Zavrieť

Porady

Musim kazdu tuzemsku fakturu vystavenu na moju firmu evidovat?

Zdravim, chcel by som sa poradit s jednou vecou.. Musim kazdu fakturu, ktora je vystavena s mojimi udajmi (ICO, IC DPH) zauctovat ? Ide o to, ze si u niektorych firiem objednam z casu na cas nejake veci a nechcem to na dalsi predaj, ale pre svoju potrebu, fakturu vystavuju na mna, lebo som tak u nich evidovany. Logicky mi vychadza, ze je uz len na mne, co do uctovnictva zaradim (pokial to nie je FA zo zahranicia s 0 % DPH), ved DPH odviedol subjekt, ktory ju vystavil a ja si zaradenim len znizujem povinnost, pokial je dodavatel platca DPH. Dakujem za radu vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    EricDaze Pozri príspevok
    Zdravim, chcel by som sa poradit s jednou vecou.. Musim kazdu fakturu, ktora je vystavena s mojimi udajmi (ICO, IC DPH) zauctovat ? Ide o to, ze si u niektorych firiem objednam z casu na cas nejake veci a nechcem to na dalsi predaj, ale pre svoju potrebu, fakturu vystavuju na mna, lebo som tak u nich evidovany. Logicky mi vychadza, ze je uz len na mne, co do uctovnictva zaradim (pokial to nie je FA zo zahranicia s 0 % DPH), ved DPH odviedol subjekt, ktory ju vystavil a ja si zaradenim len znizujem povinnost, pokial je dodavatel platca DPH. Dakujem za radu vopred.

    Po pravde, mám z toho "mišung".

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    EricDaze Pozri príspevok
    Zdravim, chcel by som sa poradit s jednou vecou.. Musim kazdu fakturu, ktora je vystavena s mojimi udajmi (ICO, IC DPH) zauctovat ? Ide o to, ze si u niektorych firiem objednam z casu na cas nejake veci a nechcem to na dalsi predaj, ale pre svoju potrebu, fakturu vystavuju na mna, lebo som tak u nich evidovany. Logicky mi vychadza, ze je uz len na mne, co do uctovnictva zaradim (pokial to nie je FA zo zahranicia s 0 % DPH), ved DPH odviedol subjekt, ktory ju vystavil a ja si zaradenim len znizujem povinnost, pokial je dodavatel platca DPH. Dakujem za radu vopred.
    Áno, musíš, ak si chceš kupovať aj pre svoju potrebu, žiadaj o vystavenie faktúry na svoje meno, bez IČo,DIČ. Nebudeš tak mať v tomto zmätok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Alebo faktúru účtuje ako nedaňový výdavok - osobná potreba podnikatela (bez nárok na odpočet DPH).

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Vedel by niekto doložiť povinnosť účtovať o čiste osobnej spotrebe odvolávkou na nejaký predpis, usmernenie ?

    Prečo sa pýtam? Lebo čo ak celá faktúra je o osobnej spotrebe, neuplatním si odpočet DPH, nebude to daňový výdavok, neuhrádza sa z podnikateľského účtu, tak povedzme dostanem faktúru na tovar 30.12., uhradená bude až v nasledujúcom roku - mám takúto faktúru vykázať v záväzkoch - prečo, keď sa vôbec netýka podnikania ?

    článok síce staršieho dáta, ale nevidím neaktuálnosť:

    1000 riešení 2/2001

    "Čo sa týka nákupu tovaru živnostníkom s využitím zliav na živnostenský list, dovoľujeme si uviesť nasledovný názor. Pri nákupoch rôznych druhov tovarov s možnosťou využitia zliav poskytovaných predávajúcim (v príklade sú uvádzané potraviny na osobnú spotrebu murára), kupujúci pri zúčtovaní o takomto nákupe účtuje v peňažnom denníku JÚ do stĺpca „ostatné výdavky nezahrnované do základu dane“. Tým, že tieto výdavky nie sú odpočítané od základu dane [v zmysle § 24 ods. 1 písm. v) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky na osobnú spotrebu nie sú daňovým výdavkom], neovplyvnia daňovú povinnosť daňovníka, takže je na jeho rozhodnutí, či o týchto výdavkoch bude účtovať v peňažnom denníku, alebo nie. Tým, že platí daň z príjmu FO zo skutočného základu dane (neovplyvneného príslušným nákupom), peňažné prostriedky použité na tento účel budú – aj keď čerpané – riadne zdanené v zmysle ZDP. Jana Gjablová (12. 3. 2001)"

    ... no a keď je na mojom rozhodnutí, či budem o tom účtovať v peňažnom denníku, alebo nie, potom prečo by som mal účtovať o faktúre ?

    Musim kazdu tuzemsku fakturu vystavenu na moju firmu evidovat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.