Zavrieť

Porady

Odchodné

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať či sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť na nevyplatení odchodného pri výpovedi dohodou podľa paragrafu 63 ods 1 písmeno b. v prípade , že si to žiada zamestnanec !
Usporiadat
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

andereriva Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať či sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť na nevyplatení odchodného pri výpovedi dohodou podľa paragrafu 63 ods 1 písmeno b. v prípade , že si to žiada zamestnanec !
V tomto prípade by išlo o odstupné. Viď nasl. § ZP

§ 76 ZP Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


§ 17 ZP Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

Prečo sa potom nedohodnete na ukončení pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP, keď zamestnanec nechce odstupné?
3 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak nič nechce použite § 60 ZP - dohoda

použitie § 63 a násl umožňuje využiť nároky aj spätne / do určitej doby
2 0
andereriva andereriva

andereriva je offline (nepripojený) andereriva

Zamestnancom som ja. Nepožadujem odchodné z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Mám uzavreté poistenie pre prípad straty zamestnania a poisťovňa plní poistnú udalosť len v prípade výpovede danej zamestnávateľom podľa už spomenutého paragrafu.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
máš na mysli odstupné - odchodné sa vypláca pri prvom odchode na dôchodok/starobný,predčasný, invalidný nad 70%
1 0
Asztalosová Asztalosová

Asztalosová je offline (nepripojený) Asztalosová

Pestovanie uhoriek
Dobry den. Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktory sa vratil z dlhodobej PN a podla lekara nemoze vykonavat svoju pracu. Zamestnanec dal vypoved podla §69 ods. 1 pism c, ja som vypoved prevzala a podpisala. Teraz mozem bud vypoved akceptovat alebo odmietnut. A ak odmietnem, ponuknut zamestnancovi preradenie na inu pracu vzhladom na jej zdravotny stav a kratsi pracovny cas na 4 hod. A ak odmietne preradenie, nemusim jej vyplatit odstupne ani ziadne nahrady. Je to takto spravne? Dakujem za odpoved.
0 0
andereriva andereriva

andereriva je offline (nepripojený) andereriva

Áno odstupné.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Asztalosová Pozri príspevok
Dobry den. Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktory sa vratil z dlhodobej PN a podla lekara nemoze vykonavat svoju pracu. Zamestnanec dal vypoved podla §69 ods. 1 pism c, ja som vypoved prevzala a podpisala. Teraz mozem bud vypoved akceptovat alebo odmietnut. A ak odmietnem, ponuknut zamestnancovi preradenie na inu pracu vzhladom na jej zdravotny stav a kratsi pracovny cas na 4 hod. A ak odmietne preradenie, nemusim jej vyplatit odstupne ani ziadne nahrady. Je to takto spravne? Dakujem za odpoved.
vyhnúť sa plateniu nárokov je možné len v prípade výpovede dohodou, prípadne okamžitého skončenia PP zo strany zamestnávateľa pre hrubé porušenie prac.disciplíny
to, že odpracovala len 4,5 mesiaca na tom nič nemení /
1 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Úplne náhodou, má odpracovaných 4,5 mesiaca pred PN-kou a po nej? Nevmestí sa do 3 mesiacov skúšobnej doby, ktorá sa predlžuje o PN-ku (ak ju mal v PZ)? To iba náhodou, lebo si nenapísala, dátum nástupu do zamestnania a dátum trvania PN-ky, alebo som to iba nepostrehla. Ale to je asi naozaj len mimo témy.
0 0
Asztalosová Asztalosová

Asztalosová je offline (nepripojený) Asztalosová

Pestovanie uhoriek
Do zamestnania nastupila 15.4.2009, od 2.9.2009 do 23.9.2010 bola na PN a od 24.9.2010 podala okamzite skoncenie PP. Ja by som spravila tak, ze jej postou poslem list, v ktorom jej navrhnem preradenie na inu pracu a kratsi pracovny cas 4 hod/den a ak to odmietne, potom nema narok na odstupne a ani ziadnu nahradu.
A ak ma na nieco narok, potom to treba pocitat priemerny mesacny zarobok. Vypocitam to z pravdepodobneho zarobku za 3.Q 2010, lebo cely rok bola na PN a nemala ziadny prijem. Takto je to spravne?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Asztalosová Pozri príspevok
Do zamestnania nastupila 15.4.2009, od 2.9.2009 do 23.9.2010 bola na PN a od 24.9.2010 podala okamzite skoncenie PP. Ja by som spravila tak, ze jej postou poslem list, v ktorom jej navrhnem preradenie na inu pracu a kratsi pracovny cas 4 hod/den a ak to odmietne, potom nema narok na odstupne a ani ziadnu nahradu.
A ak ma na nieco narok, potom to treba pocitat priemerny mesacny zarobok. Vypocitam to z pravdepodobneho zarobku za 3.Q 2010, lebo cely rok bola na PN a nemala ziadny prijem. Takto je to spravne?
Ako vidím, skúšobná doba sa nedá použiť. Okrem toho, ona mala PN-ku viac ako 52 týždňov, čiže koniec PN-ky nemala mať a asi ani nemala platenú. Na to obdobie neplatenej PN-ky sa myslím prerušuje aj poistenie na SP formou registračného listu, ale v tejto oblasti som si nie celkom istá, lebo našťastie som taký prípad ešte nemala. Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí, kto je v tom viac doma.

Pokiaľ ide o ten priemer, keď neodpracovala 22 dní, tak potom ho vypočítaš ako píšeš.
Viď §134 ZP
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Naposledy upravil vieraaaa : 24.09.10 at 16:26
1 0
Asztalosová Asztalosová

Asztalosová je offline (nepripojený) Asztalosová

Pestovanie uhoriek
Dakujem za odpoved. Pouzijem 3.Q t.j. júl, august a september. Ale v septembri bude mat aky zarobok. 1.9. este PN, od 2.9. do 22.9. prerusenie poistenia, ale na PN este bola, ta sa konci 22.9., 23.9. uz moze pracovat, ale my priniesla potvrdenie o lekarskej prehliadke.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Prosím poradiť
Naša zamestnankyňa násstup 7.11.2005 ukončenie prac. pomeru 8.2.2010 následne nový pracovný pomer 9.2.2010 - 27.6.2010 ( podanie žiadosti na predčasný dôchodok) PN od 10.2.2010 do 27.6.2010 čiže odpacovaný 1 deň ostatné PN má nárok na odchodné a v akej výške?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Naša zamestnankyňa násstup 7.11.2005 ukončenie prac. pomeru 8.2.2010 následne nový pracovný pomer 9.2.2010 - 27.6.2010 ( podanie žiadosti na predčasný dôchodok) PN od 10.2.2010 do 27.6.2010 čiže odpacovaný 1 deň ostatné PN má nárok na odchodné a v akej výške?

prosím nikto nevie???
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Asztalosová Pozri príspevok
Dobry den. Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktory sa vratil z dlhodobej PN a podla lekara nemoze vykonavat svoju pracu. Zamestnanec dal vypoved podla §69 ods. 1 pism c, ja som vypoved prevzala a podpisala.

Čo zamestnankyňa napísala vo výpovedi? Je to dôležité vedieť, lebo:

Zákonník práce § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

§ 69 nie je výpoveď, ale okamžité skončenie pracovného pomeru, t.j. pracovný pomer mal skončiť dňom, kedy si
od zamestnanca prevzala písomné oznámenie o okamžitom skončení pracovného pomeru. Teda teraz by už v pracovnom pomere nemal byť. Teraz by si akurát tak mohla namietať na súde neplatné skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca, ak:

§ 70 Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

Teraz mozem bud vypoved akceptovat alebo odmietnut Veľký omyl. Nemôžeš buď akceptovať alebo odmietnuť. Ak bola daná neplatná výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru, môžeš trvať na ďalšom výkone práce od zamestnanca, ale o neplatnosti výpovede/okamžitého skončenia prac. pomeru musí rozhodnúť súd. A ak odmietnem, ponuknut zamestnancovi preradenie na inu pracu vzhladom na jej zdravotny stav a na kratsi pracovny cas na 4 hod. Toto máš skadiaľ?

Zákonník práce § 55 Preradenie na inú prácu

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po DOHODE aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.


Ani zo zdravotných dôvod nemôže zamestnanca preradiť ako sa ti zapáči a dokonca mu ešte stanoviť kratšiu pracovnú dobu bez jeho súhlasu.

A ak odmietne preradenie, nemusim jej vyplatit odstupne ani ziadne nahrady. Je to takto spravne? Dakujem za odpoved.
Odstupné sa vypláca, ak dá výpoveď zamestnávateľ zamestnancovi, príp. pri dohode o skončení prac. pomeru:
Zákonník práce § 76 Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


Keďže však v tvojom prípade pracovný pomer skončil zamestnanec, platí toto:

§ 69

((4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Napíš, čo presne napísal zamestnanec vo svojej výpovedi (najlepšie, ak ju budeš citovať od slova do slova).
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis Pozri príspevok
Prosím poradiť
Naša zamestnankyňa násstup 7.11.2005 ukončenie prac. pomeru 8.2.2010 následne nový pracovný pomer 9.2.2010 - 27.6.2010 ( podanie žiadosti na predčasný dôchodok) PN od 10.2.2010 do 27.6.2010 čiže odpacovaný 1 deň ostatné PN má nárok na odchodné a v akej výške?
prosím poradiť !!!!!!!!!
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

karpis Pozri príspevok
prosím poradiť !!!!!!!!!
Patrí jej odchodné. To, že je PN nemá na to vplyv.

Zákonník práce § 76 ods.6
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
4 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Výpočet odchodného si pozri aj v príspevku č. 11.
4 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru z úradu práce, kde bol dlhodobo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a počas tejto doby začal poberať predčasný starobný dôchodok. V pracovnom pomere v našej organizácii zotrval tri roky a požiadal o skončenie pracovného pomeru. Prináleží mu odchodné ? (u posledného zamestnávateľa pred úradom práce ešte dôchodok nepoberal). Prosím o radu, znalým tejto problematiky.
Ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

elenka Pozri príspevok
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru z úradu práce, kde bol dlhodobo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a počas tejto doby začal poberať predčasný starobný dôchodok. V pracovnom pomere v našej organizácii zotrval tri roky a požiadal o skončenie pracovného pomeru. Prináleží mu odchodné ? (u posledného zamestnávateľa pred úradom práce ešte dôchodok nepoberal). Prosím o radu, znalým tejto problematiky.
Ďakujem.
keďže v čase, kedy mu bol priznaný PSD nebol Vašim zamestnancom , tak odchodné mu nepatrí
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

drobeceva Pozri príspevok
keďže v čase, kedy mu bol priznaný PSD nebol Vašim zamestnancom , tak odchodné mu nepatrí
Ja som opačného názoru. Podľa mňa mu patrí. Odcitujem najprv ustanovenie ZP § 76 ods. 6:

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


Takže podľa uvedeného ustanovenia patrí odchodné nielen vtedy, ak počas trvania PP (alebo bezprostredne po jeho skončení) mu vznikne nárok na starobný dôchodok, ale aj vtedy, ak mu nárok na SD vznikol pred vznikom PP, ale mu predtým nebol vyplatený.

A tu, keď končí PP, tak to je v súlade s tou prvou vetou ustanovenia - jemu prvý krát končí PP po vzniku nároku na SD. Predtým nekončil PP, takže mu odchodné nemal kto vyplatiť.

Treba si len overiť, či naozaj nedostal odchodné: mohol predtým končiť PP a následne na to požiadať o napr. predčasný ku dňu skončeniu PP v predchádzajúcej práci - potom by dostal odchodné dodatočne od predchádzajúceho zamestnávateľa. Takže overiť dátum vzniku nároku a dátum skončenia predchádzajúceho PP.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať