Zavrieť

Porady

kedy mozem nastupit do zamestnania??

Zdravim,neviem i som dobre,ale chcem sa spitat či možem nastupit do prace do tej istej firmy,ale na inu poziciu ked ma prepustily z organizanych dovodov a dostal som 2 mesane odstupne.Počul som že ked firma prepusti niekoho nemože ho zamestnat najblišich 6 mesiacov? Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    norbi6610 Pozri príspevok
    Zdravim,neviem i som dobre,ale chcem sa spitat či možem nastupit do prace do tej istej firmy,ale na inu poziciu ked ma prepustily z organizanych dovodov a dostal som 2 mesane odstupne.Počul som že ked firma prepusti niekoho nemože ho zamestnat najblišich 6 mesiacov? Dakujem za radu.
    Trochu pletieš dve veci do jedného.

    Prvou vecou je odstupné. Najprv odcituje § 76 ods. 6 :
    (3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

    To znamená, že ak skončíš PP výpoveďou z org. dôvodov a dostaneš odstupné vo výške 2 mesačných platov, tak najbližšie 2 mesiace nemôžeš nastúpiť do tej istej firmy. Ak nastúpiš, musíš vrátiť časť odstupného. JE to obmedzenie pre zamestnanca.

    Druhou vecou je pracovná pozícia. Zase odcitujem najprv ZP § 61 ods. 3

    (3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného
    zamestnanca.


    Teda ak zamestnávateľ zruší pracovné miesto (napr. vrátnika) a s vrátnikom skončí PP z organizačných dôvodov, nemôže počas najbližších 3 mesiacov znovuzriadiť pracovné miesto "vrátnik" a prijať iného zamestnanca (alebo aj toho istého). Toto je obmedzenie pre firmu.

    To ale nevylučuje, aby toho prepusteného vrátnika po uplynutí 2 mesiacov prijala tá firma napr. do podateľne. Ak by ho prijala už po jednom mesiaci, tak by ten zamestnanec musel vrátiť 1 mesačné odstupné.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    norbi6610 Pozri príspevok
    Zdravim,neviem i som dobre,ale chcem sa spitat či možem nastupit do prace do tej istej firmy,ale na inu poziciu ked ma prepustily z organizanych dovodov a dostal som 2 mesane odstupne.Počul som že ked firma prepusti niekoho nemože ho zamestnat najblišich 6 mesiacov? Dakujem za radu.
    Podľa toho, koľko mesačné odstupné si mala vyplatené, také obdobie by Ťa firma nemohla zamestnať, resp. mohla, ale by si musela vrátiť pomernú časť vyplateného odstupného.

    § 76 ZP
    (3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

    A kedy Ťa prepustili?
    Naposledy upravil vieraaaa : 27.09.10 at 16:35

    norbi6610 je offline (nepripojený) norbi6610

    norbi6610
    Dakujem Vam,ste zlaty že ste mi poradily.Ide o to že ma prepusti od 1jula a chce ma prijat od 1 oktobra,to je po 3mesiacoch a vyplatil mi odstupne za 2 mesiace,ale chce aby som mu odstupne vratil! S tym som nesuhlasil zase ja.Je mi luto zamestnancov ktorym nema kto poradit a toho pani podnikatelia značne využivaju.Ešte raz Vam velmi dakujem.

    kedy mozem nastupit do zamestnania??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.