Zavrieť

Porady

plesne, ale nie na stenách

Ahojte, máme doma problém. Objavili sa nám doma plesne, ale nie na stenách. Teda už aj tam boli, ale po troche a stíhame ich likvidovať. Teraz sa nám však objavili na rôznych miestach - pod posteľou (máme posteľ s úložným priestorom a tam už je tiež), pod skriňami (to som cítila podľa zápachu), ale aj v skriniach, napríklad na turistických vakoch, košíku, na jedných letných topánkach, na papučkách, ktoré boli len tak položené na stolíku (všetko sme zatiaľ neprehliadli). Dokonca aj na kočíku, ktorý sme mali v izbe poskladaný a nebol používaný asi mesiac. Je to taká sivá pleseň, skôr to vyzerá ako zaprášené. Mám podozrenie, že sa objavila cca pred mesiacom, lebo dovtedy sme s takýmto niečim nemali problém. Asi to bolo v čase, keď sme ešte veľmi nekúrili, ale vonku bolo dosť vlhko. Avšak divné je, že je takmer po celom dome. Poradíte, čo s tým?????? A viete niekto, čo to vlastne môže byť - teda aký druh alebo čo? Niektoré veci som už oprala v save, ale ono je to asi ozaj všade, tak či sa máme vysťahovať a dom zaliať savom, alebo čo?
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mne sa to objavovalo na chalupe - ako píšeš - pokiaľ som nenechala stále otvorené vetracie okienka.
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

fíha! tak okrem vetrania bude asi nutné s niektorými vecami sa lepšie rozlúčiť, pretože napadnuté drevo a poťahovina postele to nezvládne.
Neviem aké máte podlahy, ale pokúste sa poprášiť /pomocou sitka/ chlorovým vápnom a nechajte pôsobiť, tým pádom, ale miestnosť bude niekoľko dní neobytná. No a tak ako píšete, vyprať čo sa dá, no pleseň si už našla svoje miesto a bude sa snažiť nevzdať sa, čo len na malom kúsočku nebude zlikvidovaná. Predpokladám, že v zime ten boj s ňou bude veľmi náročný.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Treba kúpiť vlhkomer a merať vlhkosť.Nepíšete či bývate v novostavbe alebo ste po nejakej rekonštrukcii.Treba viac kúriť a nárazovo vetrať,to plesne neznášajú.
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

a na prievan - ten vraj plesne vysušuje.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Mojou zásadou je vetrať čo najviac,preto nie je nezvyklé,keď pri mínus 15 mám aj hodinu okná dokorán.
Dupľovane platí pri objektoch,kde je nadmerná vlhkosť a človek nie je schopný sa jej len tak ľahko zbaviť.
Pri rannom vetraní si neviem predstaviť mať zatvorené skrine.
Tu však vyzerá byť väčší problém (aspoň podľa popisu),treba odstrániť najprv príčinu,savom sa odstránia iba následky.
1 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Bolo by dobré vedieť, teda zistiť príčinu objavovania plesní, prečo sa stále tvoria? Bud je zlá izolácia pod a okolo domu-čím vlhnú múry a tým sa tvoria plesne, alebo je zlý materiál pod podlahou(nebol použitý materiál, ktorý "nedýcha"? a preto sa robia plesne?) Takže najprv by som si zistila to, lebo asi likvidujete a snažíte sa zničiť plesne, ktoré vznikajú stále, len aby to nebolo zbytočné...Predpokladám, že máte dieťa(uvádzate,že plesne napadli aj kočík), tak bolo by naozaj vhodné zistiť príčinu stáleho vznikania, lebo deťom také prostredie škodí. Predpokladám, že bývate v novostavbe a tento problém sa netýka len vás, ale aj vašich susedov...či nie?
2 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

berryB Pozri príspevok
Ahojte, máme doma problém. Objavili sa nám doma plesne, ale nie na stenách. Teda už aj tam boli, ale po troche a stíhame ich likvidovať. Teraz sa nám však objavili na rôznych miestach - pod posteľou (máme posteľ s úložným priestorom a tam už je tiež), pod skriňami (to som cítila podľa zápachu), ale aj v skriniach, napríklad na turistických vakoch, košíku, na jedných letných topánkach, na papučkách, ktoré boli len tak položené na stolíku (všetko sme zatiaľ neprehliadli). Dokonca aj na kočíku, ktorý sme mali v izbe poskladaný a nebol používaný asi mesiac. Je to taká sivá pleseň, skôr to vyzerá ako zaprášené. Mám podozrenie, že sa objavila cca pred mesiacom, lebo dovtedy sme s takýmto niečim nemali problém. Asi to bolo v čase, keď sme ešte veľmi nekúrili, ale vonku bolo dosť vlhko. Avšak divné je, že je takmer po celom dome. Poradíte, čo s tým?????? A viete niekto, čo to vlastne môže byť - teda aký druh alebo čo? Niektoré veci som už oprala v save, ale ono je to asi ozaj všade, tak či sa máme vysťahovať a dom zaliať savom, alebo čo?
Ak vznikajú plesne, tak v prevažnej väčšine ju spôsobuje nadmerné vlhko. Už ti bolo poradené odmerať vlhkosť v byte. Ak budú vyššie hodnoty, tak treba zainvestovať do odvlhčovača, sú rôzne typy, elektrické aj pasívne.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
Ak vznikajú plesne, tak v prevažnej väčšine ju spôsobuje nadmerné vlhko. Už ti bolo poradené odmerať vlhkosť v byte. Ak budú vyššie hodnoty, tak treba zainvestovať do odvlhčovača, sú rôzne typy, elektrické aj pasívne.
Ak pasívnym odvlhčovačom myslíš niečo ako Ceresit, tak tie sú nanič. Nemá to taký účinok ako elektrický odvlhčovač (máme odskúšané jedno aj druhé http://www.porada.sk/t64256-nadmerna...a-ceresit.html)
3 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Llívia Pozri príspevok
Ak pasívnym odvlhčovačom myslíš niečo ako Ceresit, tak tie sú nanič. Nemá to taký účinok ako elektrický odvlhčovač (máme odskúšané jedno aj druhé http://www.porada.sk/t64256-nadmerna...a-ceresit.html)
No určite to nemá taký účinok, to je logické. Ale ak niekomu plesnivie stena v stavanej skrini, tak tam nebude montovať elektrický odvlhčovač...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

BerryB má tú pleseň všade, nielen v skrini, takže Ceresit a pod. by jej moc nepomohol
Inak, my sme vtedy do Ceresitu vrazili dosť a skutočne to boli len zbytočne vyhodené peniaze. A tiež sme mali pleseň nielen na stenách, ale aj pod kobercom, v skrini na spodných policiach, na posteliach (s úložným priestorom, takže pod nimi nebol žiaden priestor, kadiaľ by mohol cirkulovať vzduch).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Súhlasím, že jej asi Ceresit nepomôže. Potrebuje niečo účinnejšie.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dala si pomerne málo informácií,aby sa dalo bližšie určiť z čoho plesne vznikajú.
Je to dom, byt? Nový, starý? Ako dlho tam bývate, ked doteraz ste problém s plesňami nemali? Píšeš, že sa objavil zhruba pred mesiacom. Nemenili ste napr.okná za plastové? Alebo nejaké iné úpravy v dome...?

Vetranie a kúrenie je určite dôležité, ale to čo opisuješ je dosť veľká vlhkosť, takže bežné tabletkové ceresity,či savá problém neodstránia.
Treba zistiť príčinu a odstrániť ju, alebo zainvestovať do dobrého elekt. vysúšača.

V tak vlhkom dome ako opisuješ trochu pomôže aj rozmiestnenie nábytku ( nábytok na nožičkách, skrine ďalej od steny, odstrániť úložný priestor pod posteľou ak je to možné a pod.) , aby vzduch prúdil všade dookola.

Popozeraj tu na Porade aj staršie témy o vlhkosti v dome, je tu veľa príspevkov.
6 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

ale už nepomôže žiadny odvlhčovač, otázka bola ako zlikvidovať pleseň a tá sama od seba nezuteká, tým že bude byt vysušený...vetranie je prevencia a samozrejme nutnosť najmä v novostavbe nepomôžú žiadne odvlhčovače, ak stavba nebola riadne vysušená pred obývaním. No to ale nik z nás nevie, či to je novostavba a tento problém mohol nastať aj v staršom dome, ak nebol dobre vetraný a nie je žiadna vzduchotechnika. Spomína sa napríklad manželská postel, s odkladacím priestorom, no tak tam je možné aké odvlhčovanie pod ňou, ak je zvlhnutá a plesnivá jediné riešenie je zbaviť sa jej..žiaľ
2 0
berryB berryB

berryB je offline (nepripojený) berryB

ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ráno som si už polovicu rád prečítala, tak pokračujeme v odstraňovaní plesní, niečo vyhadzujeme (aspoň sa KONEČNE zbavíme niektorých haraburdov, ktoré sme ozaj len prekladali) a zvyšok umývame alebo namáčame vo vode so savom. Pýtali ste sa, kde vlastne bývame - bývame v dome. Dom je úplne pôvodne z roku 1850, ale prerábaný asi 10 rokov predtým, ako sme sa sem nasťahovali. Majitelia ho skôr využívali ako chatu, chodili sem tak cca 2-krát do roka. Dom je z dvoch strán zateplený. Tento rok sme nerobili žiadne úpravy, ale minulý rok sme dávali dve plastové okná (dom má 5 okien, už len jedno je pôvodné) a aj dvere. Dnes som bola aj vo firme, ktorá nám robila plávajúcu podlahu, lebo sa nám približne pred tým mesiacom trochu zvlnila, napriek tomu, že už bola robená minulý rok a samozrejme tam spravili aj dilatačnú škáru. Majiteľka (moja známa) hovorila, že tento rok bola naozaj nadmerná vlhkosť. Za 25 rokov, čo bývajú vo svojom dome, nikdy necítila v pivnici takú vlhkosť, ako tento rok, takže asi na tom niečo bude. Volala som aj so sestrou, ktorá mala podobný problém ako my rok po nasťahovaní sa do staršieho domu - všetko im plesnelo - aj tak, ako nám, ale aj steny. No a tiež sa popasovali s tým a nemajú problém a teraz si kúpili - mimochodom veľmi kvalitný - odvlhčovač, aby to poistili. Tiež som sa už pýtala aj na nejaký merač vlhkosti, ešte niečo pohľadám na internete. Inak ono to poznať, že tie plesne už nepostupujú. Keď vznikali, tak som to normálne cítila pri vchode do domu, len som ich nehľadala, kde sa množia. Ešte raz ďakujem za všetky rady .
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

ubka Pozri príspevok
...
Spomína sa napríklad manželská postel, s odkladacím priestorom, no tak tam je možné aké odvlhčovanie pod ňou, ak je zvlhnutá a plesnivá jediné riešenie je zbaviť sa jej..žiaľ
Celá posteľ nechytá vlhkosť, iba tá odkladacia časť, ktorá je takmer na zemi. Nám sa dala našťastie odmontovať, takže posteľ zostala na nožičkách a voľne dýcha.
2 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Janka, ja viem, že si to myslela dobre, lenže keď je posteľ na drevenej konštrukcii, tak sa plesne nezbavíš, iba ju utlmíš a rovnako poťahovina..no ja by som na takej posteli nechcela spať a dýchať v noci spóry plesní( je len dobré, ak sa vám podarilo včas zistiť nedostatok postele s úložným priestorom.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
berryB Pozri príspevok
ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ráno som si už polovicu rád prečítala, tak pokračujeme v odstraňovaní plesní, niečo vyhadzujeme (aspoň sa KONEČNE zbavíme niektorých haraburdov, ktoré sme ozaj len prekladali) a zvyšok umývame alebo namáčame vo vode so savom. Pýtali ste sa, kde vlastne bývame - bývame v dome. Dom je úplne pôvodne z roku 1850, ale prerábaný asi 10 rokov predtým, ako sme sa sem nasťahovali. Majitelia ho skôr využívali ako chatu, chodili sem tak cca 2-krát do roka. Dom je z dvoch strán zateplený. Tento rok sme nerobili žiadne úpravy, ale minulý rok sme dávali dve plastové okná (dom má 5 okien, už len jedno je pôvodné) a aj dvere. Dnes som bola aj vo firme, ktorá nám robila plávajúcu podlahu, lebo sa nám približne pred tým mesiacom trochu zvlnila, napriek tomu, že už bola robená minulý rok a samozrejme tam spravili aj dilatačnú škáru. Majiteľka (moja známa) hovorila, že tento rok bola naozaj nadmerná vlhkosť. Za 25 rokov, čo bývajú vo svojom dome, nikdy necítila v pivnici takú vlhkosť, ako tento rok, takže asi na tom niečo bude. Volala som aj so sestrou, ktorá mala podobný problém ako my rok po nasťahovaní sa do staršieho domu - všetko im plesnelo - aj tak, ako nám, ale aj steny. No a tiež sa popasovali s tým a nemajú problém a teraz si kúpili - mimochodom veľmi kvalitný - odvlhčovač, aby to poistili. Tiež som sa už pýtala aj na nejaký merač vlhkosti, ešte niečo pohľadám na internete. Inak ono to poznať, že tie plesne už nepostupujú. Keď vznikali, tak som to normálne cítila pri vchode do domu, len som ich nehľadala, kde sa množia. Ešte raz ďakujem za všetky rady .
Nezbavili ste sa jej len ste ju oklamali.Ona sa vráti a bude ešte horšie.Ten dom bude potrebovať komplet rekonštrukciu.Plastové okná sú dobrá vec ale niekdy dokážu narobiť veľa neplechy.
3 0
berryB berryB

berryB je offline (nepripojený) berryB

arizona Pozri príspevok
Celá posteľ nechytá vlhkosť, iba tá odkladacia časť, ktorá je takmer na zemi. Nám sa dala našťastie odmontovať, takže posteľ zostala na nožičkách a voľne dýcha.
chystáme sa urobiť to isté
0 0
berryB berryB

berryB je offline (nepripojený) berryB

ubka Pozri príspevok
Janka, ja viem, že si to myslela dobre, lenže keď je posteľ na drevenej konštrukcii, tak sa plesne nezbavíš, iba ju utlmíš a rovnako poťahovina..no ja by som na takej posteli nechcela spať a dýchať v noci spóry plesní( je len dobré, ak sa vám podarilo včas zistiť nedostatok postele s úložným priestorom.
no, pred dvoma rokmi sme kupovali posteľ aj s matracmi za vyše 30 000, takže vyhadzovať ju nebudem...inak samotné drevo vraj oveľa horšie chytá pleseň, ako drevotrieska. Žiaľ, aj tak drahá posteľ je z drevotriesky
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Merač vlhkosti majú aj digitálne izbové teplomery alebo meteostanice.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať