Zavrieť

Porady

Odpis PC

Ahoj Poraďáci,
neviete mi niekto povedať, ako si mám odpísať PC v hodnote do 30 000? Dá sa to aj naraz v jednom roku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Zákon o dani z príjmov umožňuje hnuteľný majetok v hodnote do 30 tis. zaúčtovať priamo do nákladov bez odpisovania.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    Mňa by zaujímalo, ak som si tiež tento rok kúpil PC počítač do 30 tisíc a dám ho do režijných nákladov, ako to bude budúci rok, ak si doň kúpim napr. novú grafickú kartu, pamäť a pod, čím by cena prevýšila pôvodných 30 tisíc za PC?

    Tiež by som potreboval poradiť, ako v JU (nie DPH) účtovať kúpu grafického programu (Paint Shop Pro), ktorý stojí 99 USD (okolo 3 tis. Sk)?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Lubomir1
    Mňa by zaujímalo, ak som si tiež tento rok kúpil PC počítač do 30 tisíc a dám ho do režijných nákladov, ako to bude budúci rok, ak si doň kúpim napr. novú grafickú kartu, pamäť a pod, čím by cena prevýšila pôvodných 30 tisíc za PC?

    Tiež by som potreboval poradiť, ako v JU (nie DPH) účtovať kúpu grafického programu (Paint Shop Pro), ktorý stojí 99 USD (okolo 3 tis. Sk)?
    nasledujúci rok to zasa dáš do prevádzkovej réžie. SW tiež tam patrí.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Do prevádzkovej réžie, nejedná sa o spotrebu mateiálu, iba v tom prípade, ak by sa nákup použil na zhotovenie nejakého nového výrobku. Materiálom sa rozumie všetko, čo vstupuje do výroby a vytvára sa z neho nový výrobok.
    pinkrose_md_clr.gif  

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Hmotny majetok s OC 30 000 a menej s dobou pouzitelnosti 1 rok a viac mozes zaradit do DHM alebo uctovat o nom ako o zasobach. Ak ho das do DHM, zaradis ho do prislusnej odpisovej skupiny podla prilohy o ZDP a mozes ho odpisovat rovnomerne alebo zrychlene. Mozes o tomto PC uctovat aj ako o zasobach na karte, resp. ho mozes zauctovat priamo do prev. rezie. Je to na Tebe ako sa rozhodnes. Zober si to z pohladu danovej optimalizacie, co je pre teba vyhodnejsie.
    Ak vykonas na DHM s OC 30 000 a menej TZ prevysujucej hodnotu 30 000, toto TZ pripocitas k OC tohto majetku, ktory sa potom stava HM majetkom odpisovanym na ucely ZDP.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    anto
    Do prevádzkovej réžie, nejedná sa o spotrebu materiálu, , iba v tom prípade, ak by sa nákup použil na zhotovenie nejakého nového výrobku. Materiálom sa rozumie všetko, čo vstupuje do výroby a vytvára sa z neho nový výrobok.
    Prečo ? V zmysle Postupov účtovania v JÚ § 7 ods.2 sa ako materiál účtuje skladový materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly... V zmysle § 5 ods. 6 sa do zásob do doby zaradenia do používania účtuje aj hnuteľný majetok, ktorý sa neeviduje ako dlhodobý hmotný majetok. Podľa mňa sa ako nákup materiálu v JÚ účtuje aj tzv. režijný materiál, drobný majetok, PHL, oleje, súčiastky atď (obdobne ako v PÚ na 501). Do kolónky prevádzková réžia patria podľa mňa najmä služby, energie, finančné náklady.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to betka, to je síce pekné aj správne. Ale otázka aj s následnou podotázkou znela inak.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Vždy je dôležitá interná smernica. Inak by som považovala obstarávanie majetku takýmto spôsobom / v každom roku nejaký dodatok/ za sústo pre daniarov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.