Zavrieť

Porady

Prepustenie na dohodu a úrad práce.

2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Mám dve otázky.
  • Pravdepodobne som na listine prepustených. Ak je to pravda tak to bude prebiehať nasledovne. 29.X čo je v piatok dostanem podpísať dohodu. Okamžitý odchod a 5 mesiacov odstupného. Chcem sa spýtať. Mám možnosť tú dohodu okamžite nepodpísať aj keď je to posledný deň v mesiaci?
  • Do týždňa sa mám hlásiť na úrade práce. Pracujem v jednej organizácii 14 rokov. Pol roka podpory sa mi začne rátať už od 1.XI. ? Lebo ak by to bola pravda radšej by som bola keby som v práci ešte ostala 2 mesiace a potom dostala 3 mesačné odstupné.
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

2009 Pozri príspevok
Mám dve otázky.
  • Pravdepodobne som na listine prepustených. Ak je to pravda tak to bude prebiehať nasledovne. 29.X čo je v piatok dostanem podpísať dohodu. Okamžitý odchod a 5 mesiacov odstupného. Chcem sa spýtať. Mám možnosť tú dohodu okamžite nepodpísať aj keď je to posledný deň v mesiaci?
  • Do týždňa sa mám hlásiť na úrade práce. Pracujem v jednej organizácii 14 rokov. Pol roka podpory sa mi začne rátať už od 1.XI. ? Lebo ak by to bola pravda radšej by som bola keby som v práci ešte ostala 2 mesiace a potom dostala 3 mesačné odstupné.
1. Ak s dohodou nesúhlasíš, tak ju nepodpisuj. Nikto ťa k jej podpisu nemôže nútiť.
2. Áno, podpora sa ti bude vyplácať od 1.11.2010 (ak sa stihneš na úrade práce zaregistrovať do 7 dní od skončenia prac. pomeru).
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Llívia Pozri príspevok
1. Ak s dohodou nesúhlasíš, tak ju nepodpisuj. Nikto ťa k jej podpisu nemôže nútiť.
2. Áno, podpora sa ti bude vyplácať od 1.11.2010 (ak sa stihneš na úrade práce zaregistrovať do 7 dní od skončenia prac. pomeru).
Mám ešte jednu otázku. Mám zo zákona nejaký čas premyslieť si to? Napr. 24 hodín? Jedná sa o hromadnú výpoveď. Pretože mi bola pridelená nová práca neočakávala som, že sa tam ocitnem. Zatiaľ mi nebolo nič oficiálne oznámené ale viem, že to spravia v posledný pracovný deň v mesiaci.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

2009 Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázku. Mám zo zákona nejaký čas premyslieť si to? Napr. 24 hodín? Jedná sa o hromadnú výpoveď. Pretože mi bola pridelená nová práca neočakávala som, že sa tam ocitnem. Zatiaľ mi nebolo nič oficiálne oznámené ale viem, že to spravia v posledný pracovný deň v mesiaci.
ujasni nám jednu vec: najskôr píšeš o ukončení PP dohodou a v druhej otázke uvádzaš, že ide o hromadnú výpoveď. Dohoda a výpoveď sú dve rozdielne veci.
§ 60 ukončenie PP dohodou - tam ukončuješ PP dohodnutým dňom, ponuka 5 platov je dobrá "ponuka", pretože pri dohode ti zamestnávateľ nemusí zaplatiť nič naviac.
§ 62 - výpoveď daná zamestnávateľom - tam začína plynúť výpovedná lehota od prvého dňa nasl. mesiaca po doručení výpovede, takže tam by to zrejme vychádzalo od 1.11., takže zamestnávateľ bvy ťa zamestnával ešte do 31.12.2010. A potom by si ešte dostal 2 alebo 3 mesačné odstpné podľa odprac. rokov. u zamestnávateľa.
A na úrade práce by si sa hlásil do 7 kal. dní odo dňa ukončenia PP.
Naposledy upravil janaGT : 20.10.10 at 05:12
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

a ešte k hromadnému prepúšťaniu ( tiež spomínaš v otázke ) je to
§ 73
Hromadné prepúšťanie

(1) Ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo ak sa pracovný pomer skončí z iného dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca počas 90 dní najmenej s 20 zamestnancami, ide o hromadné prepúšťanie.

(2) S cieľom dosiahnuť dohodu je zamestnávateľ povinný najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov ,a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo ho obmedziť, predovšetkým prerokovať možnosť ich umiestnenia vo vhodnom zamestnaní na iných svojich pracoviskách, a to aj po predchádzajúcej príprave, a opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov. Na ten účel je zamestnávateľ povinný poskytnúť zástupcom zamestnancov všetky potrebné informácie a písomne ho informovať najmä o
a) dôvodoch hromadného prepúšťania,
b) počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať,
c) celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva,
d) dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať,
e) kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať.

(3) Odpis písomnej informácie podľa odseku 2 zamestnávateľ doručí súčasne aj Národnému úradu práce.

(4) Zamestnávateľ po prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov je povinný predložiť písomnú informáciu o výsledku prerokovania

a) Národnému úradu práce,
b) príslušnému odborovému orgánu.

(5) Zástupcovia zamestnancov môžu Národnému úradu práce predložiť pripomienky týkajúce sa hromadného prepúšťania.

(6) Pri hromadnom prepúšťaní zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo návrh na rozviazanie pracovného pomeru dohodou z tých istých dôvodov najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie podľa odseku 4.
(7) Zamestnávateľ s Národným úradom práce prerokuje opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu alebo ho obmedziť, a to najmä

a) podmienky udržania zamestnanosti,
b) možnosti zamestnať uvoľňovaných zamestnancov u iných zamestnávateľov,
c) možnosti pracovného uplatnenia uvoľňovaných zamestnancov v prípade ich rekvalifikácie.

(8) Lehotu ustanovenú v odseku 6 Národný úrad práce využije na hľadanie riešení problémov spojených s plánovaným hromadným prepúšťaním.

(9) Ak zamestnávateľ poruší povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 a 6, má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer v rámci hromadného prepúšťania, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného zárobku podľa § 134.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 sa nevzťahujú na

a) skončenie pracovného pomeru uzatvoreného na určitú dobu uplynutím tejto doby,
b) členov posádok lodí plávajúcich pod štátnou vlajkou Slovenskej republiky.

(11) Ustanovenia odsekov 6 až 8 sa nevzťahujú na zamestnávateľa, na ktorého bol súdom vyhlásený konkurz.
(12) Ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľ plní povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 priamo voči dotknutým zamestnancom.

(13) Povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 plní zamestnávateľ aj vtedy, ak rozhodnutie o hromadnom prepúšťaní prijal riadiaci zamestnávateľ uvedený v § 243 ods. 3.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

janaGT Pozri príspevok
ujasni nám jednu vec: najskôr píšeš o ukončení PP dohodou a v druhej otázke uvádzaš, že ide o hromadnú výpoveď. Dohoda a výpoveď sú dve rozdielne veci.
§ 60 ukončenie PP dohodou - tam ukončuješ PP dohodnutým dňom, ponuka 5 platov je dobrá "ponuka", pretože pri dohode ti zamestnávateľ nemusí zaplatiť nič naviac.
§ 62 - výpoveď daná zamestnávateľom - tam začína plynúť výpovedná lehota od prvého dňa nasl. mesiaca po doručení výpovede, takže tam by to zrejme vychádzalo od 1.11., takže zamestnávateľ bvy ťa zamestnával ešte do 31.12.2010. A potom by si ešte dostal 2 alebo 3 mesačné odstpné podľa odprac. rokov. u zamestnávateľa.
A na úrade práce by si sa hlásil do 7 kal. dní odo dňa ukončenia PP.
Napísala som to dobre. Je hromadné prepúšťanie ale zamestnávateľ to chce riešiť dohodou. Tú dohodu samozrejme nemusím podpísať. Dokonca v mojom prípade sa mi to zdá byť nevýhodné. Dostanem síce 5 platov ale neviem ako sú zdanené. Ak sa budem hneď hlásiť na úrade práce začne mi vyplácať pol ročnú podporu. Končí mi v apríli. Mne sa zdá byť výhodnejšie ostať ešte 2 mesiace v práci.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

2009 Pozri príspevok
Napísala som to dobre. Je hromadné prepúšťanie ale zamestnávateľ to chce riešiť dohodou. Tú dohodu samozrejme nemusím podpísať. Dokonca v mojom prípade sa mi to zdá byť nevýhodné. Dostanem síce 5 platov ale neviem ako sú zdanené. Ak sa budem hneď hlásiť na úrade práce začne mi vyplácať pol ročnú podporu. Končí mi v apríli. Mne sa zdá byť výhodnejšie ostať ešte 2 mesiace v práci.
</SPAN>
ak dobre vidím a čítam, tak si najskôr písal/a o dohode a až v druhej otázke padol termín hromadné prepúšťanie
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

janaGT Pozri príspevok
ak dobre vidím a čítam, tak si najskôr písal/a o dohode a až v druhej otázke padol termín hromadné prepúšťanie
Všetkým najprv ponúkajú dohodu. Pokiaľ ju nepodpíšu je to 2 mesiace + 3 mesačné odstupné /pracujem v tom podniku 14 rokov/ Ja uvažujem čo je pre mňa výhodnejšie. Som trošku v strese preto sa možno nevyjadrujem jasne. Ďakujem za pochopenie.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

2009 Pozri príspevok
Všetkým najprv ponúkajú dohodu. Pokiaľ ju nepodpíšu je to 2 mesiace + 3 mesačné odstupné /pracujem v tom podniku 14 rokov/ Ja uvažujem čo je pre mňa výhodnejšie. Som trošku v strese preto sa možno nevyjadrujem jasne. Ďakujem za pochopenie.
nič v zlom, ale správne poradenie je dôležité správne zadanie otázky.
Je len na tebe, ako sa rozhodneš. Zamestnávateľ ťa nemôže donútiť podpísať dohodu. Keď ju nepodpíšeš, tak ako som už napísala v predošlej odpovedi, musia ti dať výpoveď zo strany zamestnávateľa, potom ti plynie 2 mesačná výpovedná lehota a 3 mesačné odstupné. Takže podpora by bola aktuálna nie od apríla ako píšeš ale od januára 2011. Skús si začať platiť dobrovoľné poistenie v nezamestanosti z rozdielu tvojej HM a max. VZ, aby sa ti podpora pekne navýšila.
Naposledy upravil janaGT : 20.10.10 at 06:05
2 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

2009 Pozri príspevok
Všetkým najprv ponúkajú dohodu. Pokiaľ ju nepodpíšu je to 2 mesiace + 3 mesačné odstupné /pracujem v tom podniku 14 rokov/ Ja uvažujem čo je pre mňa výhodnejšie. Som trošku v strese preto sa možno nevyjadrujem jasne. Ďakujem za pochopenie.
Pokiaľ uvažuješ, čo je výhodnejšie, tak za pouvažovanie stojí možno aj to, že v súčasnosti sa z odstupného platí iba daň, odvody do SP a ZP sa neplatia. Teda z toho hľadiska je výhodnejšie zobrať radšej 5 mesačné odstupné ako 2 mesiace výp. doba + 3 mesačné odstupné.

A zároveň kto vie ako to bude so zdaňovaním a platením odvodom od 1.1.2011, čo by sa Ťa týkalo, ak by si naozaj dostala výpoveď, tak ako píšeš.
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ak pracujes u zamestnavatela 14 rokov, mas pri prepusteni z organizacnych dovodov (par. 63 1) a) narok na 3 mesacnu vypovednu dobu a 3 mesacne odstupne.
Ak teda dohodu nepodpises, vypovedna doby by ti v pripade vypovede danej 29.10. plynula od 1.11. 2010 do 31.1.2011.
Spolu s januarovou vyplatou by ti vyplatili aj odstupne.
Zo mzdyplatis odvody a dan, z odstupneho sa odvody neplatia, len dan.
6 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

ivka70 Pozri príspevok
Ak pracujes u zamestnavatela 14 rokov, mas pri prepusteni z organizacnych dovodov (par. 63 1) a) narok na 3 mesacnu vypovednu dobu a 3 mesacne odstupne.
Ak teda dohodu nepodpises, vypovedna doby by ti v pripade vypovede danej 29.10. plynula od 1.11. 2010 do 31.1.2011.
Spolu s januarovou vyplatou by ti vyplatili aj odstupne.
Zo mzdyplatis odvody a dan, z odstupneho sa odvody neplatia, len dan.
Ďakujem Ti Ivka. Napísala si mi to jednoducho a jasne. Toto mi vlialo nádej. Vieš všetci tu hneď berú 5 mesačné odstupné a neuvažujú čo ďalej. Ale polročná podpora začne bežať od 1.XI. a končí aprílom 2011. Takto mi začne bežať 1.2.2011 a skončí 31.7.2011. Ak by sa niečo stalo mám viac času na hľadanie si zamestnania..
P.s. Dúfam, že to nebude potrebné. Pretože som sa dozvedela, že som na listine prepustených až teraz budem si hľadať intenzívne prácu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
Ak pracujes u zamestnavatela 14 rokov, mas pri prepusteni z organizacnych dovodov (par. 63 1) a) narok na 3 mesacnu vypovednu dobu a 3 mesacne odstupne.
Ak teda dohodu nepodpises, vypovedna doby by ti v pripade vypovede danej 29.10. plynula od 1.11. 2010 do 31.1.2011.
Spolu s januarovou vyplatou by ti vyplatili aj odstupne.
Zo mzdyplatis odvody a dan, z odstupneho sa odvody neplatia, len dan.
.. doplním Ivku - ak prejde novela zákona o zdravotnom a sociálnom poistení, z odstupného vyplateného v roku 2011 budú zamestnancovi zrazené okrem dane aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ak by bolo vyplatené v roku 2010, je len predmetom dane.
5 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
.. doplním Ivku - ak prejde novela zákona o zdravotnom a sociálnom poistení, z odstupného vyplateného v roku 2011 budú zamestnancovi zrazené okrem dane aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ak by bolo vyplatené v roku 2010, je len predmetom dane.
Ano, opisala som aktualny stav .

A este doplnim: pocas vypovednej doby pri vypovedi pre rusenie prac.miesta mas narok kazdy tyzden na 1/2 dna plateneho priemernou mzdou na hladanie prace.
Tato doba sa moze (so suhlasom zamestnavatela) aj kumulovat.
Takze mozes mat kazdy druhy tyzden cely den volno, ktore ti zaplati zamestnavatel.

Dalej treba sledovat aj zmeny zakonnika prace, uz sa mihlo cosi o tom, ze nebude mozny subeh vypovednej doby a odstupneho (zatial to plati, zmenilo by sa to zmenou zakonnika prace, co zatial nie je)
1 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

janaGT Pozri príspevok
Skús si začať platiť dobrovoľné poistenie v nezamestanosti z rozdielu tvojej HM a max. VZ, aby sa ti podpora pekne navýšila.
Janka skúsiš mi túto vetu vysvetliť ako laikovi? Čo je HM a max. VZ? A ako by sa mi podpora mohla navýšiť? Som informatička a strašne moc nepraktický tvor pre reál.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
ivka70 Pozri príspevok
Ano, opisala som aktualny stav .

A este doplnim: pocas vypovednej doby pri vypovedi pre rusenie prac.miesta mas narok kazdy tyzden na 1/2 dna plateneho priemernou mzdou na hladanie prace.
Tato doba sa moze (so suhlasom zamestnavatela) aj kumulovat.
Takze mozes mat kazdy druhy tyzden cely den volno, ktore ti zaplati zamestnavatel.

Dalej treba sledovat aj zmeny zakonnika prace, uz sa mihlo cosi o tom, ze nebude mozny subeh vypovednej doby a odstupneho (zatial to plati, zmenilo by sa to zmenou zakonnika prace, co zatial nie je)
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

2009 Pozri príspevok
Janka skúsiš mi túto vetu vysvetliť ako laikovi? Čo je HM a max. VZ? A ako by sa mi podpora mohla navýšiť? Som informatička a strašne moc nepraktický tvor pre reál.
HM je hrubá mzda, ktorú máš uvedenú na výplatnej páske.
Max,. VZ je maximálny vymeriavací základ, z ktorého môžeš platiť poistné.
Pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti je to momentálne 2 978 eur, čo predstavuje 59,50 eur platbu poistného.
Čiže ak máš napr. hrubú mzdu 600 eur, tak z tých 600 za teba platíé zamestnávateľ, a z rozdielu 2 978 - 600 si môžeš dať prihlášku na doborovoľné poistenie v nezam. a z toho zaplatíš 2%.
Tým si navýšiš výšku podpory v nezam.
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Hepi Pozri príspevok
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.

i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
1 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Hepi Pozri príspevok
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.
Zákonník práce §141 ods.2 písm.i
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Hepi Pozri príspevok
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.
ak je to podľa 63/1a -c tak potom s náhradou, inak bez náhrady
1 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
V zadaní má napísanú dohodu, tak preto som písala, že bez náhrady príjmu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať