Zavrieť

Porady

Novorodenec...

Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

stanco007 Pozri príspevok
Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )No, vždy po papaní treba bábätku poskytnúť možnosť odgrgnúť, ale nie vždy sa mu to aj musí podariť...
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )U novorodencov je to normálne
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat? Novorodeniatka často trpia kolikami a majú svoje fantičky...Do 2 - 3 mesiacov by mali mať už pravidelný režim. Láskavá mamička s oteckom to pochopí a malé dieťatko nájde bezpečie a pocit istoty najskôr v náručí. Pomáha často, ak si mamička dieťatko uloží na hruď a bábätko počúva tlkot srdiečka, toto naozaj novorodeniatko upokojí a aj staršie bábätko.
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
...Na tieto dve otázočky asi takáto odpoveď :
Zvyčajne takto malé bábätko vycucá z fľaštičky len toľko, koľko potrebuje, kojenci sa nevedia prejedať.
Takže dajte na inštinkt. Mamičy ten inštinkt majú prirodzene vyvinutý.
Novorodenci potrebujú papať tak cca každé 3 hodinky.
Postupne sa mamička naučí rozoznávať, či plač dieťatka znamená hlad, nepohodu, alebo či jednoducho potrebuje spoločnosť.


Joj, či je to krása, prežívať takéto momenty .
9 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

danushka Pozri príspevok
...Na tieto dve otázočky asi takáto odpoveď :
Zvyčajne takto malé bábätko vycucá z fľaštičky len toľko, koľko potrebuje, kojenci sa nevedia prejedať.
Takže dajte na inštinkt. Mamičy ten inštinkt majú prirodzene vyvinutý.
Novorodenci potrebujú papať tak cca každé 3 hodinky.
Postupne sa mamička naučí rozoznávať, či plač dieťatka znamená hlad, nepohodu, alebo či jednoducho potrebuje spoločnosť.


Joj, či je to krása, prežívať takéto momenty .
U mna je to zatial len kriz a nie krasa... Clovek len stale rozmysla co mu chyba, co mu asi je ked place, ci je hladne atd... My sa zatial riadime tabulkou na Nutrilone na miesanie a aj na davku v ml na papanie. Ale tych 90ml spapa niekedy uplne v pohode a niekedy len 70ml... Ale asi bude nieco na tom, ze si musi zvyknut maly, ved ma len 11 dni a my si musime zvyknut s nim....
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Nas maly mal par dni materske mlieko ale to nepostacovalo, tak sme presli na nahradnu alternativu-Nutrilon. Ten vraj zapeka. Ale zatial maly so stolicou nema problem a dufame, ze uz ani mat nebude... Asi dobre znasa ten Nutrilon...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Prejde to Stančo, len vydržať.
Skúste aj feniklový čajík, aj čo si pamätám, tak je dostať v lekárni krémik na vetríky pre bábätká, skúste pocvičiť, bruško pomasírovať.

Uvidíš, že keď tieto koliky pominú, vychutnáte si drobčeka naplno.
Ja mám síce už veľké deti, ale spomínam si, že u dcérky som mala málo mliečka a kupovala som BEBU zbavenú antialergénov.
Týmto mliečkom sme začínali na doporučenie lekárky, pretože z pôrodnice som odchádzala s málom mliečka.
Možno by stálo za to skúsiť zmeniť umelú výživu.
1 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
dnes má moja vnučka 12 týždňov. Takže čerstvé poznatky.
1. určite treba bábätko dať odgrgnúť, či si odgrgne to je už podľa toho ako sa napapalo. Naša teda grgá ako dospelák, a vždy je po odgrgnutí pokojnejšia.
2. čkanie rozčuľuje aj mňa, ale občas to zastavíme, že malej podáme niekoľko lyžičiek čajíku, ináč je to vraj normálne.
3.je pravda že deťúrence sú niekedy kludné inokedy nie. Mamina už vie odhadnúť či dieťatko niečo bolí, je hladné alebo si len poplakúva lebo aj tak nič iné ani nevie. Koliky a tvrdšie bruško je v tomto období dosť častý jav. Pomôže podať trošku čajíku, masírovanie bruška alebo len poláskanie rodičov.
4.dieťatko sa napapá toľko koľko potrebuje, je to individuálne. Je škoda že ste prestali úplne kojiť, mohli ste nahradiť niektoré papanie umelou výživou a za ten čas by sa mamičke mliečko viac doplnilo. My sme mali tento istý problém a dodnes moja vnučka papá 2x denne Nutrilon a ostatné papania je kojená. Nutrilon robíme podľa váhy dieťatka.
5.U nás nie je pravidelnosť v papaní. Niekedy je hladná aj 2x po sebe každé 2hod. potom spinká aj 4-5hod. a potom zasa papá. Od narodenia mala takýto systém, aj keď sme ju budili nechcela papať a tak sme ju nechali. Ale keď je hladná a chce papať tak papá často. Ale cca dieťatko papá tak každé 2-3 hod.
Určite, aj napriek týmto ťažkostiam na ktoré hľadáte otázky,prežímate prekrásne obdobie.Držím palce.
7 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

stanco007 Pozri príspevok
U mna je to zatial len kriz a nie krasa... Clovek len stale rozmysla co mu chyba, co mu asi je ked place, ci je hladne atd... My sa zatial riadime tabulkou na Nutrilone na miesanie a aj na davku v ml na papanie. Ale tych 90ml spapa niekedy uplne v pohode a niekedy len 70ml... Ale asi bude nieco na tom, ze si musi zvyknut maly, ved ma len 11 dni a my si musime zvyknut s nim....
ty si každý den rovnako hladný?
1 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

BXLmiami Pozri príspevok
ty si každý den rovnako hladný?
U mna je to uplne jedno ako som kedy hladny Je nemusim jest v pohode 2 tyzdne a nebude to mat na mne take nasledky ako keby novorodenec nejedol 1 den...
0 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

určite by som nechávala bábätko odgrgnúť,
papanie asi tak cca každé tri hodiny,
7 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Lubaba Pozri príspevok
určite by som nechávala bábätko odgrgnúť,
papanie asi tak cca každé tri hodiny,
Ale ako ho mame nechat si odgrgnut ked jemu sa neodgrguje???? Ani v nemocnici sa mu neodgrgovalo.... A ked sa napapa, tak ho drzime na rukach skoro ako keby stal na nozickach a aj dost dlho a nic.... Tak ako potom? Lekar sa nam vyjadril, ze nie kazde dieta si odgrgne. Vraj ked ma dobre vyvinute vnutorne organy a nenasaje vzduch do seba, tak si neodgrgne... Tak ja uz neviem... Niekedy ale mame pocit ked sa napapa, ze si aj odgrgne ale ako keby to prehltol spät. Ale to je malo kedy
Naposledy upravil stanco007 : 17.10.10 at 21:06
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

nemozem poradit zo skusenosti vlastnej,ale pamätam sa ako moja teta davala svoje babätka vzdy spinkat na brusko-prave koli tomu,ze ked sa im nedalo odgrgnut,mala istotu ze sa neskor nepridusia.deti si na to zvykli a fungovalo to perfektne,aj v noci.nemusela sa bat ze sa nieco stane.....
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ani náš Martinko si zakaždým neodgrgol. On bol / je na materskom mlieku. Ale keď si neodrgol, tak som ho dávala spať viac na bok, vždy som strany menila, aby mal hlavičku z oboch strán rovnako zaťaženú. Pokiaľ bol v perinke, tak som pod ňu podkladala vankúš, ale tak aby sa nedokázal prevrátiť. A pekne keď si neskôr odgrgol, alebo mu vyšla slinka, tak do plienky podloženej pri tvári. Bola som kľudnejšia, hrozilo menšie nebezpečenstvo udusenia sa.
Keď už nebol v perinke, stále som ho dala na bok, a podkladala vankúš. Poprípade sa prevrátil, ale na bruško, len som okontrolovala hlavičku, či ju má na bok.

Ináč Martinko stále zle spáva, dlho mal koliky, to sme večne masírovali bruško, dala nám dr aj sirup, ale viac sme robili masáž, lebo sme ani nespozorovali, že by mu to výrazne pomohlo.
Buď rád, že spí každý druhý deň, náš keď sa narodil, 2hod spal, 2hod hore, každú noc. Keď mal tri mesiace tak potom 3hod spal, hodinu hore. Teraz má 2,5 roka a spánok nič moc. Každú noc som pri ňom niekoľko krát.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

stanco007 Pozri príspevok
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )

Babätka su mojou slabou strankou, kedze som par rokov pracovala na novorodeneckej jednotke intenzivnej starostlivosti.

Pre nas dospelych a taktiez pre deti je ckanie neprijemne, ale u babätiek je dolezitou ochrannou a treningovou funkciou.

Drobcek, ked je este v maminom brusku sem tam ho prepadne ckanie - tzv. krc branice, hrudnik sa pohybuje nahor a nadol, vyzera to ako dychanie, pricom babätko nevdychuje vzduch ale plodovu vodu pomocou branice, trenuje tak svoje pluca uz v maminom brusku a zaroven posilnuje branicu.

Ten maly zazrak ma vsak caste ckanie aj po narodeni pocas kojenia, krmenia a po kojeni a krmeni.
Babätko nema este vyvinuty proces zrelosti nervovych spojeni, ktore maju vplyv na branicu a zaroven kontrolu nad nou.
Ckanie ma dolezitu ulohu, zabranuje toku mlieka do pluc. Teraz popisem ako vznika. Stahmi branice (plochy sval oddelujuci hrudnu dutinu od brusnej) a medzirebrovych svalov, tie sposobia reflex - dietatko sa nadychne, cim aktivuje hrtanovu priklopku, priklopka uzatvori dychaciu trubicu a zabrani spätnemu toku mliecka do dychacich ciest. Ked prud vzduchu dorazi k hrtanovej priklopke nastartuje sa ckanie.
Cize ckania u babätka sa netreba bat, je prirodzenou ochrannou reakciou a netreba sa mu specialne venovat, ustane samo.

Ckanie moze nastat aj vtedy, ked je babätku zima, zvycajne po prechode s teplych miest do chladnych, pri prebalovani, pri kupani, ....
Ci je drobcekovi zima najlepsie zistime na jeho zahlavi, je to najlepsi teplomer, ked je zahlavie teple je vsetko v najlepsom poriadku, ak je studene, znamena to, ze babätku je urcite zima.
Studene rucicky a nozicky nemaju ziadnu vypovednu hodnotu, pretoze babätko si samo este nedokaze regulovat telesnu teplotu.
13 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

[QUOTE=lenkak;1537590]Ani náš Martinko si zakaždým neodgrgol. On bol / je na materskom mlieku. Ale keď si neodrgol, tak som ho dávala spať viac na bok, vždy som strany menila, aby mal hlavičku z oboch strán rovnako zaťaženú. Pokiaľ bol v perinke, tak som pod ňu podkladala vankúš, ale tak aby sa nedokázal prevrátiť. A pekne keď si neskôr odgrgol, alebo mu vyšla slinka, tak do plienky podloženej pri tvári. Bola som kľudnejšia, hrozilo menšie nebezpečenstvo udusenia sa.
My to presne tiez takto robime... Ale poriadne si este neodgrgol....
Naposledy upravil stanco007 : 18.10.10 at 06:30
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Tiež súhlasím, pri kojenom bábu sa takmer vôbec neodgrgáva- zrejme nanasaje toľko vzduchu ako z fľašky... kojila som 2,5r. - ale kojenie je vec na 95% psychická- náš pohľad na množstvo mlieka je relatívne- ja prvé moje dieťatko nekojila vôbec- vraj slabé mlieko ... , ale po 14r. som mala veľkú oporu od manžela a podarilo sa..... ja by som odporúčala kojenie- po prekonaní 3 mesiacov-krízy ( je to zo začiatku dosť náročné..)
Pri plači u bábatka nám pomáhala teplá prežehlená plienka na bruško ( oteplenie žehlením- skúsiť na líce, aby nepálila) - pri druhej už zaspinkalo bez plaču a s úľavou ... a chlapcov koliky trápia ešte viac....
2 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Este sa takto opytam. Ked sa vam malicke napapalo, tak do kolko min cca sa mu odgrclo???
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

stanco007 Pozri príspevok
Este sa takto opytam. Ked sa vam malicke napapalo, tak do kolko min cca sa mu odgrclo???
Tak pri druhom dieťati skutočne dlho,naučila som sa s nou fungovať ako indianska matka.zvyknete si na seba časom,neboj.Aj ked dieťatko má už teraz svoju hlavu a povahu a spôsoby,ako ráčiš vidieť.Pokiaľ sa týka mna a výchovy mojich detí,zvykla som sa stále smiať že som nezávislý pozorovateľ.Myslím,že to práve zistuješ aj ty.
2 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
stanco007 Pozri príspevok
Este sa takto opytam. Ked sa vam malicke napapalo, tak do kolko min cca sa mu odgrclo???
keď si neogrgol hneď, alebo do 5-10min, tak vôbec. On to mal na striedačku so čkaním, viac čkal ako grgal. A čkal poriadne dlho.
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

stanco007 Pozri príspevok
Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )

  • Po kojení som si dcéru dala na plece odgrgnúť a ona sladko zaspala bez odgrgnutia. Zato ju vždy zobudila štikútka. Dnes je už z môjho malého, milého batoľaťa drzí adolescent.
  • Ty máš každý deň dobrý a nikdy nie si mrzutá? Aj deti majú nárok na lepšiu či horšiu náladu. Moja dcéra tiež cez deň skoro vôbec nespala. Cez noc prespala aj sedem hodín, ale cez deň spala len v max. polhodinových intervaloch. Jedine vonku na prechádzke prespala dlhšie. Ono sa to po treťom mesiaci upraví. Potom už spala doobeda hodinku dve a aj poobede. Nikdy som ju nenechala spať po piatej. Keď aj potiahla dlhšie, tak som ju zobudila a hrala sa s ňou a každý deň som ju uložila presne o ôsmej. Aj keď nezaspala už bola v izbe, kde bolo zhasnuté a žiadne hranie. Pekne sa naučila na tento režim, ktorý si do dnes zachovala. Akurát si knižku v posteli už číta sama. Nikdy sme nemali problém s vybiehaním z postele cikať, piť a podobne. Jednoducho sa o ôsmej zhasne a dobrú noc.
  • Koľko mlieka vypije je u kojených detí jedno, no u nekojených to treba sledovať. Podstatné je aby týždenne dieťa pribralo to čo má. Indikátorom toho, že papá málo sú zvyčajne zelené zapáchajúce stolice a to, že neprospieva na váhe. Keď priberá veľa doktorka vás usmerní.
  • To, že ste vysadili kojenie je hróóózna chyba. Mohli ste len dokrmovať, ak to bolo naozaj nevyhnutné. Mlieko sa dá aj odstriekať a podať z fľaše, keď dieťa nechce ťahať. Nájdi si na nete info o kojení a spoj sa s laktačnou poradkyňou. Ak si už mlieko stratila, dá sa laktácia obnoviť. Poznám mamičku, ktorá si adoptovala dieťa a podarilo sa jej vyvolať laktáciu a kojiť ho. Mne pri kojení pomohla kamarátka, matka piatich detí. Povedala mi, že vždy keď budem chcieť vybrať umelé mlieko nech jej zavolám a ona ma odhovorí. Vždy mi dobre poradila. Tvrdila, že za deň – dva s menším množstvom mlieka mi dieťa ešte od hladu nezomrie. Je pravda, že boli dni, kedy bolo mliečka menej, ale riadila som sa váhou. Je dôležité, aby každý týždeň dieťa pribralo, ale nič sa nestane ak niektorý týždeň ostane na pôvodnej váhe. Nesmie však stagnovať dlho, alebo dokonca chudnúť. Raz som mala mlieka veľa inokedy málo, no po treťom mesiaci sa upravil dopyt a ponuka. Čím menej mlieka som mala, tým viac tekutín som pila a častejšie som si malú prikladala. Dokonca som ju oklamala, keď si vymyslela, že z jedného prsníka nechce a z druhého chce. Zmenila som polohu tak ako sa koja dvojičky a pila z oboch.
Nedaj sa odradiť a skús to vydržať. Nedaj sa odhovoriť od toho najkrajšieho pocitu pri kojení.
http://www.lpp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=56&Itemi d=78
  • Ako často kŕmiť? To je individuálne. Voľakedy sa tvrdilo, že každé tri hodiny a v žiadnom prípade skôr a potom prišiel druhý extrém, vždy na požiadanie. S týmto som u mojich detí neobstála. Dcéra bola na mne nalepená nonstop v 20 minútových intervaloch a syn prespal aj 5 – 6 hodín a potom bol tak vyslabnutý, že nevládal ťahať.
Gastroenterologička mi to vysvetlila takto: dieťa sa má držať na prsníku toľko, kým saje. ( zväčša 15 – 20 min.). Keď sa začne hrať a len dudlať a uspávať sa, tak ho treba odpojiť aj za cenu plaču a odpútať jeho pozornosť na niečo iné. S plným bruškom by malo vydržať dve hodiny a po tomto čase, keď si vypýta dať mu. Ak spí netreba ho budiť, keď sa zobudí naje sa. Keď sa kŕmi dieťa príliš často k ešte nestrávenému mlieku sa pridá ďalšie a žalúdok je stále zaneprázdnený trávením a neoddýchne si. Okrem toho sa dieťa nikdy nenaje dosýta, ale stále si len cucne. Nie vždy, keď dieťa zaplače musí sa hneď kŕmiť. Nie každý plač je z hladu. Často ho stačí len pritúliť, prihovoriť sa mu.
4 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

stanco007 Pozri príspevok
Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
Prečo si mala málo mlieka? Ako si na to prišla? Čo si skúsila na to aby bolo toho mliečka viac? Ja som si pomáhala mrazením mlieka. Keď som ho mala veľa odstriekala som si ho a zamrazila. A keď som ho mala málo, alebo keď som sa potrebovala vzdialiť mal manžel zásobu v mrazáku. Skús aspoň raz za čas kúpiť v mliečnej banke materské mlieko, alebo si najdi mamičku, ktorá kojí a má mlieka veľa a mohla by ti mraziť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať