Zavrieť

Porady

nesúlad na 261

Dobrý deň, rad by som sa s vami poradila. Na ú.261 mám stále zostatok, ale nie je to zostatok ktorý sa týka časového hľadiska a preklenutia medzi bank.účtom a pokladňou napríklad. Totiž prebrala som účtovníctvo po predchádzajúcej účtovníčke. Keš som prekontrolovala každú jednu položku na 261, prišla som na to, že ona účtovala na 261 napr. výber z bank.účtu 261/221, to čo vyberal majiteľ z účtu (hoci platil aj osobné veci). Ale na druhej strany tú sumu nezaúčtovala 211/261 ako vklad do pokladne - čiže aj z tohoto dôvodu tie rozdiely - je z toho miš-maš. Ja aby som to dala nejako doporiadku chcem účet 261 vyrovnať. Ako to mám urobiť aby to bolo účtovne správne. Môžem napr. celkový rozdiel medzi MD a D na 261 s dnešným dátumom jednoducho len preúčtovať na druhú stranu ako vklad do pokladne? alebo to musí byť pekne dátumovo vtedy keď to ona dala ako výber z účtu ( v januári, februári) ?
dúfam že je to zrozumiteľné. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Jedna moznost je opraviť s casovym sledom ako vklad do pokladne, ale na ID by som urobila poznamku, ze som to zle nazuctovala ja a dalasi to podpisat majitelom firmy.
    2/ opravit to teraz , ale taktiez nato upozornit majitela firmy a dat si to odsuhlasit, aby si bola pri pripadnej danovej kontrole kryta,ze to nebola Tvoja nedoslednost.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Jedna moznost je opraviť s casovym sledom myslíš dátumom, kedy to malo byť správne? ale to mi už nebudú sedieť pokladničné doklady - všetky od toho dátumu prečísoovať? aj ručne aj v softe? ako vklad do pokladne, ale na ID by som urobila poznamku, ze som to zle nazuctovala ja a dalasi to podpisat majitelom firmy.
    2/ opravit to teraz , ale taktiez nato upozornit majitela firmy a dat si to odsuhlasit, aby si bola pri pripadnej danovej kontrole kryta,ze to nebola Tvoja nedoslednost.
    ...aký je rozdiel medzi obidvoma?....

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    sattelitka Pozri príspevok
    ...aký je rozdiel medzi obidvoma?....
    Ani ja zásadný rozdiel nevidím, priklonila by som sa k druhej možnosti, je jednoduchšia. Len si to daj podpísať. A ako Ti vlastne sedí pokladňa?

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Vierka, musím ťa upozorniť 261 môže mať na konci roka zostatok, len je potrebné tento zostatok aj zinventarizovať!!

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    ˇurobím to cez ten ID, stačí len jednou celkovou sumou? (ten rozdiel? alebo každú jednu položku rozpísať na ID?

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    To je v podstate jedno. Ja by som si to ale radšej rozpísala. Mohlo by sa stať, že o mesiac zasa nájdeš nejakú chybu a potom nebudeš vedieť, čo si už opravila a čo nie.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    zlatica76 Pozri príspevok
    Vierka, musím ťa upozorniť 261 môže mať na konci roka zostatok, len je potrebné tento zostatok aj zinventarizovať!!
    Dakujem za upozornenie aj za bod neuzitcne, clovek sa stale uci, a kto pracuje ten sa aj pomyli, kto nepracuje nema sa v com pomylit.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Dakujem za upozornenie aj za bod neuzitcne, clovek sa stale uci, a kto pracuje ten sa aj pomyli, kto nepracuje nema sa v com pomylit.
    presne tak, vierka - každý deň sa človek niečo nové naučí, a naša práca je presne o tom.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    blazonko Pozri príspevok
    To je v podstate jedno. Ja by som si to ale radšej rozpísala. Mohlo by sa stať, že o mesiac zasa nájdeš nejakú chybu a potom nebudeš vedieť, čo si už opravila a čo nie.
    diky vam všetkým za rady, pekný zvyšok dňa :-)

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... ja by som to riešila predsa len trošku inak, nakoľko, ak som dobre pochopila, tak tie peniažky v skutočnosti v pokladnici nemáš ... a ani si ich tam ty osobne nevložila ... a ani nikto iný = takto by ti vznikol rozdiel pri inventarizácii hotovosti v pokladni ( tzv. pokladničné skontro = povinnosť vykonať minimálne 4 x ročne) ... a keďže si o tom nič neuviedla ... a chybu by som odstránila popravde až dnes = žiadne prečíslovanie dokladov.

    ... a keďže to môžu po nás čítať aj ďalší a podľa toho sa aj zariadiť ... celý tento rozdiel by som zúčtovala v rámci účtu 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom 355-Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom ( ak ide o spoločníka ...), resp. 335AE - Pohľadávky voči zamestnanému šéfovi ... nakoľko ide pravdepodobne o jeho súkromné výdavky ( pravdepodobne existoval dôvodný predpoklad, prečo to predchádzajúca účtovníčka považovala za potrebné takto rozlišovať ...)

    A už len na záver: pridala by som k tomu jedno interné zúčtovanie, z ktorého by bolo jasné jednotlivo po častiach: t. j. vytvorila by som analytiku k účtu 261AE = osobné nákupy p. XY ... asi takto: 261AE p. XY / 261 ( jednotlivé čiastky presne vyčíslené s poznámkou: napr. dátum)
    Naposledy upravil promont maja : 24.09.10 at 06:21

    Vameti je offline (nepripojený) Vameti

    Vameti
    Súhlasím s promont maja.
    Podobný prípad som riešila u mojích klientov.Z firemnej karty sa platili súkromné nákupy. Ak by som to preúčtovavala z 261 ako výber do pokladne na 211 tak pokladňa by mala vysoký zostatok a spätne by sa ťažko dohľadávalo čo zvýšilo pokladňu a tak som to vyriešila následovne:urobila som analytiku k 261: 261/ 100 platby kartou firemné účely,261/200 výbery do pokladne - skutočne zrealizované 261/300 výbery (platby súkromné účely).
    Konateľov som potom vždy upozorňovala na zostatok na účte 261/300,ktorý museli buď vrátiť a ak tam zostal zostatok tak k 31.12 sa to preúčtovalo ako pohľadávka voči konateľovi resp. spoločníkovi a ak potom spoločník naopak zaplatil niečo pre firmu zo súkromných peňazí tak sa mu to odrátalo z pohľadávky voči nemu.
    Mne sa tento spôsob osvedčil bol prehľadný - vždy som vedela konateľom povedať kedy a kde bolo súkromná platba realizovaná.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    promont maja Pozri príspevok
    ... ja by som to riešila predsa len trošku inak, nakoľko, ak som dobre pochopila, tak tie peniažky v skutočnosti v pokladnici nemáš ... a ani si ich tam ty osobne nevložila ... a ani nikto iný = takto by ti vznikol rozdiel pri inventarizácii hotovosti v pokladni ( tzv. pokladničné skontro = povinnosť vykonať minimálne 4 x ročne) ... a keďže si o tom nič neuviedla ... a chybu by som odstránila popravde až dnes = žiadne prečíslovanie dokladov.

    ... a keďže to môžu po nás čítať aj ďalší a podľa toho sa aj zariadiť ... celý tento rozdiel by som zúčtovala v rámci účtu 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom ( ak ide o spoločníka ...), resp. 335AE - Pohľadávky voči zamestnanému šéfovi ... nakoľko ide pravdepodobne o jeho súkromné výdavky ( pravdepodobne existoval dôvodný predpoklad, prečo to predchádzajúca účtovníčka považovala za potrebné takto rozlišovať ...)

    A už len na záver: pridala by som k tomu jedno interné zúčtovanie, z ktorého by bolo jasné jednotlivo po častiach: t. j. vytvorila by som analytiku k účtu 261AE = osobné nákupy p. XY ... asi takto: 261AE p. XY / 261 ( jednotlivé čiastky presne vyčíslené s poznámkou: napr. dátum)
    pre informáciu: takže nakoniec som to (vďaka vašich odpovedí) urobila nasledovne:
    všetky výbery z účtu som zrátala (pripojila som aj podrobne každú položku zvlášť) a ID zaúčtovala: 365/261 (tým sa vlastne vyrovnala 261-ka), a zase všetky vklady na účet alebo do pokladne od spoločníka: 261 /365, alebo ak do pokladne tak: 211/365.
    Takže teraz mi to krááásne sedí od začiatku roka. Na ten ID som pripísala, že z dôvodu nesprávneho účtovania predchádzajúcej pani účtovníčky, som to týmto interným dokladom preúčtovala aby to bolo správne z pohľadu postupov účtovania.......a hotovo....človek je tak šťastný keď sa mu niečo podarí vyriešiť! a to najmä vďaka Vám - poraďákom a porade.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    sattelitka Pozri príspevok
    pre informáciu: takže nakoniec som to (vďaka vašich odpovedí) urobila nasledovne:
    všetky výbery z účtu som zrátala (pripojila som aj podrobne každú položku zvlášť) a ID zaúčtovala: 365/261 (tým sa vlastne vyrovnala 261-ka), a zase všetky vklady na účet alebo do pokladne od spoločníka: 261 /365, alebo ak do pokladne tak: 211/365.
    Takže teraz mi to krááásne sedí od začiatku roka. Na ten ID som pripísala, že z dôvodu nesprávneho účtovania predchádzajúcej pani účtovníčky, som to týmto interným dokladom preúčtovala aby to bolo správne z pohľadu postupov účtovania.......a hotovo....človek je tak šťastný keď sa mu niečo podarí vyriešiť! a to najmä vďaka Vám - poraďákom a porade.
    ... a práve zisťujem, že som to mala účtovať nie na 365 ale na 355-Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom, nakoľko ide o vznik pohľadávky spoločnosti voči vlastnému spoločníkovi ... ospravedlňujúc sa ostatným ... a celé by som to riešila nie interným zápisom, ale zápisom v knihe pohľadávok ...

    ... hoci ty si to napokon celé kvalifikovala ako opravu chybného zúčtovania ... takže tvoje rozhodnutie v súvislosti s interným zúčtovaním chápem ...

    Mrzí ma to ... moja chyba = mala som to presnejšie popísať ... takže prepáč.
    Naposledy upravil promont maja : 24.09.10 at 06:22

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    V podstate skoro ziadny,len z druheho viac vyznieva, ze to tak zauctovala uctovnicka pred Tebou a ak mas od nej zostavu zo zostatkom na 261, ktore mali byt zuctovane, tak by som to urobila teraz ID-ečkom, ked sa na to prislo. I ked 261 nesmie mat zostatok az na konci roka, takze to podla mna mozes urobit takto.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.