Zavrieť

Porady

Dlh na výživnom

Dobrý deň,

S manželom máme takýto problém:Jeho bývalá manželka ho chce zažalovať za dlh na jedno výživné za mesiac 04/2009. My s manželom ale tvrdíme, že žiadny dlh neexistuje.
Pre upresnenie:manžel mal pojednávanie o rozvode 1.4.2009. Tu bolo rozhodnuté, že bude platiť 400 eur/2 deti(sám navrhol čiastku) s tým, že sa s bývalou ústne dohodol, že za 04/2009 jej zaplatí 199 eur na deti, 50 eur za úver na byt a 150 eur za nájom na byt(čo robil každý mesiac až do rozvodu),pretože nevedel do kedy pošle súd rozhodnutie.
Problém nastal keď prišiel rozsudok s pečiatkou 14.4.2009, v ktorom sa píše že je povinný prispievať výživným 200 eur na každé dieťa do 15. dňa v mesiaci mesiac dopredu. Z tohto titulu si bývalá nárokuje vyplatenie 200 eur, ktoré jej dlhuje za 04/2010.Manželovi bol ale tento rozsudok doručený až 17.4.2009.

Vie mi niekto poradiť ako z tohto kruhu von a kto má vlastne pravdu? Má bývalá šancu vôbec uspieť?
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

nezalezi na tom aky datum je na rozhodnuti, podstatny je datum dorucenia ... v tvojom pripade sa rozhodnutie prvy krat uplatni na vyzivne splatne v maji
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak súd vyslovene nepriznal vo výroku rozsudku výživné skôr, povinnosť vzniká až po doručení rozsudku.

Vyhlásený rozsudok sa stáva záväzným pre súd v tom zmysle, že jeho výrok nie je možné zmeniť (§ 156 ods. 4 OSP).
Rozsudok nadobúda právoplatnosť po doručení poslednému účastníkovi konania. Ak nie je v rozsudku určená lehota na plnenie, je rozsudok vykonateľný, len čo nadobudne právoplatosť.
Právoplatný rozsudok zaväzuje účastníkov a orgány - je exekučným titulom.
Naposledy upravil Mária27 : 14.10.10 at 10:17
2 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Mária27 Pozri príspevok
Ak súd vyslovene nepriznal vo výroku rozsudku výživné skôr, povinnosť vzniká až po právoplatnosti rozsudku.

Vyhlásený rozsudok sa stáva záväzným pre súd v tom zmysle, že jeho výrok nie je možné zmeniť (§ 156 ods. 4 OSP).
Rozsudok nadobúda právoplatnosť po doručení poslednému účastníkovi konania. Ak nie je v rozsudku určená lehota na plnenie, je rozsudok vykonateľný, len čo nadobudne právoplatosť.
Právoplatný rozsudok zaväzuje účastníkov a orgány - je exekučným titulom.
nemas pravdu

rozsudky tykajuce sa vyzivneho su predbezne vykonatelne aj v pripade ze to sud v rozsudku vyslovne neuviedol, to znamena ze povinnost riadit sa podla nich nastava okamzite po doruceni, nezavisle na tom ci su pravoplatne alebo nie ...
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Základný problém bol v tom, že ho chce ex zažalovať pokiaľ som dobre čítala za údajne nezaplatené výživné za jeden mesiac. No nech skúsi. Jej oznámenie nikto neprijme nakoľko v zákone je vyslovene napísané "..... neuhradené tri mesiace v priebehu troch dvoch rokov" a táto podmienka pre začatie trestného stíhania a prípadnú exekúciu nie je splnená.
Naposledy upravil willma : 14.10.10 at 20:23
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

willma Pozri príspevok
Základný problém bol v tom, že ho chce ex zažalovať pokiaľ som dobre čítala za údajne nezaplatené výživné za jeden mesiac. No nech skúsi. Jej oznámenie nikto neprijme nakoľko v zákone je vyslovene napísané "..... neuhradené tri mesiace v priebehu troch rokov" a táto podmienka pre začatie trestného stíhania a prípadnú exekúciu nie je splnená.
ja mam pocit, ze podmienka "neuhradené tri mesiace v priebehu troch rokov" sa tyka len trestneho stihania, nie pre pripadnu exekuciu ... na exekutora sa mozno obratit aj 1 den po lehote splatnosti pri co i len 1 eurovom dlhu ... alebo sa mylim ?
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

bubkoch nemýliš sa, exekútor môže vymáhať aj 1 euro a aj ho vymáhať bude, pretože v návrhu na vykonanie exekúcie bude iba suma zameškaného výživného a nie za ktorý mesiac, preto ak dôjde k exekúcii, treba hneď podať námietku a doložiť VŠETKY doklady, aby si exekútor mohol spočítať, že tam zameškané nie je.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

a okrem iného by mu musel exekúciu schváliť súd. Ten po predložených dokladoch s exekúciou súhlasiť nebude.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

neviem... ale ak by som rátal že hneď 17.4 by bolo rozhodnutie právoplatné, tak za pomernú časť apríla je povinný zaplatiť 187 eur... čiže ak zaplatil 199 tak má dokonca za uvedený mesiac zaplatné o 12 eur viac... takže tá požiadavka doplatiť 200 eur je neopodstatnená...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Flinstone Pozri príspevok
neviem... ale ak by som rátal že hneď 17.4 by bolo rozhodnutie právoplatné, tak za pomernú časť apríla je povinný zaplatiť 187 eur... čiže ak zaplatil 199 tak má dokonca za uvedený mesiac zaplatné o 12 eur viac... takže tá požiadavka doplatiť 200 eur je neopodstatnená...
ziadna pomerna cast sa nepocita ... nie je mozne platit inu sumu nez uvedenu v rozsudku ... plati sa v stanovenom termine: pred dorucenim stare vyzivne, po doruceni nove vyzivne, nic sa nepreratava
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

bubkoch Pozri príspevok
ziadna pomerna cast sa nepocita ... nie je mozne platit inu sumu nez uvedenu v rozsudku ... plati sa v stanovenom termine: pred dorucenim stare vyzivne, po doruceni nove vyzivne, nic sa nepreratava
aké staré výživné tu spomínaš? Zrejme si neprečítal otázku zadávateľa. Tu sa jedná o prvotné rozhodnutie. Čiže pred právoplatnosťou neexistoval rozsudok ktorý by určoval jeho povinnosť platiť a koľko. Takže podľa mňa platí, čo som napísal vyššie.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Flinstone Pozri príspevok
aké staré výživné tu spomínaš? Zrejme si neprečítal otázku zadávateľa. Tu sa jedná o prvotné rozhodnutie. Čiže pred právoplatnosťou neexistoval rozsudok ktorý by určoval jeho povinnosť platiť a koľko. Takže podľa mňa platí, čo som napísal vyššie.
to co si napisal rozhodne neplati, a to bez ohladu na to co som napisal ja ...
ak v rozsudku sudu nie je uvedeny mesiac, od ktoreho sa plati vyzivne (co nepredpokladam, sud by mal uviest od ktoreho mesiaca plati povinnost platit vyzivne, ale v otazke tento fakt nie je uvedeny) tak povinnost platit nastava dnom dorucenia, je termin splatnosti napr. 14. v mesiaci, a rozsudok je doruceny 20. v mesiaci, prve vyzivne sa ma zaplatit 14. nasledujuci mesiac vo vyske uvedenej v rozsudku
0 1
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

bubkoch Pozri príspevok
to co si napisal rozhodne neplati, a to bez ohladu na to co som napisal ja ...
ak v rozsudku sudu nie je uvedeny mesiac, od ktoreho sa plati vyzivne (co nepredpokladam, sud by mal uviest od ktoreho mesiaca plati povinnost platit vyzivne, ale v otazke tento fakt nie je uvedeny) tak povinnost platit nastava dnom dorucenia, je termin splatnosti napr. 14. v mesiaci, a rozsudok je doruceny 20. v mesiaci, prve vyzivne sa ma zaplatit 14. nasledujuci mesiac vo vyske uvedenej v rozsudku
v prvotnom rozsudku nenapíšu odkedy, lebo ani netušia kedy bude právoplatný rozsudok, ktorý vôbec určuje povinnosť platiť. Povinným sa stáva právoplatnosťou rozsudku. To s termínom splatnosti nemá nič spoločné.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Flinstone Pozri príspevok
v prvotnom rozsudku nenapíšu odkedy, lebo ani netušia kedy bude právoplatný rozsudok, ktorý vôbec určuje povinnosť platiť. Povinným sa stáva právoplatnosťou rozsudku. To s termínom splatnosti nemá nič spoločné.
prosim ta prestan uz vypisovat nezmysly ...
rozsudky odsudzujuce na platnie vyzivneho su PREDBEZNE VYKONATELNE, t.j. povinnost riadit sa podla nich nastava okamihom dorucenia, bez ohladu na to ci su pravoplatne alebo nie su
ak je v rozsudku uvedene ze si povinny platit vyzivne od napr. 11/2010, tak si povinny platit od 11/2010 aj ked rozsudok nadobudne pravoplatnost o 2 roky (po pripadnom odvolani na krajsky sud)
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

nieco na potvrdenie:
http://moje.hnonline.sk/node/3198

V zmysle §162 ods. 1 a 2 Občianskeho súdneho poriadku: "Pri rozsudkoch predbežne vykonateľných plynie lehota na plnenie od ich doručenia. Predbežne vykonateľné sú rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného alebo pracovnej odmeny za posledné tri mesiace pred vyhlásením rozsudku".
Takže na rozdiel od rozsudkov v iných veciach je vykonateľnosť rozsudkov o výživnom predbežne vykonateľná, takže je potrebné platiť podľa nového súdneho rozhodnutia hoci ešte nenadobudlo právoplatnosť.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

bubkoch Pozri príspevok
... tak povinnost platit nastava dnom dorucenia, je termin splatnosti napr. 14. v mesiaci, a rozsudok je doruceny 20. v mesiaci, prve vyzivne sa ma zaplatit 14. nasledujuci mesiac vo vyske uvedenej v rozsudku
bubkoch Pozri príspevok
prosim ta prestan uz vypisovat nezmysly ...
rozsudky odsudzujuce na platnie vyzivneho su PREDBEZNE VYKONATELNE, t.j. povinnost riadit sa podla nich nastava okamihom dorucenia, bez ohladu na to ci su pravoplatne alebo nie su
ak je v rozsudku uvedene ze si povinny platit vyzivne od napr. 11/2010, tak si povinny platit od 11/2010 aj ked rozsudok nadobudne pravoplatnost o 2 roky (po pripadnom odvolani na krajsky sud)
a ja tu vypisujem nezmysly...
sám si odporuješ... v jednom príspevku podľa teba je povinný zaplatiť až v najbližší splatný termín a len toľko koľko je určené (za pomernú časť mesiace nie) a v druhom príspevku tvrdíš, že povinnosť nastáva okamihom doručenia. Z teba musia mať exekútori radosť...
HOWG
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Flinstone Pozri príspevok
a ja tu vypisujem nezmysly...
sám si odporuješ... v jednom príspevku podľa teba je povinný zaplatiť až v najbližší splatný termín a len toľko koľko je určené (za pomernú časť mesiace nie) a v druhom príspevku tvrdíš, že povinnosť nastáva okamihom doručenia. Z teba musia mať exekútori radosť...
HOWG

lol, vsak to si vobec neodporuje ... ale to by si musel chapat, co znamena "povinnosť nastáva okamihom doručenia"
pls uz sa tu nestrapnuj
0 1
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

bubkoch Pozri príspevok
lol, vsak to si vobec neodporuje ... ale to by si musel chapat, co znamena "povinnosť nastáva okamihom doručenia"
pls uz sa tu nestrapnuj
Ako čítam, si pravdepodobne expert na právo a rodinné zvlášť. Akurát mi u teba chýba, po prečítaní viacerých príspevkoch od teba, elementárny kus slušnej argumentácie a akejkoľvek možnosti pripustenia si, že by niekto mohol mať väčšie skúsenosti, odbornosť a príslušné vzdelanie. Len nechápem jedno, ako si si nemohol nevšimnúť riadnu blbosť v jednom mojom príspevku a ešte ho aj s chybou odcitovať. A za ďalšie zadávateľa zaujímalo, či je povinný zaplatiť celý apríl a nie vykonateľnosť, ktorú tu dookola riešiš.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

willma Pozri príspevok
Ako čítam, si pravdepodobne expert na právo a rodinné zvlášť. Akurát mi u teba chýba, po prečítaní viacerých príspevkoch od teba, elementárny kus slušnej argumentácie a akejkoľvek možnosti pripustenia si, že by niekto mohol mať väčšie skúsenosti, odbornosť a príslušné vzdelanie. Len nechápem jedno, ako si si nemohol nevšimnúť riadnu blbosť v jednom mojom príspevku a ešte ho aj s chybou odcitovať. A za ďalšie zadávateľa zaujímalo, či je povinný zaplatiť celý apríl a nie vykonateľnosť, ktorú tu dookola riešiš.
ak si si nevsimla, tak reagujem slusne, ale ak niekto aj po upozorneni na chyby opakovane pise bludy a este je mudry, tak to uz je vela aj na kona ..
a nakoniec, to co zadavatela zaujimalo, som zodpovedal v jednom z prvych prispevkov
koncim debatu, myslim ze v linku sa v sulade so mnou vyjadril daleko vacsi odbornik na rodinne pravo
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

ja som toho istého názoru ako bubkoch - rozsudky o výživnom sú predbežne vykonateľné dňom doručenia (a je to aj exekučne vymáhateľné aj pred právoplatnosťou-to už som niekde písala)
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

iriska Pozri príspevok
ja som toho istého názoru ako bubkoch - rozsudky o výživnom sú predbežne vykonateľné dňom doručenia (a je to aj exekučne vymáhateľné aj pred právoplatnosťou-to už som niekde písala)
lenže celá polemika čo viedol ohľadne toho že je predbežne vykonateľné, nebola to čo sa zadávateľka pýtala... otázka sa toho netýkala, ale či je povinný zaplatiť za celý apríl, resp. či je dlžný 200 eur alebo nie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať