Zavrieť

Porady

Ako účtovať - vydávanie kníh

Zdravím poradu!

Máme vydavateľstvo, ktoré doteraz používalo jednoduché účtovníctvo, teraz prechádzame na s.r.o. a podvojné účt. Snáď niekto bude vedieť poradiť s jedným problémom ohľadom toho, ako postupovať pri účtovaní v procese výroby kníh. Nemáme povinnosť auditu, takže účtovať zásoby budeme podľa typu B.

Jednotlivé operácie sú nasledovné:

- náklady spojené s prípravou (autorské práva, prekladateľ, korektor, atď) - tu problém nevidím, ide o služby
- zadanie zákazky do tlačiarne - pripravené podklady odovzdáme tlačiarni, ktorá knihy vytlačí
- príjem hotových kníh

Hlavný problém je - ide v tomto prípade o vlastné výrobky alebo o nákup tovaru? Mne to príliš nepasuje ani do jednej skupiny (skôr to sedí na tovar, lenže skladová cena tovaru je vyššia než faktúra z tlačiarne, kvôli nákladom na prípravné práce, takže nejde proste o nákup tovaru - druhá možnosť je, že by sa tlačiarenské práce považovali za službu, lenže do kategórie vlastná výroba mi to tiež príliš nesedí, keďže výrobok dodáva tlačiareň podľa podkladov...).

Máte niekto s podobným systémom skúsenosti, prípadne by ste vedeli poradiť, čo s tým?

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Nie ze by som mala skusenost s uctovanim vydavatelstva, ale podla toho, co pises, by som to ja asi uctovala ako nedokoncenu vyrobu. Po zauctovani vsetkych operacii spojenych s tou-ktorou publikaciou, by som vsetko vyviedla do hotovych vyrobkov a po distribucii zauctovala do vynosov. Do nedokoncenej vyroby by som uctovala aj autorske honorare, prekladatelske a ine sluzby, podla jednotlivych zakaziek. Zakazkou rozumiem kazdu jednotlivu publikaciu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    tomas_m Pozri príspevok
    Zdravím poradu!

    Máme vydavateľstvo, ktoré doteraz používalo jednoduché účtovníctvo, teraz prechádzame na s.r.o. a podvojné účt. Snáď niekto bude vedieť poradiť s jedným problémom ohľadom toho, ako postupovať pri účtovaní v procese výroby kníh. Nemáme povinnosť auditu, takže účtovať zásoby budeme podľa typu B.

    Jednotlivé operácie sú nasledovné:

    - náklady spojené s prípravou (autorské práva, prekladateľ, korektor, atď) - tu problém nevidím, ide o služby
    - zadanie zákazky do tlačiarne - pripravené podklady odovzdáme tlačiarni, ktorá knihy vytlačí
    - príjem hotových kníh

    Hlavný problém je - ide v tomto prípade o vlastné výrobky alebo o nákup tovaru? Mne to príliš nepasuje ani do jednej skupiny (skôr to sedí na tovar, lenže skladová cena tovaru je vyššia než faktúra z tlačiarne, kvôli nákladom na prípravné práce, takže nejde proste o nákup tovaru - druhá možnosť je, že by sa tlačiarenské práce považovali za službu, lenže do kategórie vlastná výroba mi to tiež príliš nesedí, keďže výrobok dodáva tlačiareň podľa podkladov...).

    Máte niekto s podobným systémom skúsenosti, prípadne by ste vedeli poradiť, čo s tým?

    Ďakujem!
    Skúste si pomôcť týmto Metodickým pokynom , kde je stanovené , kedy tlačiareň predáva tovar a kedy službu a podľa toho , či prijímate tovar , alebo službu .
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/tlacvyr.rtf
    http://www.zpns.sk/index.php?option=...=276&Itemid=31

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Zita5 Pozri príspevok
    Skúste si pomôcť týmto Metodickým pokynom , kde je stanovené , kedy tlačiareň predáva tovar a kedy službu a podľa toho , či prijímate tovar , alebo službu .
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/tlacvyr.rtf
    http://www.zpns.sk/index.php?option=...=276&Itemid=31
    Zitka súhlasím, tiež by som to účtovala ako tovar a že skladová cena tovaru je vyššia ako fa z tlačiarne? A kde je papier a ostatné služby súvisiace so zabezpečením tlače týchto výrobkov. Jednoznačne ide o výrobok. Navrhujem urobiť kalkulačný vzorec a podľa toho určiť cenu výrobku. Do jeho cena nevstupuje len fa z tlačiarne ale všetky súvisiace náklady.

    tomas_m je offline (nepripojený) tomas_m

    tomas_m
    Super, ďakujem všetkým za rady! Znie to komplikovanejšie než som čakal, snáď to pôjde bez problémov.

    Ako účtovať - vydávanie kníh

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.