Zavrieť

Porady

Platba z devízového účtu a kurz pre zaúčtovanie

Dobrý deň,

včera som sa dostala k článku, kde bol rozobratý príklad kurzu pre zaúčtovanie uhradenia záväzku. Trocha ma zmiatol, preto by som rada počula názor Poraďákov:
V účtovníctve evidujeme faktúry v cudzej mene v USD (vedieme jednoduché účtovníctvo). Ich úhradu realizujem z devízového účtu vedeného v USD. Pri prepočte uhradených záväzkov na menu EUR, sme používali komerčný kurz banky. V tom článku však bolo napísané, že ak platíme z devízového účtu, tak v tom prípade treba použiť kurz predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. kurz ECB. Teraz sa z toho neviem vymotať.

Aký kurz používate Vy? (prosím uveďte mi aj § podľa ktorých by som sa vedela zorientovať). Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Tinaho Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    včera som sa dostala k článku, kde bol rozobratý príklad kurzu pre zaúčtovanie uhradenia záväzku. Trocha ma zmiatol, preto by som rada počula názor Poraďákov:
    V účtovníctve evidujeme faktúry v cudzej mene v USD (vedieme jednoduché účtovníctvo). Ich úhradu realizujem z devízového účtu vedeného v USD. Pri prepočte uhradených záväzkov na menu EUR, sme používali komerčný kurz banky. V tom článku však bolo napísané, že ak platíme z devízového účtu, tak v tom prípade treba použiť kurz predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. kurz ECB. Teraz sa z toho neviem vymotať.

    Aký kurz používate Vy? (prosím uveďte mi aj § podľa ktorých by som sa vedela zorientovať). Ďakujem.
    Tak podľa jednej múdrej knižky - Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov od pani Cenigovej, sa úhrada záväzku vedeného v cudzej mene prepočítam kurzom banky, ak bol záväzok uhradený z devízového účtu. Aspoň tak som to z toho textu pochopil.

    Opačne je to v prípade pohľadávok. Tam som sa dočítal, že ak je pohľadávka uhradená na devízový účet, tak vtedy sa použije kurz ECB.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Úhrada záväzku z devízového účtu v USD sa prepočíta na menu euro kurzom ECB, pričom sa použije kurz zo dňa predchádzajúceho dňu úhrady.

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Nakukla som aj ja do "Cenigovej", ale nie je mi to uplne jasné - "... Kúpou cudzej meny je aj úhrada záväzkov v cudzej mene z bankového účtu zriadeného v eurách a prevod peňažných prostriedkov z bankového účtu zriadeného v eurách na bakový účet zriadený v cudzej mene."

    My vlastne hradíme fatkúry vystavené v mene USD z devízového účtu vedeného tiež v mene USD. Nie som si istá, či tento prípad spadá do vysvetlenie uvedeného v "Cenigovej.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Tinaho Pozri príspevok
    Nakukla som aj ja do "Cenigovej", ale nie je mi to uplne jasné - "... Kúpou cudzej meny je aj úhrada záväzkov v cudzej mene z bankového účtu zriadeného v eurách a prevod peňažných prostriedkov z bankového účtu zriadeného v eurách na bakový účet zriadený v cudzej mene."

    My vlastne hradíme fatkúry vystavené v mene USD z devízového účtu vedeného tiež v mene USD. Nie som si istá, či tento prípad spadá do vysvetlenie uvedeného v "Cenigovej.
    Citujem:
    Cenigová, 2009, str. 196:
    Úhrada záväzku v cudzej mene sa prepočíta na eurá
    ...
    b) kurzom ocenenia peňažných prostriedkov vedených na bankovom devízovom účte, ak záväzok je zaplatený z devízového bankového účtu zriadeného v cudzej mene; pritom možno použiť kurz určený váženým aritmetickým priemerom alebo kurz podľa metódy FIFO,
    ...
    d) kurzom vyhláseným ECB alebo NBS v deň predchádzajúci dňu vyrovanania závúzku vzájomným započítaním pohľadávok alebo v deň predchádzajúci dňu zaplatenia záväzku z bankového úveru poskytnutého v cudzej mene.

    Tak z tejto citácie to mne vyhchádza na kurz používaný na devízovom účte v priebehu mesiaca. No ale je to napísané tak, že som si nie istý na 100%. Budme rád, ak to niekto vysvetlí presne.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Tinaho Pozri príspevok
    Našla som takú zaujímavú tabuľku, možno pomôže zorientovať sa:
    Vyzerá to že v tej knižke to je napísané nejak divne. Je to aj logické, lebo ne výpisoch z devízových účtov (aspoň pri mesačných) je prepočet len začiatočného a konečného stavu, tak by mohol byť problém to správne oceniť.

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Prosím Vás, keď mi príde výpis z banky v mene CZK, výpis je za obdobie od 01.09.2010 - 30.09.2010, ja to účtujem kurzom ECB z dňa 29.09.2010 (predchádzajúcim dňom). Je to v poriadku?

    Program mi umožňuje použiť iba 1 kurz a preto používame stále iba kurz z predchádzajúceho dňa (aj pri faktúrach, bločkoch v cudzej mene...atď).

    Platba z devízového účtu a kurz pre zaúčtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.