Zavrieť

Porady

Kolaudácia starej budovy

Dobrý deň, chcela by som Vám požiadať o radu
Firma kúpila starú budovu, ktorá bola postavená ešte pred rokom 1950 (t.j. postavená na základe povolenia) a do dnešného dňa nebola skolaudovaná.
Môže firma takúto budovu zaradiť do používania? Podľa súčasne platných zákonov a postupov účtovania, by sa mali zaradovať budovy, až keď majú platné kolaudačné rozhodnutie.
Alebo v tomto prípade, keď to nadobudla na základe kúpnej zmluvy stačí, že je jej vlastníkom (čo preukazuje aj list vlastníctva)?
Ide mi o to, či môže firma takúto budovu zaradiť, používať a odpisovať, alebo si ju má dodatočne dať skolaudovať?
Vďaka za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Niekde som čítala o starých budovách a ich povoleniach, nejdem tárať, aby som nemiatla. (tieto povolenia sa mi maria ako keby boli zapísané....Mám okno, a hľadať nejdem )

    V prvom rade treba zistiť, či je na katastrálnej mape, či má nehnuteľnosť súpisné číslo. ..., či je evidované na LV (stará budova, ona sa jednoducho musela za tých 60-rokov užívať, neverím tomu, že by chátrala....

    Ale! Aké povolenie máme v ruke?? Lebo je možnosť:


    § 33
    Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

    (1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). Zníženie hodnoty stavby v období prechodného užívania stavby23a) a v období dočasného užívania stavby23b) sa účtuje podľa § 18. Po uvedení stavby do užívania23c) sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám.

    A ešte aj ZDP mi hovorí v par. 22/9 daňovník, s výnimkou daňovníka ...... posledná dlhánska veta v zákone, naštudovať

    Kolaudácia starej budovy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.