ,nieje vôbec jednoduché spraviť hranatú tlakovú nádobu ale samozrejme dá sa to.
Hlavný rozdiel je v tom že pri hranatej je materiál (kov)namáhaní na ohyb,pri valcovej nádrži z klenutým dnom je materiál namáhaní ťahom a sila kovu (plechu) v ťahu je podstatne väčšia ako pri ohybe.
Presne tak, ako píšeš,

na zakruženie plechu je potrebný stroj -zakružovačka, ktorý majú len vo veĺkých podnikoch a ked si tam daš zakružiť plech , tak sa nedoplatíš /naučtujú si réžiu+mzdy pracovníkov obsluhy na to hodia DPH/ a vtedy je výroba takej tlakovej nádoby

nerentabilná,lebo aj zákazník chce všetko čím lacnejšie...

a to nehovorím o tom klenutom dne ako spomínaš.. tak tieto dná sa tuším, na Slovensku vobec nevyrábajú...

Ak by som ja potreboval valcovú tlakovú nádobu , tak si ju pojdem kupiť tam,kde ich vyrábajú velkosériovo
napr. do fabriky kde vyrábajú bojlery /ohrievače vody/
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Ono to nie je tak ruzove ako to vypada - jedna sa o vyhradene technicke zariadenie tlakove.
To je v principe podobny stav kao elektroinstalacia, ktora je VTZ elektricke.
Poziadavyk su ale podobne, to jest potrebuje to dodrzat normy, mat skusky, certifikat, atd....

Podla popisu mi to pripada ze danu tlakovu nadobu zvaral zamocnik - naturista a nie nejaka orginalna firma na tlakove nadoby. Takze prudko pochybujem ze k tomu budu vsetky potrebne papiere. Ja osobne by som do toho nesiel - raz sa cosi stane a poistovna napriklad moze mat zaludne otazky. Ked tlakovu nodobu, tak kupit zo vsetkym co k tomu patri - a z patricnymi tlakovymi skuskami.
Tato skusana na 100% nebola, lebo to by roztrhlo uz u neho doma.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

tienik Pozri príspevok
Ono to nie je tak ruzove ako to vypada - jedna sa o vyhradene technicke zariadenie tlakove.
To je v principe podobny stav kao elektroinstalacia, ktora je VTZ elektricke.
Poziadavyk su ale podobne, to jest potrebuje to dodrzat normy, mat skusky, certifikat, atd....

Podla popisu mi to pripada ze danu tlakovu nadobu zvaral zamocnik - naturista a nie nejaka orginalna firma na tlakove nadoby. Takze prudko pochybujem ze k tomu budu vsetky potrebne papiere. Ja osobne by som do toho nesiel - raz sa cosi stane a poistovna napriklad moze mat zaludne otazky. Ked tlakovu nodobu, tak kupit zo vsetkym co k tomu patri - a z patricnymi tlakovymi skuskami.
Tato skusana na 100% nebola, lebo to by roztrhlo uz u neho doma.
akumulačná nádrž ešte nemusí byť tlaková (v tomto prípade ani nie je ) preto sa na ňu nevzťahujú normy na VTZ alebo že by zásobník vody (bojler) v domácnosti potreboval správu ? a pravidelné revízie? netreba byť pápežskejší ako pápež.
1500 litrová nádrž je kocka 1,2m x 1,2m x 1,2m približne tam sa nemá čo na kvalitnom zvare poškodiť - nekvalitný zvar. dokonca ani vydutie by nemalo nastať aj bez výstuhy (ale závisí aký hrubý plech sa použije)
Naposledy upravil pavol54 : 20.04.12 at 10:51
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
nádrž nám robila firma, ktorá vyrába plechové pece už viac rokov a takýchto nádrží predali už tiež niekoľko. Predtým ako nám ju doviezli bola urobená aj tlaková skúška, tak nechápem ako to mohlo teraz povoliť. Firma ju vyrobila a odovzdala kúrenárovi, ktorý nám realizoval kúrenie. Keď ju napúšťal, manuálne ovládal nejaké ventíle - je možné, že to zapríčinil on nejakým neodborným ovládaním?
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

pavol54 Pozri príspevok
akumulačná nádrž ešte nemusí byť tlaková (v tomto prípade ani nie je ) preto sa na ňu nevzťahujú normy na VTZ alebo že by zásobník vody (bojler) v domácnosti potreboval správu ? a pravidelné revízie? netreba byť pápežskejší ako pápež.
1500 litrová nádrž je kocka 1,2m x 1,2m x 1,2m približne tam sa nemá čo na kvalitnom zvare poškodiť - nekvalitný zvar. dokonca ani vydutie by nemalo nastať aj bez výstuhy (ale závisí aký hrubý plech sa použije)
skus si pozret papiere od boilera, vsetky menovane doklady tam najdes (pripadne Ti ich musi obratom poskytnut vyrobca - ak ich hned neprilozil)
Akumulacna nadoba, ak nie je otvorena, je tlakovovu nadobou - zo vsetkym co k tomu patri.
Samozrejme, kaslime nato ako je na slovensku zvykom, vsak tu kazdy moze vsetko a normy nepotrebuje dodrzovat nikto, ze? :-)

PS: nadrz z plechu ako kocku zo stranou 1,2 m bez vystuze podla mna vyduje aj ked ju nafukas ustami, nie to este min 1 bar napriklad vodou alebo kompresorom. Ak teda nie je z 15 mm hrubeho plechu
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

ivustek Pozri príspevok
nádrž nám robila firma, ktorá vyrába plechové pece už viac rokov a takýchto nádrží predali už tiež niekoľko. Predtým ako nám ju doviezli bola urobená aj tlaková skúška, tak nechápem ako to mohlo teraz povoliť. Firma ju vyrobila a odovzdala kúrenárovi, ktorý nám realizoval kúrenie. Keď ju napúšťal, manuálne ovládal nejaké ventíle - je možné, že to zapríčinil on nejakým neodborným ovládaním?
ak bola robena skuska naozaj, tak potom by bola moznost len velkeho prekrocenia tlaku (co z vodovodu asi nebude) alebo co je pravdepodobnejsie - nekvalitny zvar. Ak nie je zvar 100% je mozne ze pocas dopravy sa mohol otrasmi lokalne poskodit a potom pri vnutornom tlaku sa uz ta chyba sirila. Vacsinou sa to stane ak nie je dobre pripraveny povrch, alebo tam zostane struska ci ine necistoty. Ak by to bolo tak, tak dobry zvarac by to mal na mieste v pohode poriesit bez toho aby sa nejak obmedzila pouzitelnost nadrze. Kazdopadne by tu lomovu hranu mal vidiet niekto kto tomu rozumie, aby bolo iste z coho to vzniklo.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

neviem ale ja mám niekoľko 1000 litrových nádrží v tvare kvádra a podotýkam že z plastu u niektorých sú kovové koše znehodnotené takže nemajú žiadnu funkciu a žiadna za nedeformovala ani tlakom vody ani fúkaním žiadny odborník alebo ak má trocha strojárskeho cítenia neurobí tlakovú nádobu hranatú, ale valcovú a dná v každom prípade guľovitého tvaru ako strojári vieme prečo a tu nie je priestor to vysvetľovať.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

K prasknutiu takejto nádrže len ťažko dôjde v zvare,preskne to tesne vedla neho a to preto že roh hranatej nádoby je velmi pevné miesto a zvar ho robý velmi tuhým,následný prechod do materiálu je tým pádom vlastne zlomovým bodom kde sa môže prejaviť napr.únavový lom.
Mne ako celkom schodná varianta pripadá-zohnať rúlu velkého priemeru a dná kúpiť(dajú sa kúpiť)Alebo dná spraviť z rovného,prehnane hrubého a vystuženého plechu.
No a k tým certifikátom asi tolko že výrobca spravidla spravý len to čo tak akurát nachlp splní normy.Niekto kto to vie ich môže daleko prekročiť a aj za menej penazí.Nie všetko čo si človek spravý sám musí byť zlé,ide len o jeho súdnosť že čo ešte ano a čo už nie z ohladom na jeho možnosti a schopnosti.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

lapejko Pozri príspevok
akumulačné nádrže bývajú valcové, keďže sú tlakové!
Ale zas, ak spravis tlakovu nadrz v tvare kvadra, tak mas dva v jednom, akumulacnu aj expanznu
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

misomiso Pozri príspevok
Ale zas, ak spravis tlakovu nadrz v tvare kvadra, tak mas dva v jednom, akumulacnu aj expanznu
expanzná nádrž mi stačí max 10 l . Dať akumulačnú nádrž do priameho vykurovacieho okruhu kvôli tomu aby mala funkciu expanzky sa nerobilo ani vtedy keď bol plyn takmer zadarmo dnes sa zapojí do systému tlaková expanzná nádrž maximálne 5- 10l a samotný kotol má svoju asi 2l trubky rozvodné pol cólové. Ak je akumulačná nádrž priamo v okruhu bez výmenníka tak to aby si začal s vykurovacou sezónou v septembri kým rozkúriš vodu v nádrži na vykurovaciu teplotu. Akumulačná nádrž je odvodená od slova akumulátor teda na uschovanie prebytočnej energie. Staval som dom a prišiel ku mne kúrenár že do garáže mi namontuje registre(to sú také rúry priemer 10cm s rebrovaním) a vypochodoval "svinským" krokom dnes zbytočne vyhrievať okolo 300 litrov vody pekná blbosť. Akumulačná nádrž nikdy nebola tlaková snáď len tá čo je na vzduch v autách. Chcem počuť jediný rozumný dôvod prečo tam má byť tlak vyšší než je atmosferický.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať