Zavrieť

Porady

Dialnicna znamka a ukradnuty ustrizok

Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ci je nutne mat ten ustrizok pri kupe dialnicnej znamky. Jedna sa totiz o to, ze SZCO si kupil 2x v tomto roku mesacnu dialnicnu znamku. Mam od neho len blocik (tam DPH nie je vycislena) a realne ma nalepene znamky na skle auta, ale pred nedavnom mu ukradli penazenku a tie ustrizky z toho boli v nej. Je mozne uplatnit DPH z tychto dialnicnych znamok?
Dakujem vopred za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Nie, rozdelím si 14,60 na základ a daň, t.j. 12,27 + 2,33. Do nákladov dám len 12,27.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Aby si to pochopila lepšie, DPH je v tomto prípade nedaňový náklad.

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    DPH si v tomto prípade nemôže uplatniť. Do nákladov dáš celú hodnotu bločku, bez DPH- vyrátaš si ju.

    Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

    Ociviste
    Takze ked je na blocku celkova suma 14,60 a nie je tam rozpocitana DPH, tak dam do nakladov celych 14,60 a nerozpocitavam tam DPH. Spravne som pochopila?
    Dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    truch Pozri príspevok
    Nie, rozdelím si 14,60 na základ a daň, t.j. 12,27 + 2,33. Do nákladov dám len 12,27.
    Nie je to celkom správny postup, daňovo uznaným nákladom bude 12,27, teda ZD a daň 2,33 bude tiež nákladom, ale daňovo neuznaným. Takto účtujete samozrejme vtedy ak ste platiteľom dph a nemáte podkladovú časť nálepky.

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Prikladám odpoveď z DR:
    Poslala som dopyt na DRSR, takže DPH je nedaňový náklad a účtuje sa na 538!
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 71 ods. 4 písm. b) z. č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic. Z uvedeného dôvodu si nemôžete uplatniť celú sumu do nákladov. Ak ste kúpili diaľničnú známku v máji 2009 /platnosť od 1.1.2009 do 31.12.2010/ diaľničná známka sa časovo nerozlišuje. Nákup diaľničnej známky sa účtuje na účet 538 ? Ostatné dane a poplatky.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    truch Pozri príspevok
    Prikladám odpoveď z DR:
    Poslala som dopyt na DRSR, takže DPH je nedaňový náklad a účtuje sa na 538!
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 71 ods. 4 písm. b) z. č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic. Z uvedeného dôvodu si nemôžete uplatniť celú sumu do nákladov. Ak ste kúpili diaľničnú známku v máji 2009 /platnosť od 1.1.2009 do 31.12.2010/ diaľničná známka sa časovo nerozlišuje. Nákup diaľničnej známky sa účtuje na účet 538 ? Ostatné dane a poplatky.
    Ten účet 538 je tam nesprávny, DN účtujeme na 518, sú to služby dialničnej spoločnosti.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety Pozri príspevok
    Nie je to celkom správny postup, daňovo uznaným nákladom bude 12,27, teda ZD a daň 2,33 bude tiež nákladom, ale daňovo neuznaným. Takto účtujete samozrejme vtedy ak ste platiteľom dph a nemáte podkladovú časť nálepky.
    A v PÚ sa to tiež delí?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka Pozri príspevok
    To znamená že 30,67 pojde na 518/221 a 5,83 XXX/221 ??
    O nákladoch v tomto prípade nemôžeš účtovať cez 221. Tu účtujeme len poplatky banke. Musíš účtovať cez ID. Základ dane na 518 AE daňová, a dph 518 nedaňová.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety Pozri príspevok
    Základ dane na 518 AE daňová, a dph 518 nedaňová.
    Ja neviem - rozumiem tomu čo píšeš ale neviemt spraviť v PC Money.Ako to mám rozúčtovať tam?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka Pozri príspevok
    Ja neviem - rozumiem tomu čo píšeš ale neviemt spraviť v PC Money.Ako to mám rozúčtovať tam?
    Nepomôžem, ten soft nepoznám.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.