Zavrieť

Porady

mozem dedit???

dobry den chcel by som sa opytat ci mozem dedit po strykovi[nema potomkov] mojho stareho otca
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    fakoo1 Pozri príspevok
    dobry den chcel by som sa opytat ci mozem dedit po strykovi[nema potomkov] mojho stareho otca
    Ak ešte strýko nezomrel, môže napísať v tvoj prospech závet, v ktorom ťa ustanoví dedičom.
    Ak ten strýko už zomrel a nenechal závet, mohol by si využiť to ustanovenie v tretej skupine "tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa."
    Neznamená to, že ste museli s tým strýkom bývať, mali ste spolu hospodáriť. Vyhľadaj si k tomu staršie príspevky, dozvieš sa podrobnosti.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Flinstone, arizona, Kvaka, JarkaL, alla66, zdenka131
    6

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nepatríš ani do jednej skupiny takže dediť nemôžeš.

    Druhá hlava
    DEDENIE ZO ZÁKONA

    § 473

    (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

    § 474

    (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    (2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

    § 475

    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    § 475a

    Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

    zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

    nedopo je offline (nepripojený) nedopo

    nedopo
    Môže dediť zo závetu.

    SIEDMA ČASŤ
    DEDENIE
    PRVÁ HLAVA
    NADOBÚDANIE DEDIČSTVA

    § 460

    Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

    § 461

    (1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.
    (2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

    § 462

    Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.

    fakoo1 je offline (nepripojený) fakoo1

    fakoo1
    ja som ho ani nepoznal zomrel uz davno niekedy v 70-rokoch {stary otec s nim hospodaril}teraz prebehla roep a zistil som na katasterportali ze tam nieco visi na jeho mene.tak neviem ci sa s tym da nieco robit alebo nie???V sedemdesiatych rokoch prebehlo dedicske konanie dedila jeho zena ktora uz tiez nezije,ale zrejme vsetko nezahrnuli do dedicstva.tak len zistujem co s tym robit???

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    fakoo1 Pozri príspevok
    ja som ho ani nepoznal zomrel uz davno niekedy v 70-rokoch {stary otec s nim hospodaril}teraz prebehla roep a zistil som na katasterportali ze tam nieco visi na jeho mene.tak neviem ci sa s tym da nieco robit alebo nie???V sedemdesiatych rokoch prebehlo dedicske konanie dedila jeho zena ktora uz tiez nezije,ale zrejme vsetko nezahrnuli do dedicstva.tak len zistujem co s tym robit???
    Veľmi nejasne položená prvá otázka, preto trvalo dlho, kým sme sa dopátrali k odpovedi.

    Priama odpoveď na tvoju otázku, čo môžeš po ňom dediť - Áno, môžeš dediť. ALE
    Nie zo zákona, jedine zo závetu. Ak nezanechal závet, nemáš šancu niečo získať, lebo nepatríš do žiadnej skupiny. Navyše tam bola jeho žena, ktorá by aj v tomto prípade bola dedičom. Ak už nežije, tak jej potomkovia, ak ani takí nie sú, tak to pripadne štátu.

    Rozlúč sa s vidinou získania pozemku.
    Naposledy upravil Chobot : 12.10.10 at 06:24

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.