Zavrieť

Porady

Uvádzanie do praxe v MŠ

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať,
som riaditeľkou MŠ a zriaďovateľ prijal z Úradu práce nezamestnanú učiteľku, ktorá má ukončené nadstavbové vzdelanie SPgŠ Modra, odbor/špecializácia: vychovávateľstvo a má za sebou prax iba nasledovne:
- v r. 1990 – 1992 – učiteľka ZŠ, náplň práce: anglický, slovenský jazyk, výtvarná výchova
- v r. 1993 – 1993 – vychovávateľka v ZŠ
- v r. 1993 – 1994 – učiteľka ZŠ, náplň práce: anglický, slovenský jazyk
Musí byť táto učiteľka ešte uvádzaná inou pedagogickou zamestnankyňou MŠ do praxe? Ja si myslím, že áno, lebo nemá špecializáciu pre predškolskú výchovu, ( aj sme začali ) ale zriaďovateľ tvrdí, že nie a že nie je nárok ani na príplatok za uvádzanie, ( že vraj sa pýtal na ŠÚ ) lebo, že táto učiteľka už vykonávala činnosť pedagogického zamestnanca.
Prosím Vás o konkrétne a jasné vysvetlenie! Má pravdu zriaďovateľ alebo ja? Uvádzať – neuvádzať? Príplatok áno , alebo nie v tomto príklade? Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    mirka005 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať,
    som riaditeľkou MŠ a zriaďovateľ prijal z Úradu práce nezamestnanú učiteľku, ktorá má ukončené nadstavbové vzdelanie SPgŠ Modra, odbor/špecializácia: vychovávateľstvo a má za sebou prax iba nasledovne:
    - v r. 1990 – 1992 – učiteľka ZŠ, náplň práce: anglický, slovenský jazyk, výtvarná výchova
    - v r. 1993 – 1993 – vychovávateľka v ZŠ
    - v r. 1993 – 1994 – učiteľka ZŠ, náplň práce: anglický, slovenský jazyk
    Musí byť táto učiteľka ešte uvádzaná inou pedagogickou zamestnankyňou MŠ do praxe? Ja si myslím, že áno, lebo nemá špecializáciu pre predškolskú výchovu, ( aj sme začali ) ale zriaďovateľ tvrdí, že nie a že nie je nárok ani na príplatok za uvádzanie, ( že vraj sa pýtal na ŠÚ ) lebo, že táto učiteľka už vykonávala činnosť pedagogického zamestnanca.
    Prosím Vás o konkrétne a jasné vysvetlenie! Má pravdu zriaďovateľ alebo ja? Uvádzať – neuvádzať? Príplatok áno , alebo nie v tomto príklade? Ďakujem!
    Zriaďovateľ má pravdu. Neuvádzať! Nie je dôvod. Dotyčná predsa už pedagogickú prax má. Zákon 317/2009 hovorí o pedagogickej praxi, nie je rozšpecifikovaná na pedagogickú prax v MŠ, ZŠ atď. Zákon pozná len pedagogickú prax. Takže dotyčná pedagogickú prax má, nezaraďuje sa ako začínajúca učiteľka, tým pádom nemáte nárok ani na príplatok uvádzajúceho učiteľa.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    mirka005 Pozri príspevok
    Ďakujem za Vašu skorú odpoveď, aspoň som spokojná. Vieme na čom sme, lebo ani jedna moja pani učiteľka nechcela robiť uvádzanie- "zaúčanie") zadarmo, nakoľko táto učiteľka nemá vôbec žiadne skúsenosti s deťmi v MŠ ( písomnosti, výchovno-vzdelávacia činnosť, formy vyučovania,....). Takže nemusí robiť ani písomné prípravy, nič? Tiež sa chcem spýtať, ako mohla učiť v ZŠ, keď nemá vysokoškolské vzdelanie? A či ju mohol zriaďovateľ zaradiť iba do 7. a nie do 8. triedy? Ešte raz ďakujem!
    Pracovná náplň platí rovnako pre ňu ako pre Vás. Teda so všetkým čo k tomu patrí. Učiť v ZŠ bez VŠ vzdelania II. stupňa, nemohla ani podľa starej vyhlášky, podľa novej tobôž, hoci poslednou novelizáciou vyhlášky 437/2009 sú tam nejaké výnimky na vyučovanie cudzích jazykov. K tomu zaradeniu, ak má ukončené len úplné stredoškolské vzdelanie a nie je pedagogického smeru, mohol ju zriaďovateľ zamestnať ale len ako nekvalifikovanú a jej zaradenie je v 7 PT.V 8 PT by bola zaradená ak je plne kvalifikovaná pre MŠ zo stredoškolským vzdelaním. Nakoľko nejakú tú pedagogický prax má, takže by bola v tomto prípade zaradená do 8 PT ako samostatný pedagogický zamestnanec.

    julia2 je offline (nepripojený) julia2

    julia2
    Nám šupli do škd tiež takúto, kt. nemá žiadne ped, skúsenost.Škola zoberie za ňu peniaze a my sa máme trápiť.nakoniec mi zobere robotu, lebo mám len stredoškolské a ona si robí Bc.

    mirka005 je offline (nepripojený) mirka005

    mirka005
    Ďakujem za Vašu skorú odpoveď, aspoň som spokojná. Vieme na čom sme, lebo ani jedna moja pani učiteľka nechcela robiť uvádzanie- "zaúčanie") zadarmo, nakoľko táto učiteľka nemá vôbec žiadne skúsenosti s deťmi v MŠ ( písomnosti, výchovno-vzdelávacia činnosť, formy vyučovania,....). Takže nemusí robiť ani písomné prípravy, nič? Tiež sa chcem spýtať, ako mohla učiť v ZŠ, keď nemá vysokoškolské vzdelanie? A či ju mohol zriaďovateľ zaradiť iba do 7. a nie do 8. triedy? Ešte raz ďakujem!

    Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

    Janka 52
    Sabadka Pozri príspevok
    Pracovná náplň platí rovnako pre ňu ako pre Vás. Teda so všetkým čo k tomu patrí. Učiť v ZŠ bez VŠ vzdelania II. stupňa, nemohla ani podľa starej vyhlášky, podľa novej tobôž, hoci poslednou novelizáciou vyhlášky 437/2009 sú tam nejaké výnimky na vyučovanie cudzích jazykov. K tomu zaradeniu, ak má ukončené len úplné stredoškolské vzdelanie a nie je pedagogického smeru, mohol ju zriaďovateľ zamestnať ale len ako nekvalifikovanú a jej zaradenie je v 7 PT.V 8 PT by bola zaradená ak je plne kvalifikovaná pre MŠ zo stredoškolským vzdelaním. Nakoľko nejakú tú pedagogický prax má, takže by bola v tomto prípade zaradená do 8 PT ako samostatný pedagogický zamestnanec.
    Otázka: Ako mohla učiť na ZŠ, keď nemala VŠ:

    Do 31.3.2002 do pracovného pomeru mohli byť prijatí uchádzači s ÚSO vzdelaním na výkon činnosti učiteľa ZŠ alebo SŠ. U týcho zamestnancov, čiže tých, ktorí boli prijatí do 31.3.2002 sa zachovala výnimka zo vzdelania aj v ďalších právnych predpisoch. Títo učitelia môžu naďalej pôsobiť ako učitelia. /Majú - 5 rokov zo započítanej praxe. Je to vlastne jediná výnimka, ktorá sa zachovala aj pri dnešných predpisoch /§ 61 od. 2 zák. 317/2009 Z.z.
    Ak mala menovaná výnimku zo vzdelania v kategórii učiteľ ZŠ, pri prechode do kategóriu učiteľ MŠ jej neplatí.

    Uvádzanie do praxe v MŠ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.