Zavrieť

Porady

Dobrovoľne nezamestnaný

Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, čo znamená pojem byť dobrovoľne nezamestnaným. Vôbec neviem, že podľa čoho sa platia odvody a v akej výške. Keby som sa chcel stať dobrovoľne nezamestnaným nestačilo by mi len platiť povinné zdravotné a dôchodkové poistenie. Vyplatí sa to vôbec?


Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Agostino Pozri príspevok
    Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, čo znamená pojem byť dobrovoľne nezamestnaným. Vôbec neviem, že podľa čoho sa platia odvody a v akej výške. Keby som sa chcel stať dobrovoľne nezamestnaným nestačilo by mi len platiť povinné zdravotné a dôchodkové poistenie. Vyplatí sa to vôbec?


    Ďakujem
    V tejto téme je to napísané:
    http://www.porada.sk/t148327-dobrovo...mestnanie.html

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ešte doplním predchádzajúce odpovede, v prípade ak by si poberal ID a bol zároveň dobrovoľne nezamestnaný, tak odvody do ZP platiť nemusíš.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Dobrovoľne nezamestnaný človek, je ten, ktorý nie je evidovaný na úrade práce (kebyže je tak sa musí hlásiť a ÚP by za neho platil odvody do ZP)
    Ak teda si dorovoľ.nezam. tak sa musíš registrovať do 8 dní od zmeny na zdravotnej poisťovni a platiť mesačne 28,92 €.
    Sociálne poistenie je dobrovoľné, čiže sa sám rozhodneš, či chceš alebo nechceš byť poistený.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Agostino Pozri príspevok
    Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, čo znamená pojem byť dobrovoľne nezamestnaným. Vôbec neviem, že podľa čoho sa platia odvody a v akej výške. Keby som sa chcel stať dobrovoľne nezamestnaným nestačilo by mi len platiť povinné zdravotné a dôchodkové poistenie. Vyplatí sa to vôbec?


    Ďakujem
    ak si dobrovolne nezamestnaný, v zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel = zdr.poistenie platiť musíš

    poistenie v soc.poisťovni je dobrovolné, nedá sa len samostatné dôchodkové poistenie, jeho súčasťou je aj inv.poistenie a príspevky do fondov. Rozhodnutie či sa ti to vyplatí je na tebe, závisí od veku a perspektívy získať zamestnanie. Niekedy je lepšie neplatiť nič, ako platiť z minima (pokazíš si osobný mzdový bod pre výpočet dôchodku).

    faethor je offline (nepripojený) faethor

    faethor
    veronikasad Pozri príspevok
    ak si dobrovolne nezamestnaný, v zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel = zdr.poistenie platiť musíš

    poistenie v soc.poisťovni je dobrovolné, nedá sa len samostatné dôchodkové poistenie, jeho súčasťou je aj inv.poistenie a príspevky do fondov. Rozhodnutie či sa ti to vyplatí je na tebe, závisí od veku a perspektívy získať zamestnanie. Niekedy je lepšie neplatiť nič, ako platiť z minima (pokazíš si osobný mzdový bod pre výpočet dôchodku).

    Dobrý deň , mám otázočku končím školu a chcem v práci prejsť na dohodu z ps úväzku od februara 2011 a keďže nechcem aby mi zbytočne ubehol čas tak kvôli dôchodku sa chcem zaevidovať na úrade práce a keďže už mám odrobených vyše 5 rokov tak mám nárok aj na dávku v nezamestnanosti .Otázka je nebudú sa na mňa pozerať ako na debila ked tam dôjdem a zaregistrujem sa a zároveň im oznámim , že na dohodu budem robiť v tej istej firme .Nerobí to problém ? Nebudú sa vypytovať na to prečo už nerobím na ps a nepovedia , že nemám nárok na dávku lebo je to moja vina , že som prešiel na dohodu z plného skráteného úväzku z neurčitou dobou . Môžem bez problémov tam prísť , dokončiť si školu , poberať tie 4 mesiace dávku a robiť na dohodu po tú maximálnu hranicu aká je určená nejakých 130 eur . Je to síce možno prostá otázka ale vôbec nemám skúsenosti z týmito situáciami a nerád by som po prejdený na dohodu zistil , že ma pošlú do zadku na úrade , účty treba platiť stále .
    Ďakujem za odpoveď

    Dobrovoľne nezamestnaný

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.