Zavrieť

Porady

Úver na automobil a ukončenie živnosti

Milí poraďáci, veľmi by som od Vás potreboval pomoc,
tento rok v auguste som kúpil ako živnostník automobil na úver - kredit na 48 mesiacov.

Žial pomery sa zmenili a momentálne som už výhodnejšie zamestnaný a uvažujem o ukončení živnosti ku koncu tohto roka 2005, keďže inak by som asi nemohol dať celú 1/4 úveru do nákladov.

Chcem sa ale opýtať akým spôsobom sa vysporiadam účtovne s týmto úverom. Chcem sa dohodnúť s leasingovou, teda úverovou spoločnosťou o prevode na mňa ako fyzickú osobu, teda nie podnikateľa.

Nebudem musieť niečo spätne doplácať za to alebo vracať z odpísanej sumy, pretože som auto používal na podnikanie len 1 rok, keď by som ho mal odpisovať 4 roky?

Pri úvere sa asi nepočíta s akontáciou, ale s celkovou hodnotou vozidla, je to tak? Takže do nákladov pôjde celá 1/4?

Ďakujem Vám za cenné rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    coker
    Milí poraďáci, veľmi by som od Vás potreboval pomoc,
    tento rok v auguste som kúpil ako živnostník automobil na úver - kredit na 48 mesiacov.

    Žial pomery sa zmenili a momentálne som už výhodnejšie zamestnaný a uvažujem o ukončení živnosti ku koncu tohto roka 2005, keďže inak by som asi nemohol dať celú 1/4 úveru do nákladov. UVAHA JE SPRáVNA

    Chcem sa ale opýtať akým spôsobom sa vysporiadam účtovne s týmto úverom. Chcem sa dohodnúť s leasingovou, teda úverovou spoločnosťou o prevode na mňa ako fyzickú osobu, teda nie podnikateľa. PODLA MNA NETREBA, BUDES PLATIT DALEJ, AKURAT UZ TO NEBUDES MAT KDE UPLATNOSVAT. AUTO VYRADIS Z MAJETKU, PO UKONCENI LZ ODKUPIS AKO OBCAN. NA DU ODHLASIS AUTO - OZNAMIS, ZE NEPODNIKAS A NEBUDES PLATIT DAN Z MV.

    Nebudem musieť niečo spätne doplácať za to alebo vracať z odpísanej sumy, pretože som auto používal na podnikanie len 1 rok, keď by som ho mal odpisovať 4 roky? ZMLUVU NEMEN, VED JOZKO MRKVICKA JE JOZKO MRKVICKA, AJ BEZ SZCO, UROB SI LEN ZAZNAM NA KARTE.

    Pri úvere sa asi nepočíta s akontáciou, ale s celkovou hodnotou vozidla, je to tak? Takže do nákladov pôjde celá 1/4? UVER SA NEUCTUJE DO ZD, UVER MAS TIEZ AKO SZCO? DOST SA CUDUJEM, ALE AK ANO, UROKY Z UVERU DO 31:12. DAS DO ZD. 1/4 ODNOTY VOZIDLA BEZ dph IDE DO ZD, dph TREBA USPORIADAT PODLA ZáKONA O DP A V SULADE SO ZAKONOM O UCTOVNICTVE.

    Ďakujem Vám za cenné rady
    odpovede v texte.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Lida
    odpovede v texte.
    ja by som chcela len k tej DPH, aj ked si platca DPH a nejde o uzitkove vozidlo, DPH je sucastou vstupnej ceny, nemozes si ju uplatnit a vlastne pri uplatnovani si uplatnis jej cast v odpisoch. Viem, ze v tomto pripade ide o autouver. Auto je odpisovane akoby by bolo nakupene v hotovosti a autouver je splacana pozicka. Cize odpisy vo vyske 1/4. A co sa tyka uveru tak idu do nakladov uroky. Ked som pri tych odpisoch, je problem, ak zivnostik zrusi zivnost k 31.12. a bude auto vlastne odpisovat za prvy rok, ked pouzije zrychlene odpisovanie???
    Naposledy upravil nika.sum : 22.11.05 at 17:36 Dôvod: doplnit

    Úver na automobil a ukončenie živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.