Zavrieť

Porady

Darovanie obchodneho podielu v sro

Je mozne darovat obchodny podiel v spolocnosti na dieta? Resp. previest obchodny podiel bezodplatne (2 spolocnici vo firme - otec a syn, 75 rocny otec sa chce vzdat svojho podielu v prospech syna, ktory sa tymto stane 100% vlastnikom sro). Je nutne urobit darovaciu zmluvu alebo staci len uznesenie VH? Plati syn s tohto prevodu dan? Ak ano, potom zaklad dane je prevedeny podiel? Vopred dakujem za kazdy prispevok k mojej teme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Je možné, a je potrebná aj darovacia zmluva. Syn neplatí.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý den,

    previesť obchodný podiel bezplatne je možné, ale nerealizuje sa to darovacou zmluvou, ale zmluvou o prevode obchodného podielu, ktorá musí obsahovať náležitosti stanovené § 115 ods. 2 Obchodným zákonníkom (bez nej Vám registrový súd nezaregistruje zmenu spoločníka).

    K realizácii zmeny v obchodnom registri potrebujete rozhodnutie jediného spoločníka (len ak to vyplýva zo zakladateľskej listiny, zmluvu o prevode OP, návrh na zápis zmeny). Návrh môžete podať v listinnej forme (platíte súdny poplatok 66 eur) alebo v elektronickej forme (súdny poplatok je 33 eur). S prípravou dokumentov a elektronickým podaním Vám môžem pomôcť, mám zaručený elektronický podpis.

    Samotnú zmenu spoločníka nie je potrebné oznamovať na živnostenský úrad.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Este by som dodal ze netreba z toho nic platit nakolko ide o darovanie medzi blizkymi osobami.

    Zaroven ale bude treba zmenit to, ze s.r.o. tym ze uz ju bude vlastnit len 1 spolocnik nebude moct mat spolocencku zmluvu, ale bude sa to musiet prerobit na zakladatelsku listinu.

    A este jedna dolezita vec. Nasledne akykolvek ukon neplnoletej osoby s podielom (ak ho budete chciet predat, previest atd. bude musiet schvalit SUD. Ale nie ten co vedie obchodny register.
    Naposledy upravil profesional : 13.10.10 at 02:53

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    profesional Pozri príspevok
    Zaroven ale bude treba zmenit to, ze s.r.o. tym ze uz ju bude vlastnit len 1 spolocnik nebude moct mat spolocencku zmluvu, ale bude sa to musiet prerobit na zakladatelsku listinu.
    Už sa nemusí prerábať SZ na ZL. Ostane SZ a len sa tá upraví.Mám to z ORSR.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Maxinka Pozri príspevok
    Už sa nemusí prerábať SZ na ZL. Ostane SZ a len sa tá upraví.Mám to z ORSR.
    Môže ostať samozrejme. Vždy klient si zvolí tú možnosť, čo je pre neho jednoduchšie či urobiť pár stranovú zakladateľskú alebo ponechá spoločenskú zmluvu s jediným spoločníkom.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Dovolim si ale upriamit pozornost na jednu zasadnu vec. O kazdom pravnom ukone s podielom, vratane kazdeho ukonu ktory je sposobily podstatnym sposobom ovplyvnit hodnotu majetku dietata (a teda hoc aj prostrednictvom obchodneho podielu) musi rozhodnut sud. Cize napriklad o schvaleni uctovnej zavierky s.r.o. resp. o schvaleni zapisnice z VH ktorym sa tato schvaluje bude musiet rozhodovat sud. A aj o mnoho inych veci. A toto je dost podstatna komplikacia. Vid zakon o rodine.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Bolo by vhodné uviesť vek dieťaťa.

    kikimi je offline (nepripojený) kikimi

    Kristina M. kikimi
    Dakujem vsetkym za rady. Ide o plnolete dieta. Ale uz je vec vyriesena a ide to cele cez pravnika. Nakoniec si otec ponechal minimalny podiel a ostatok je uz synove.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    keď sa daruje obchodný podiel nerodine-kamarátovi, aké sú daňové náležitisti..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.