Zavrieť

Porady

Mozem dedit po partnerovi s ktorym zijem v spolocnej domacnosti?

Dobry den, vie mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade:
- zijem s priatelom v spolocnej domacnosti cca 7 rokov (najprv 4 roky v podnajme, teraz 3 roky v jeho dome)
- majitelom nehnutelnosti je on, ja tu mam trvaly pobyt (len par mesiacov), on ma trvaly pobyt este v rodicovskom dome
- mame spolu jedno dieta

Moze mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade?
Predpokladam ze asi hlavnym dedicom je jeho dieta, avsak ma aj sestru a rodicov - su v takomto pripade uprednostneni pri dedeni jeho rodicia a surodenci, alebo partnerka s ktorou zil v polocnej domacnosti a mali spolu dieta?
Dakujem za informacie, pripadne za link na zakon kde by som nasla odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    kika1976 Pozri príspevok
    Dobry den, vie mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade:
    - zijem s priatelom v spolocnej domacnosti cca 7 rokov (najprv 4 roky v podnajme, teraz 3 roky v jeho dome)
    - majitelom nehnutelnosti je on, ja tu mam trvaly pobyt (len par mesiacov), on ma trvaly pobyt este v rodicovskom dome
    - mame spolu jedno dieta

    Moze mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade?
    Predpokladam ze asi hlavnym dedicom je jeho dieta, avsak ma aj sestru a rodicov - su v takomto pripade uprednostneni pri dedeni jeho rodicia a surodenci, alebo partnerka s ktorou zil v polocnej domacnosti a mali spolu dieta?
    Dakujem za informacie, pripadne za link na zakon kde by som nasla odpovede.
    Občiansky zákonník:

    PRVÁ HLAVA
    NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
    § 460 Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

    DEDENIE ZO ZÁKONA

    § 473 (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.


    § 474
    (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedív druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorísa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
    (2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
    § 475 (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    § 475a Ak žiadny dedič nededív tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededížiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

    Z uvedeného vyplýva, že v prvom rade dedí vaše dieťa.
    Ty nedediš, nakoľko nie ste manželia.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    arizona, doktor23, ivka70, zalobaba, Marína, terezamaria, Mária27, zdenka131, veronikasad, kika1976
    10

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by stav zostal taký ako je teraz, dedilo by len jeho dieťa (alebo deti, ak by ich mal viac). Deti (potomci) môžu dediť v prvej skupine aj bez manželky, manželka bez detí by prešla do druhej skupiny.
    Ak sa dedí v prvej skupine, ďalšie skupiny sa neberú do úvahy.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    Mária.K., sarasara, doktor23, rodina1, hanelie, arizona, Lubaba, Danielle369, terezamaria, zdenka131
    10

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spolučná domácnosť neznamená rovnaký trvalý pobyt, ani spoločné bývanie.

    § 115 obč. zákonníka
    Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

    Spoločná domácnosť je to iste, čo domácnosť v § 115.

    Podrobnejšie je to vysvetlené v príspevku 6 tu:

    http://www.porada.sk/t145839-dedenie-po-bratancovi.html

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    rodina1, terezamaria, Pepa, Danielle369, arizona
    5

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Ešte jedna otázka. Kamoška žije u partnera v jeho byte, už niekoľko rokov.
    Spoločné dieťa nemajú. Partner má dieťa z prvého manželstva. Teda ten byt by zdedilo to dieťa a ona by nemala žiadny nárok???
    áno,

    Ja som v podobnej situácii. V spoločnom byte (moja 1/3, jeho 2/3) bývame 3 roky. Máme spolu jedno dieťa, druhé na ceste. Mňa by zaujímalo, len toľko, čo sa chápe pod spoločnou domácnosťou.
    spoločné trvalé /prechodné bydlisko /
    Obaja totiž máme trvalé bydlisko ešte u svojich rodičov a aj naše dieťa má trvale bydlisko u mojej mamy, lebo ju nechceli zapísať na novú adresu. Vraj to sa nedá.
    dieťatko nemôžete nahlásiť na inú adresu ako majú rodičia //pokiaľ to nie je z nejakého iného dôvodu // napr náhradná starostlivosť ap.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zukana Pozri príspevok
    Ja som v podobnej situácii. V spoločnom byte (moja 1/3, jeho 2/3) bývame 3 roky. Máme spolu jedno dieťa, druhé na ceste. Mňa by zaujímalo, len toľko, čo sa chápe pod spoločnou domácnosťou. Obaja totiž máme trvalé bydlisko ešte u svojich rodičov a aj naše dieťa má trvale bydlisko u mojej mamy, lebo ju nechceli zapísať na novú adresu. Vraj to sa nedá.

    Ešte jedna otázka. Kamoška žije u partnera v jeho byte, už niekoľko rokov.
    Spoločné dieťa nemajú. Partner má dieťa z prvého manželstva. Teda ten byt by zdedilo to dieťa a ona by nemala žiadny nárok???

    Chápeme to dobre???

    zuzana
    1. dieťa má bydlisko spravidla podľa bydliska matky
    2. ako chceš dokázať spoločnú domácnosť, keď papierovo bývate každý zvlášť?

    3. k tej kamoške - ak žije dieťa, tak dedí v prvej skupine, kde osoba žijúca s poručiteľom, nemá zákonný nárok na dedičstvo.
    Riešenie - uzatvoriť manželstvo, bude dediť polovicu a to dieťa tiež polovicu.
    Iné riešenie - prepísať na ňu polovicu bytu.

    Ešte iné riešenie - spísať závet, kde jej odkáže polovicu bytu. Je tu ale riziko, že ak bude v čase smrti dieťa neplnoleté, môže jeho matka napadnúť závet ako neplatný.

    zukana je offline (nepripojený) zukana

    zukana
    Ja som v podobnej situácii. V spoločnom byte (moja 1/3, jeho 2/3) bývame 3 roky. Máme spolu jedno dieťa, druhé na ceste. Mňa by zaujímalo, len toľko, čo sa chápe pod spoločnou domácnosťou. Obaja totiž máme trvalé bydlisko ešte u svojich rodičov a aj naše dieťa má trvale bydlisko u mojej mamy, lebo ju nechceli zapísať na novú adresu. Vraj to sa nedá.

    Ešte jedna otázka. Kamoška žije u partnera v jeho byte, už niekoľko rokov.
    Spoločné dieťa nemajú. Partner má dieťa z prvého manželstva. Teda ten byt by zdedilo to dieťa a ona by nemala žiadny nárok???

    Chápeme to dobre???

    zuzana

    nedopo je offline (nepripojený) nedopo

    nedopo
    kika1976 Pozri príspevok
    Dobry den, vie mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade:
    - zijem s priatelom v spolocnej domacnosti cca 7 rokov (najprv 4 roky v podnajme, teraz 3 roky v jeho dome)
    - majitelom nehnutelnosti je on, ja tu mam trvaly pobyt (len par mesiacov), on ma trvaly pobyt este v rodicovskom dome
    - mame spolu jedno dieta

    Moze mi niekto poradit ako je to s dedenim v takomto pripade?
    Predpokladam ze asi hlavnym dedicom je jeho dieta, avsak ma aj sestru a rodicov - su v takomto pripade uprednostneni pri dedeni jeho rodicia a surodenci, alebo partnerka s ktorou zil v polocnej domacnosti a mali spolu dieta?
    Dakujem za informacie, pripadne za link na zakon kde by som nasla odpovede.

    http://www.klasici.sk/old/publikovan...onnik%207.html

    hlavne:

    PRVÁ HLAVA
    NADOBÚDANIE DEDIČSTVA

    § 460

    Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

    § 461

    (1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.
    (2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

    § 462

    Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.

    § 479

    Maloletým potomkom sa musídostať aspoň toľko, koľko robíich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robíjedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

    ...ale treba to prečítať celé.

    Mozem dedit po partnerovi s ktorym zijem v spolocnej domacnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.