Zavrieť

Porady

Predaj vyradeného auta v JÚ a DPH

Auto, ktoré podnikateľ vyradil k 31.8.2010 v septembri 2010 predal. Je platiteľom DPH. Ide o nákladné auto, na ktoré bolo pri kúpe uplatnené DPH.
Má tento podnikateľ povinnosť odviesť DPH z predajnej ceny ? Pôjde o ostatný príjem, alebo príjem z podnikania - predaj nepotrebného HM ?
Ďakujem za všetky názory.
Naposledy upravil alicacka : 13.09.10 at 10:43 Dôvod: doplnenie
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alicacka Pozri príspevok
Auto, ktoré podnikateľ vyradil k 31.8.2010 v septembri 2010 predal. Je platiteľom DPH. Ide o nákladné auto, na ktoré bolo pri kúpe uplatnené DPH.
Má tento podnikateľ povinnosť odviesť DPH z predajnej ceny ? Má. Pôjde o ostatný príjem, alebo príjem z podnikania - predaj nepotrebného HM ?Druhá možnosť je správna.
Ďakujem za všetky názory.
Odpovede v texte.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ďakujem ti Tweety za odpoveď. Len som tu čítala na porade - predaj vyradeného auta - išlo o združenie, že nemá sa účtovať DPH a bude to ostatný príjem, tak som teraz nevedela, čo je pravda a čo nie. Dík ešte raz.
Naposledy upravil alicacka : 13.09.10 at 10:51 Dôvod: preklep
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nemôže to byť podľa druhej možnosti , nakoľko vozidlo je už v septembri vyradené z obchodného majetku a preto sa prikláňam k § 8 odst.1 písm.c .
1 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Inak volala som už aj na DÚ a povedali mi to isté, že treba odviesť DPH a normálne fakturovať, akoby bol ešte v majetku firmy. /to len pre upresnenie a uistenie/
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

No, teraz som paff. Pani Zita hovorí, že to bude ostatný príjem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
alicacka Pozri príspevok
No, teraz som paff. Pani Zita hovorí, že to bude ostatný príjem.
No teraz objasnite 31.8.2010 vyradil MV z obchodného majetku , prečo ho vyradil ? Z dôvodu predaja ? Ak by to tak bolo , tak Májka má pravdu . Ale z Vašej otázky mi vyplynulo, že 31.8.2010 vyradil MV a teoreticky pár dní si mohol nechať MV v súkromnom vlastníctve a vtedy po niekoľkých dňoch vozidlo predal, vtedy by prichádzal do úvahy § 8 . Takže otázku treba upresniť .Doplnte dátum, kedy vozidlo predal .
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Inak dobre ste ma pochopili. Vyradil auto nie z dôvodu, že ho bude chcieť v každom prípade predať, ale mal ho v majetku pár dní a až potom ho predal.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010

Keď dobre chápem, pani Zita chce povedať, že auto, ktoré už nemal v majetku a bolo vyradené - bude ostatný príjem a auto, ktoré ešte nebolo vyradené /teda odhlásené z DÚ/ bude príjem z nepotrebného majetku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
alicacka Pozri príspevok
1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010

Keď dobre chápem, pani Zita chce povedať, že auto, ktoré už nemal v majetku a bolo vyradené - bude ostatný príjem a auto, ktoré ešte nebolo vyradené /teda odhlásené z DÚ/ bude príjem z nepotrebného majetku.
Dobre tomu chápete .......až na to , že motorové vozidlo nie je vyradené vtedy, keď je odhlásené z DU , ale je vyradené , keď sa v Knihe dlhodobého majetku poznačí vyraďovací protokol , že sa MV ku dňu xxxxx vyraďuje.
Odhlásenie z DU(z DzMV) je povinnosť daňovníka , ktorá vyplýva priamo zo Zákona o dani z MV , ak toto auto podnikateľ z DU odhlási po termíne zákonom daného , tak platí za dni nevyužívania daň z MV a aj sankcie za neskoré odhlásenie MV.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alicacka Pozri príspevok
1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010

Keď dobre chápem, pani Zita chce povedať, že auto, ktoré už nemal v majetku a bolo vyradené - bude ostatný príjem a auto, ktoré ešte nebolo vyradené /teda odhlásené z DÚ/ bude príjem z nepotrebného majetku.
No tak pŕŕ.
Ako môžeš vyradiť auto, ktoré nevlastníš? Malo by byť vyradené k dátumu predaja. Ak by si ho vyradila k.1.1.2011, tak by si ho chcela aj odpisovať?

To tak postupuješ aj pri zaradení? Najprv ho zaradíš a dajme tomu o rok ho kúpiš?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
alicacka Pozri príspevok
Auto, ktoré podnikateľ vyradil k 31.8.2010 v septembri 2010 predal. Je platiteľom DPH. Ide o nákladné auto, na ktoré bolo pri kúpe uplatnené DPH.
Má tento podnikateľ povinnosť odviesť DPH z predajnej ceny ? Pôjde o ostatný príjem, alebo príjem z podnikania - predaj nepotrebného HM ?
Ďakujem za všetky názory.
Ešte sa spýtam z dôvodu DPH , píšete že uplatnil odpočet DPH .......prosím o doplnenie , kedy vozidlo zakúpil a zároveň aj uplatnil odpočet DPH ?Lebo zasa v inom príspevku píšete , že MV mal zaradené pár dní ....čo je to pár dní ? Ak by to bolo skutočne pár dní , tak podľa môjho názoru DPH musí zaplatiť štátu už pri vyradení vozidla z OM pre svoju vlastnú potrebu . Lebo tu by som videla kroky nie celkom košér......ale nech sa k tomu vyjadria aj ostatní ....

Zdaniteľné obchody

§ 8
Dodanie tovaru
Na začiatok

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
No tak pŕŕ.
Ako môžeš vyradiť auto, ktoré nevlastníš? Malo by byť vyradené k dátumu predaja. Ak by si ho vyradila k.1.1.2011, tak by si ho chcela aj odpisovať?
To bude preklep

Vymazala som lebo tuším nerozumiem príspevku .
Naposledy upravil Zita5 : 13.09.10 at 11:42
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ešte sa spýtam z dôvodu DPH , píšete že uplatnil odpočet DPH .......prosím o doplnenie , kedy vozidlo zakúpil a zároveň aj uplatnil odpočet DPH ?Lebo zasa v inom príspevku píšete , že MV mal zaradené pár dní ....čo je to pár dní ? Ak by to bolo skutočne pár dní , tak podľa môjho názoru DPH musí zaplatiť štátu už pri vyradení vozidla z OM pre svoju vlastnú potrebu . Lebo tu by som videla kroky nie celkom košér......ale nech sa k tomu vyjadria aj ostatní ....

Zdaniteľné obchody

§ 8
Dodanie tovaru
Na začiatok

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Ešte sa doplním o § 22 zákona o DPH
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
Na začiatok

(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Tým vyradením som myslela odhlásenie z DÚ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
alicacka Pozri príspevok
Tým vyradením som myslela odhlásenie z DÚ.
Ešte sa vyjadrite k tým pár dňom čo mal auto v o. majetku a k odpočtu DPH kedy uplatňoval odpočet. A prečo vlastne odpočet uplatňoval, keď vedel , že auto vyradí a predá .To sú dôležité informácie .
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Pre pani Zitu na upresnenie:
Čo sa týka tých pár dní - auto bolo odhlásené z DÚ k poslednému dňu mesiaca, tak to píše zákon - podľa môjho vedomia. Teda odhlásil ho k 31.8.2010 a predal v septembri 2010, t.j. pár dní bolo auto vyradené z podnikania, a tak ho predal.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Auto bolo kúpené ešte v roku 2002 a predpokladám, že si uplatnili aj DPH - účtovníctvo som prevzala. ALe išlo o nákladné auto. Tak keďže ho teraz predáva, tak DPH musí odviesť. AK to chápem dobre.
Naposledy upravil alicacka : 14.09.10 at 05:18 Dôvod: doplnenie
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Teraz som už ale popletená z toho vyradenia a z toho odhlásenia. Ak niekto auto predá 8.9.2010, tak ho môže z DÚ odhlásiť len k 31.9.2010. Alebo to neviem dobre ? Prosím upresnite, ak môžete. Na karte sa vyznačít eraz 8.9.2010, alebo 31.9.2010 ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
alicacka Pozri príspevok
Inak dobre ste ma pochopili. Vyradil auto nie z dôvodu, že ho bude chcieť v každom prípade predať, ale mal ho v majetku pár dní a až potom ho predal.
Ale však tu píšete, že auto mal v majetku(predpokladala som že v obchodnom )pár dní a teraz uvádzate , že auto kúpil v roku 2002 .

Tak skutočne ja potom neviem, kde je pravda .Potom ani moje príspevky vyššie uvedené ohľadom DPH nie sú správne .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať