Zavrieť

Porady

Účtovanie reprezentačného

Ak urobím nákup kávy, orieškov a minerálok pre riaditeľa, dostanem bloček o nákupe, kde je základ dane 24,20 EUR, DPH 19% 4,60 EUR, spolu 28,80 EUR. Účtujem to 513/211 28,80. Nemal by som to účtovať 513/211 24,20, 548/211 4,60? Nárok na odpočet DPH síce nevzniká, ale neodpočítateľná DPH je daňovým výdavkom z hľadiska dane z príjmov. Ak zaúčtujem celú sumu na 513, daňovým výdavkom z hľadiska dane z príjmov nie je nič.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Adiks Pozri príspevok
    Ak urobím nákup kávy, orieškov a minerálok pre riaditeľa, dostanem bloček o nákupe, kde je základ dane 24,20 EUR, DPH 19% 4,60 EUR, spolu 28,80 EUR. Účtujem to 513/211 28,80. Nemal by som to účtovať 513/211 24,20, 548/211 4,60? Nie, nemal. Nárok na odpočet DPH síce nevzniká, ale neodpočítateľná DPH je daňovým výdavkom z hľadiska dane z príjmov. Ak zaúčtujem celú sumu na 513, daňovým výdavkom z hľadiska dane z príjmov nie je nič.
    Celá suma je na účte 513AE. Je to položka pripočít. k ZD.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    repre nejde do nákladov, čiže ani neuplatnená DPH nejde do nákladov..do nákladov firmy idú iba nákupy, ktoré sú potrebné pre chod firmy..

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    je to nedňový náklad, na konci roka pripočítateľná položka k ZD. Celý nákup účtuješ na 513.
    opravujem preklep: nedaňový
    Naposledy upravil janaGT : 20.10.10 at 07:59

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ewita888 Pozri príspevok
    repre nejde do nákladov, čiže ani neuplatnená DPH nejde do nákladov..do nákladov firmy idú iba nákupy, ktoré sú potrebné pre chod firmy..
    Upresním, aby sme boli vo vyjadrovaní správni, je to náklad, ale nedaňový.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    je mi to jasné.. ale šak vieme o čo ide..ale napíšem za teba: vyjadrovať sa musíme správne..

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ewita888 Pozri príspevok
    je mi to jasné.. ale šak vieme o čo ide..ale napíšem za teba: vyjadrovať sa musíme správne..
    My vieme, ale nie sme na tom všetci rovnako.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Par.19 ods.3 písm.k) bod 1 zákona o dani z príjmov však jasne hovorí, že daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom. Pri kúpe tovaru a služieb na účely pohostenia a zábavy nemôžeme odpočítať daň podľa par.49 ods.7 zákona o dani z pridanej hodnoty.Aj ja účtujem celú čiastku na účet 513, avšak to je asi len (zlo)zvyk. Podľa mňa zákon o dani z príjmov umožňuje do daňových výdavkov uznať neodpočítateľnú DPH podľa horeuvedeného paragrafu. Možno sa mýlim, alebo sa mýlim určite.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    a keď si dáš do nedaňových nákladov aj maslo, čo dáš deťom na raňajky, aj z toho si budeš dávať do daňových nákladov DPH??

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Adiks Pozri príspevok
    Par.19 ods.3 písm.k) bod 1 zákona o dani z príjmov však jasne hovorí, že daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom. Pri kúpe tovaru a služieb na účely pohostenia a zábavy nemôžeme odpočítať daň podľa par.49 ods.7 zákona o dani z pridanej hodnoty.Aj ja účtujem celú čiastku na účet 513, avšak to je asi len (zlo)zvyk. Podľa mňa zákon o dani z príjmov umožňuje do daňových výdavkov uznať neodpočítateľnú DPH podľa horeuvedeného paragrafu. Možno sa mýlim, alebo sa mýlim určite.
    sem patrí napr. DPH, ktorú si nemôžeš odpočítať pri leasingu osobných áut

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    janaGT Pozri príspevok
    sem patrí napr. DPH, ktorú si nemôžeš odpočítať pri leasingu osobných áut
    Ďakujem pekne.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    ewita888 Pozri príspevok
    a keď si dáš do nedaňových nákladov aj maslo, čo dáš deťom na raňajky, aj z toho si budeš dávať do daňových nákladov DPH??
    S tými deťmi si to v mojom prípade celkom vystihla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.