Zavrieť

Porady

S.r.o. sa podiela na založení novej obchodnej spoločnosti.

Dobrý deň, naša s.r.o ja spoluzakladateľom novej obchodnej spoločnosti v Uzbekistane, kde bude mať 75% podiel na HV. Mena v tejto krajine nie je konvertibilná a každoročne devalvuje preto sa chcem spýtať, na nasledovné:
1. zaúčtovanie spoločenskej zmluvy na účtoch 043/367 v celkovej sume podielu prepočítaným súčasným kurzom platným v uvedenej krajine
2. úhrada časti vkladu zaúčovaná na 367/221 v sume 1/3 z celkovej sumy prepočítaná tým istým kurzom ako bod 1.
3. zaradenie podielu do majetku našej s.r.o. po zápise novej s.r.o. do OR v celkovej sume a s použitím kurzu ako je uvedené v bode 1. a zaúčtovanie na účtoch 062/043
4. Úhrada 2/3 vkladu cca o 2-3 roky zaúčtovaná 367/221 kurzom aktuálnym v danom čase.
Je môj postup účtovania správny? A kde zúčtujem rozdiel, ktorý mi vznikne medzi majetkom a úhradami podielov? Suma majektu bude pravdepodobne vyššia ako úhrady.
Ďakujem za Váš čas a ochotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Postup je spravne. Medzi majetkom a uhradami podielov (myslis ako kurzovy rozdiel?) asi na kurzove rozdiely...
    Alebo je to mozne cele brat z pohladu ze by slo vlastne o cenne papiere a tym padom by sa o tom uctovalo rovnako ako o nakupe cennych papierov a zmene ich hodnoty.

    To aky biznis idete robit v takej diere?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Postup nie je správny:

    V prvom rade. Ak ide o 75%-ný podiel, ste materskou spoločnosťou, a účtujete na 061.
    062 použijeme v tom prípade, keď je podiel 20-50%

    Na základe spoločenskej zmluvy (zakl.listiny) účtujeme 061/367-upísanie vkladu, neobstarávam.
    Úhradu účtujeme 367/221, dňom podľa 24/2/a ZU.
    Ak uhrádzate z devízového účtu, vznikajú vám KR (367/663, 563/367)

    monikahel je offline (nepripojený) monikahel

    monikahel
    nie sme materská spoločnosť. 75% podiel máme na HV, ale na rozhodovaní je to 50%. Je to čudné, ale je to tak. takže by som zostala pri 062. no a čo sa týka úhrad, tak realita je taká, že euro sa zmení priamo na mieste - čiže v Uzbekistane na ich menu. Takže žiaden devízový účet ani kurz ECB alebo NBS - mena nie je konvertibilná. Čo s tým - mám z toho trošku gulášik?
    Ďakujem.

    S.r.o. sa podiela na založení novej obchodnej spoločnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.